Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek samodzielnie wyliczać i wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Zasadniczo podatnik CIT może wybrać spośród trzech sposobów opłacania zaliczek: za okresy miesięczne, kwartalne oraz w formie uproszczonej. Należy przy tym podkreślić, że wyłącznie opłacanie zaliczek za okresy miesięczne nie wymaga spełnienia dodatkowych wymogów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dają podatnikom możliwość zmiany sposobu opłacania zaliczek na początku każdego roku podatkowego.
Zaliczki za okresy kwartalne mogą wpłacać podatnicy CIT, którzy:
- Posiadają status małego podatnika
- Rozpoczynają działalność gospodarczą
Należy przy tym podkreślić, iż zgodnie z art. 25 ust. 1d w związku z art. 16k ust. 11 ustawy o CIT, podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej nie ma prawa do wyboru kwartalnych zaliczek, jeśli został utworzony:
Art. 16k ust. 11 ustawy o CIT:
(…)
1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
2) w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, albo
3) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro; wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14.
Natomiast status małego podatnika w 2015 r. przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych, których wartość przychodu wraz z kwotą podatku w 2014 roku nie przekroczyła 5.015.000,- zł.
Warunki dla małego podatnika w 2015 r. - dowiedz się więcej
Natomiast prawo do opłacania zaliczek w formie uproszczonej przysługuje każdemu podatnikowi CIT z wyjątkiem podatników, którzy rozpoczęli działalność w roku 2015 lub 2014. Wynika to z faktu, iż zaliczki w formie uproszczonej wpłaca się za okresy miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy - w przypadku opłacania zaliczek w formie uproszczonej w 2015 r. wymagane więc jest odniesienie do zeznania CIT za rok 2013.
Zaliczek w formie uproszczonej nie można wpłacać za okresy kwartalne.
Zmiana sposobu opłacania zaliczek na CIT w 2015 r.
Podatnik, który spełni warunki opisane powyżej i chce w 2015 r. zmienić sposób opłacania zaliczek np. z miesięcznego na kwartalne bądź w formie uproszczonej, musi złożyć do właściwego urzędu skarbowego stosowne oświadczenie. Termin na jego złożenie upływa 20. dnia drugiego miesiąca danego roku podatkowego. W przypadku podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin na złożenie oświadczenia upływa 20 lutego 2015 r. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie oznacza konieczność opłacania zaliczek na podatek dochodowy w takiej samej formie, jak w roku poprzednim.
Należy przy tym podkreślić, iż złożenie oświadczenia jest wymagane także od podatników, którzy dobrowolnie chcą zrezygnować z wybranego wcześniej sposobu opłacania zaliczek - za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej - na rzecz zaliczek miesięcznych.
Złożone oświadczenie obowiązuje na cały rok podatkowy oraz na lata następne. Oświadczenia nie musi składać podatnik, który w 2015 r. nie chce zmieniać sposobu opłacania zaliczek.
Uwaga!
Podatnik CIT, który chce zmienić sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy, musi złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego do 20. dnia drugiego miesiąca danego roku podatkowego.
W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten mija w piątek 20 lutego 2015 r.