wtorek, 16 grudzień 2014 00:00

Nowy wzór formularza PIT-16 na 2015 rok

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać opodatkowanie przychodów z działalności w formie karty podatkowej. Aby skorzystać z tego prawa w 2015 roku, należy złożyć do urzędu skarbowego wniosek na formularzu PIT-16. Ale uwaga! Od 1 stycznia 2015 r. zmieni się wzór tego wniosku. Dowiedz się, do kiedy masz czas na złożenie PIT-16 i z której wersji druku skorzystać.

 

Dnia 8 grudnia 2014 roku w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1734 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2015 r. Nowy wzór formularza PIT-16(13) znajdziemy w załączniku do tego aktu prawnego.

W porównaniu do wersji formularza PIT-16 stosowanej w roku 2014, zmieni się treść opisu w nagłówku informacji. W związku z uruchomieniem portalu podatkowego w ramach Programu e-Podatki w opisie pojawi się adnotacja: Składanie w wersji elektronicznej: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

 

Wniosek na formularzu PIT-16 składają podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w nowym roku podatkowym chcą zastosować opodatkowanie w formie karty podatkowej. Wniosek składa się naczelnikowi właściwego podatnikowi urzędu skarbowego, w terminie do 20 stycznia danego roku.

Zorganizowane zakłady składają wniosek PIT-16 do urzędu skarbowego właściwego według miejsca położenia zakładu, które to miejsce zostało wskazane w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej. Jeśli działalność wykonywana jest bez posiadania zorganizowanego zakładu lub podatnik nie dopełnił obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji, PIT-16 składa się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki. W przypadku spółek, wobec których nie można ustalić siedziby, wniosek składa się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.

W przypadku spółek cywilnych, wniosek PIT-16 składa jeden ze wspólników. Zasada ta została określona w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Każdy podatnik ma prawo do wyboru formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy już korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej, nie muszą ponownie składać wniosku PIT16. Jeśli do 20 stycznia 2015 r. nie ogłoszą likwidacji działalności lub nie dokonają wyboru innej formy opodatkowania, uznaje się, iż w 2015 r. dalej korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej.

W przypadku rozpoczÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, wniosek na formularzu PIT 16 skÅ‚ada siÄ™ do urzÄ™du skarbowego przed rozpoczÄ™ciem dziaÅ‚alnoÅ›ci. WypeÅ‚niony formularz PIT-16 można też doÅ‚Ä…czyć do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej skÅ‚adanego na podstawie przepisów o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.

 

Uwaga!

Podatnicy, którzy w 2015 roku chcą stosować opodatkowanie w formie karty podatkowej, czas na złożenie wniosku mają do 20 stycznia 2015 r. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu właściwej wersji druku PIT-16(13).

 

Zasady korzystania z opodatkowania kartą podatkową zostały określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Terminarz podatnika - styczeń 2015
Podatek dochodowy od osób fizycznych
20.01.2015 r. (wtorek)
- ostateczny termin na złożenie:
Wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)

 

Pobierz aktualny formularz PIT-16

Czytany 9822 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 grudzień 2014 11:37

Artykuły powiązane

  • Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r. Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

    Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT wiąże się z koniecznością dostosowania obowiązujących druków deklaracji VAT do nowych realiów po 1 lipca 2018 r. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz skróconej deklaracji VAT-12. Dowiedz się też więcej o podzielonej płatności VAT.

  • Nowe oÅ›wiadczenie pracownika PIT-2 na rok 2018 Nowe oÅ›wiadczenie pracownika PIT-2 na rok 2018

    Opublikowano nowe rozporzÄ…dzenie okreÅ›lajÄ…ce wzór oÅ›wiadczenia PIT-2. Pracownicy, którzy chcÄ… by pracodawca dokonywaÅ‚ pomniejszania zaliczek na podatek dochodowy od wypÅ‚acanych im należnoÅ›ci, muszÄ… zÅ‚ożyć PIT-2 przed wypÅ‚atÄ… pierwszego wynagrodzenia w 2018 r. Sprawdź, kto może je zÅ‚ożyć, jakie sÄ… warunki pomniejszanie zaliczek na podatek i pobierz aktualny druk oÅ›wiadczenia. 

  • Nowe druki KRS od 1 lipca 2017 r. Nowe druki KRS od 1 lipca 2017 r.

    Zmianom uległy aż 22 wzory formularzy KRS, m.in. wniosków o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców oraz wniosków o zmianę danych. Nowymi drukami należy posługiwać się już od wejścia w życie nowego rozporządzenia. Sprawdź, jakie wzory formularzy KRS uległy zmianom, a jakie pozostały w dotychczasowym kształcie i pobierz aktualne druki.

  • PIT 2017: Jak i kiedy zmienić formÄ™ opodatkowania PIT 2017: Jak i kiedy zmienić formÄ™ opodatkowania

    Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa – podatnicy PIT mają do wyboru aż cztery formy opodatkowania. Na początku każdego roku można podjąć decyzję o zmianie tej formy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy każdej z nich i w jakim terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie zawiadomienie lub wniosek.

  • Podatnik na karcie podatkowej musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ…! Podatnik na karcie podatkowej musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ…!

    W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów nie pozostawiło złudzeń – podatnicy opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej muszą mieć kasy fiskalne na takich samych zasadach, jak wszyscy inni. Sprawdź, czy coś w tym względzie ulegnie zmianie w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas od 1 stycznia 2017 r.