środa, 17 grudzień 2014 00:00

Kasa fiskalna przy sprzedaży wysyłkowej w 2015 r.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych w 2015 r., zmuszą kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników do wprowadzenia urządzeń rejestrujących w swojej działalności. Choć ustawodawca zdecydował się zachować prawo do zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej w 2015 r., podatnicy korzystający z tej możliwości muszą uważać - wprawdzie zwolnienie wciąż obowiązuje, jednak zmieniły się inne przepisy, m.in. dotyczące dostaw towarów wyłączonych z wszelkich zwolnień.

 

W 2015 roku kolejna grupa podatników straci prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Szacuje się, że do 1 marca 2015 roku nawet 100 tys. przedsiębiorców będzie musiało wprowadzić te urządzenia w swojej działalności. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544) będzie obowiązywało w latach 2015-2016. Zastąpi ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382).

 

Nowe przepisy nie zmieniÄ… kwoty limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej. NajważniejszÄ… zmianÄ… w stosunku do obecnego stanu prawnego bÄ™dzie rozszerzenie katalogu czynnoÅ›ci wyÅ‚Ä…czonych ze zwolnieÅ„ z kas. W 2015 roku urzÄ…dzenia te obowiÄ…zkowo bÄ™dÄ… musieli wprowadzić m.in. podatnicy Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, usÅ‚ugi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, usÅ‚ugi w zakresie badaÅ„ i przeglÄ…dów technicznych pojazdów , usÅ‚ugi fryzjerskie i kosmetyczne, usÅ‚ugi prawnicze, usÅ‚ugi doradztwa podatkowego, usÅ‚ugi zwiÄ…zane z wyżywieniem oraz usÅ‚ugi opieki medycznej Å›wiadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Czynności, dla których nie obowiązuje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej, zostały wymienione w § 4 nowego rozporządzenia. Jak widać, nowe przepisy zobowiążą do instalacji kasy fiskalnej przede wszystkim usługodawców. Jednak to nie jedyna istotna zmiana.

 

W nowym rozporządzeniu w sprawie zwolnień nie znalazło się miejsce na zwolnienie przysługujące ze względu na niewielką liczbę świadczonych usług. Do 31 grudnia 2014 roku ze zwolnienia takiego mogą korzystać podatnicy, którzy każde świadczenie usług dokumentują fakturą zawierającą dane identyfikujące odbiorcę, przy czym w poprzednim roku podatkowym łączna liczba świadczonych przez nich usług nie przekroczyła 50, a łączna liczba odbiorców była mniejsza niż 20. Zwolnienie to przestanie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 roku.

 

Dowiedz się więcej o likwidacji zwolnienia dla niewielkiej liczby usług

 

A co ze zwolnieniem dla sprzedaży wysyłkowej, z którego tak często korzystają podatnicy prowadzący sklepy internetowe i wystawiający towary w serwisach aukcyjnych? Rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. reguluje również tę kwestię.

 

Zwolnienie z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej w 2015 r.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się zachować prawo do zwolnienia z kas fiskalnych dla podatników prowadzących sprzedaż wysyłkową. Oczywiście korzystanie z tego prawa wymaga spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu.

Prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w 2015 roku przysługuje podatnikom na mocy § 2 ust. 1 nowego rozporządzenia, w związku z poz. 37 załącznika do tego aktu prawnego.

 

W poz. 37 załącznika czytamy, iż zwolnieniu z kasy fiskalnej w latach 2015-2016 podlega:

Dostawa towarów w systemie wysyÅ‚kowym (pocztÄ… lub przesyÅ‚kami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w caÅ‚oÅ›ci zapÅ‚atÄ™ za wykonanÄ… czynność za poÅ›rednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej, której jest czÅ‚onkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujÄ…cych zapÅ‚atÄ™ jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynnoÅ›ci dotyczyÅ‚a i na czyjÄ… rzecz zostaÅ‚a dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

 

Zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej nie przysługuje jednak podatnikom, którzy wykonują czynności wymienione w § 4 pkt 1 rozporządzenia. Jeśli przedsiębiorca sprzedaje wysyłkowo np. perfumy, wody toaletowe, sprzęt fotograficzny, radiowy, telewizyjny czy telekomunikacyjny, obowiązkowo musi wystawić paragon fiskalny do każdej sprzedaży. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na § 4 pkt 1 lit. l nowego rozporządzenia:

§ 4. ZwolnieÅ„ z obowiÄ…zku ewidencjonowania, o których mowa w Â§ 2 i Â§ 3, nie stosuje siÄ™ w przypadku:
1) dostawy:
(…)
l) zapisanych i niezapisanych noÅ›ników danych cyfrowych i analogowych,

 

W rozporządzeniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r. mowa jest tylko o zapisanych nośnikach danych. To istotna zmiana dla podatników zajmujących się dostawą tego typu towarów w systemie wysyłkowym. Od 1 stycznia 2015 r. sprzedaż zapisanych i niezapisanych nośników danych będzie wymagała wystawienia paragonu. A to oznacza, iż podatnicy, którzy jeszcze nie mają kas fiskalnych w związku z korzystaniem ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej, będą musieli wprowadzić te urządzenia w działalności w 2015 r.

