Najważniejsze zmiany, których wyczekują podatnicy w związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących kas fiskalnych, mają związek z zastosowaniem zwolnień z obowiązku stosowania tego urządzenia. Z dniem 1 stycznia 2015 roku tysiące podatników przestaną spełniać warunki do zachowania zwolnienia, a co za tym idzie w ciągu 2 miesięcy przedsiębiorcy ci będą musieli wprowadzić kasy fiskalne. Jednak nie są to jedyne zmiany związane z kasami fiskalnymi w 2015 roku. Inna planowana zmiana, o której rzadziej się wspomina, dotyczy formy rozliczania zaliczek zarejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej. Tym razem nowe przepisy mają uprościć życie podatnikom.
Rząd opracował projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który 22 lipca 2014 r. został po raz pierwszy odczytany na posiedzeniu Sejmu. Ten nowy akt prawny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Ustawa ma regulować wiele istotnych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jedną z nich będzie sposób rozliczania podatku z zaliczek rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej.
KÅ‚opotliwy podatek
W obecnym stanie prawnym dla podatku VAT każda zaliczka stanowi podstawę opodatkowania, w ciągu 7 dni od daty jej pobrania. Natomiast dla podatku dochodowego zaliczki nie stanowią przychodu w danym okresie sprawozdawczym. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), wpłat pobranych lub należności zarachowanych na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług, które mają zostać wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie wlicza się do przychodu z działalności gospodarczej. Nie zmienia to oczywiście faktu, że obowiązkiem każdego przedsiębiorcy stosującego kasę fiskalną jest zaewidencjonowanie wpłaconej zaliczki za pomocą tego urządzenia.
W praktyce taki stan rzecz nieraz stanowi spore utrudnienie dla przedsiębiorcy. Często musi on odrębnie rozliczać obrót kasowy dla celów VAT i dla celów podatku dochodowego - szczególnie przy zaliczkach zaewidencjonowanych na przełomie miesiąca. Konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji zaliczek, o które pomniejsza się obrót kasowy. Z kolei po dostawie towaru lub wykonaniu usługi ewidencja dla podatku dochodowego musi zostać skorygowana o zrealizowane zaliczki. To nie tylko dodatkowa praca dla podatnika, dla też większe ryzyko popełnienia pomyłek i błędnego wyliczenia kwoty podatku.
Specyfika wielu firm, szczególnie usługowych, wymaga pobierania zaliczek praktycznie do każdej transakcji. Często są to niewielkie kwoty, mające na celu jedynie zabezpieczyć przedsiębiorcę przed nieprzemyślaną rezygnacją klienta z usługi czy towaru. Przy wielu zaliczkach rozliczanie podatku dochodowego może się okazać szczególnie uciążliwe.
Zaliczki rejestrowane na kasie: PIT i CIT w 2015 r.
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej ma wprowadzić zmiany we wspomnianym art. 14 ustawy o PIT oraz w art. 12 ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2015 r. podatnicy mają mieć możliwość dokonania wyboru innej formy rozliczania wpłat dokonanych na poczet dostawy towarów i świadczenia usług, które zostaną wykonane w kolejnych okresach sprawozdawczych. Dotyczyć to będzie zaliczek zarejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej. Planuje się umożliwienie podatnikom wyboru rozwiązania, na podstawie którego za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Wybór takiej opcji dla wielu podatników przyjmujących zaliczki rejestrowane na kasie fiskalnej okaże się ogromnym uproszczeniem. Nie będzie już potrzeby korygowania obrotu kasowego dla celów podatku dochodowego ani późniejsze korygowanie ewidencji zaliczek. Podatnik będzie mniej narażony na ryzyko błędów i oszczędzi sporo czasu.
Wybór tej alternatywnej formy rozliczania podatku z zaliczek zarejestrowanych na kasie fiskalnej będzie trzeba zgłosić do właściwego podatnikowi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2015 r. Oczywiście takiego wyboru będzie można też dokonać w latach następnych - w terminie do 20 stycznia każdego roku. Podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej będą musieli złożyć takie zawiadomienie w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie. Raz złożone zawiadomienie obowiązywać będzie również w latach kolejnych, chyba że podatnik rezygnuje z tej formy rozliczania podatku dochodowego - może to zrobić poprzez złożenie odpowiedniego zawiadomienia w terminie do 20 stycznia każdego roku. Jeśli wyboru tej formy rozliczania podatku dokona spółka niebędąca osobą prawną, obowiązek złożenia zawiadomienia do urzędu dotyczyć będzie wszystkich wspólników.
Obecnie projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej jest na etapie prac w komisjach nad stanowiskiem Senatu. Celem ustawy jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez między innymi: redukcję niektórych obowiązków informacyjnych, uproszczenie regulacji, wsparcie inwestycji, doprecyzowanie zagadnień budzących wątpliwości oraz podniesienie efektywności pracy.
Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu księgowości? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie:
BUCHCOM Biuro rachunkowe Warszawa - Kontakt