 

Zobacz pełny katalog czynności wyłączonych ze zwolnień w 2015 r.

 

Należy pamiętać, iż w praktyce spełnienie warunków do zachowania zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej wymaga od podatnika skrupulatności i jasnego określenia regulaminu wykonywania przelewów. Na przykład zapłata dokonana przelewem z konta bankowego nienależącego do faktycznego odbiorcy, gdzie ani z danych tej osoby, ani np. z tytułu przelewu nie wynika, iż zapłaty faktycznie dokonuje odbiorca wpisany w ewidencji, nie spełniałaby jednego z warunków do zachowania prawa do zwolnienie z ewidencji na kasie fiskalnej.

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej nie dotyczy także sytuacji, gdy podatnik prowadzi sprzedaż za pośrednictwem sklepu internetowego lub portalu aukcyjnego, a kupujący odbiera towar w siedzibie sklepu lub innym punkcie odbioru. Nawet jeśli klient dokona zapłaty przelewem na rachunek podatnika, to taka transakcja nie spełnia podstawowego warunku do tego zwolnienia - dostawa towaru nie odbywa się bowiem w systemie wysyłkowym, czyli za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Jeśli podatnik nie ma prawa do innego zwolnienia z kasy fiskalnej, jego klient odbierający towar osobiście musi otrzymać paragon fiskalny.

Podatnik korzystający ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej w 2015 r. nie może też przyjąć żadnej zapłaty gotówkowej, np. zaliczki za towar. Każda transakcja, która nie spełnia warunków do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej, powinna być sfinalizowana wystawieniem paragonu fiskalnego. Chyba że podatnik dodatkowo ma prawo do innego zwolnienia np. ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów. Jeśli więc chcemy uniknąć konieczności zakupu kasy, dbajmy o zachowanie wszystkich zasad określonych w poz. 37 załącznika do rozporządzenia.

 

Czytaj w poradniku: Zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku

 

Tracisz prawo do zwolnienia? Zobacz naszÄ… wyjÄ…tkowÄ… ofertÄ™ tanich kas fiskalnych

Czytany 10391 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 styczeń 2015 22:30

Artykuły powiązane

  • Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyÅ‚kowa 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyÅ‚kowa 2022

    W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa wciąż jest jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą tego urządzenia. Jednak by skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić określone warunki. Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej!

  • Sprzedaż wysyÅ‚kowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r. Sprzedaż wysyÅ‚kowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r.

    Popularność sklepów internetowych rośnie. Choć coraz więcej z nich dba o dostarczanie klientom paragonów niezależnie od ciążącego na nich obowiązku, zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej wciąż obowiązują. Co trzeba zrobić, żeby z nich skorzystać?

  • Sprzedaż przez internet – czy bÄ™dzie zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r.? Sprzedaż przez internet – czy bÄ™dzie zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r.?

    Dostawa towarów w systemie wysyłkowym jest zwolniona z ewidencji na kasie fiskalnej. Tak jest obecnie, tak będzie i w 2021 r. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby sprzedaż przez internet nie wymagała wystawienia paragonu. Dowiedz się też, dlaczego wielu przedsiębiorców mimo to dołącza dokument do paczki.

  • Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej! Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej!

    Przenosisz biznes do internetu? Poznaj Sello - program do zarządzania sprzedażą Allegro. Ułatwia pracę, skraca i automatyzuje wiele procesów, generuje dokumenty! Dzięki niemu zyskasz zaufanie klientów, a co za tym idzie wysokie oceny i pozytywne komentarze. W czasie kwarantanny nie zamykaj biznesu, sprzedawaj w sieci! Prosto i wygodnie.

  • ZapÅ‚ata przelewem a obowiÄ…zek ewidencji na kasie fiskalnej w 2018 r. ZapÅ‚ata przelewem a obowiÄ…zek ewidencji na kasie fiskalnej w 2018 r.

    Nawet posiadacz kasy fiskalnej w niektórych okolicznościach nie musi rejestrować na niej sprzedaży. Dotyczy to szczególnych sytuacji, gdy zapłatę otrzyma przelewem na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK. Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z zapłatą na rachunek oraz zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej przysługuje jednak wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków określonych w przepisach. Sprawdź, czy możesz z tych zwolnień korzystać w 2018 r.