poniedziałek, 10 sierpień 2015 13:50

Weź samochód za paragon, czyli wielka Loteria Paragonowa 2015

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Resort finansów znowu zachęca do brania paragonów - już w październiku rozpocznie się Loteria Paragonowa, w której co miesiąc będzie można wygrać Opla Astrę, notebooka lub tablet, a co kwartał nagrodą będzie Opel Insignia. Polski sprzedawca już teraz powinien wyrobić sobie dobry nawyk wręczania paragonu każdemu klientowi.

 

Już od października 2015 roku każdy, kto ukończył 18 lat i dostał paragon fiskalny na kwotę minimum 10 zł, będzie mógł wygrać cenne nagrody - Ople Astry, notebooki, tablety, a raz na kwartał nagrodą będzie Opel Insignia. Wszystko za sprawą umowy podpisanej 30 czerwca br. przez Ministerstwo Finansów z konsorcjum spółek Unique One Sp. z o.o. oraz Nuorder Sp. z o.o. - będą one odpowiedzialne za przygotowanie, urządzenie oraz obsługę Loterii Paragonowej.

 

Od 1 października 2015 r. otrzymany paragon fiskalny będzie można zarejestrować na specjalnej stronie internetowej i wziąć udział w losowaniu, które będzie się odbywać raz w miesiącu. Nagrodami w tej comiesięcznej loterii będą notebooki, tablety oraz nagroda główna - Opel Astra. Dodatkowo raz na kwartał odbędzie się losowanie paragonów z wybranej branży - nagrodą ufundowaną przez Ministerstwo będzie Opel Insignia. Resort finansów zamierza nagradzać także przedsiębiorców, choć już zdecydowanie mniej wartościowymi nagrodami - wystawcy zwycięskich paragonów otrzymają tablety. Pierwsze losowanie odbędzie się już w listopadzie.

 

Jak podkreśla wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna, Loteria Paragonowa ma promować takie wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo. Według wiceminister loteria to forma podziękowania za codzienny pozytywny wkład polskich konsumentów w kształtowanie uczciwego obrotu gospodarczego oraz promocję idei uczciwej konkurencji.

Od dnia podpisania umowy konsorcjum ma 3 miesiące na zorganizowanie i uruchomienie Loterii. Wykonawca zobowiązany jest m.in. do zakupu nagród, stworzenia i obsługi strony internetowej akcji, uruchomienia linii telefonicznej help-desk i prowadzenia kampanii promocyjnej. Konsorcjum spółek Unique One Sp. z o.o. oraz  Nuorder Sp. z o.o. otrzyma wynagrodzenie w kwocie 7 397 632,22 zł brutto.

 

„Weź paragon!” nie wystarcza

Wydanie paragonu fiskalnego jest obowiązkiem każdego podatnika, który dokonuje sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego. Wynika to wprost z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363). Jedynie nieliczne grono podatników ma prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544). Wciąż jednak spora liczba przedsiębiorców uchyla się od tego obowiązku - sprzedawcy nie wydają paragonów lub w ogóle nie posiadają kasy fiskalnej, mimo iż powinni ją mieć. Takie postępowanie często skutkuje zaniżaniem wartości podatku należnego wykazywanego w deklaracjach VAT. Ministerstwo Finansów od lat walczy z tą praktyką. W tym celu organizowane są m.in. akcje „Weź paragon!” - w sezonie letnim i zimowym konsumenci są zachęcani do brania paragonów, a sprzedawcy intensywnie kontrolowani.

 

O zwolnieniach z kas fiskalnych czytaj w Poradniku

 

Akcja „Weź paragon!” przynosi spore wpływy do budżetu państwa - nie tylko ze względu na poprawę ściągalności podatków, ale także za względu na ogromną ilość wystawianych mandatów. Loteria Paragonowa skierowana jest przede wszystkim do konsumenta, który ma być bardziej skłonny do upominania się o paragon. O tym, że tego typu loterie poprawiają ściągalność podatków, przekonali się już Portugalczycy - tamtejszy fiskus zanotował rekordowy wzrost legalnych transakcji. Według szacunków szara strefa w Portugalii mogła dotąd mieć wartość aż jednej czwartej PKB.

 

Przedsiębiorco, czy masz kasę?

Choć szanse na wygraną w takiej loterii są niewielkie, w Portugalii chętnych nie brakowało. Podobnego odzewu możemy spodziewać się także w Polsce. Sprzedawcy, który mają nawyk „zapominania” o wydaniu paragonu fiskalnego, już dziś powinni zmienić swoje przyzwyczajenia - wręczanie paragonu każdemu klientowi jest ich obowiązkiem regulowanym przepisami prawa podatkowego. Poza tym sklep czy punkt usługowy, w którym paragony wydawane są od razu i z dokładnymi danymi, wzbudza zaufanie konsumentów, a to przekłada się realnie na zyski podatnika. Warto więc nie dopuścić do sytuacji, w której klient chcący wziąć udział w Loterii Paragonowej będzie musiał dopominać się o dokument zakupu.

W szczególnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy z jakichś przyczyn nie mają jeszcze kasy fiskalnej, a prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Jeśli korzystają ze zwolnienia z tego obowiązku, przede wszystkim powinni upewnić się, czy dalej mają do niego prawo po zmianach od 1 stycznia 2015 r. Brak kasy fiskalnej może skutkować dotkliwymi karami i utratą zaufania klientów - warto więc rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem jak najszybciej.

 

Ofertę tanich kas fiskalnych znajdziesz tutaj

Czytany 4743 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 sierpień 2015 14:12

Artykuły powiązane

 • Narodowa Loteria Paragonowa – zarejestruj paragon za paliwo Narodowa Loteria Paragonowa – zarejestruj paragon za paliwo

  Czternastym Oplem Astrą odjechał pan Andrzej z Rzeszowa – szczęśliwy paragon opiewał na kwotę 22,27 zł! Wciąż można jeszcze wygrać trzy takie auta, a także ostatnią nagrodę specjalną – samochód osobowy Opel Insignia. Tym razem Ministerstwo Finansów najbardziej kosztowną nagrodę rozlosuje spośród paragonów dokumentujących sprzedaż detaliczną paliw płynnych do pojazdów silnikowych.

 • Zgłoś przez aplikację paragon do Narodowej Loterii Paragonowej Zgłoś przez aplikację paragon do Narodowej Loterii Paragonowej

  Zgłaszanie paragonów fiskalnych do Narodowej Loterii Paragonowej stało się jeszcze prostsze! Wszystko za sprawą udostępnionej 23 listopada 2016 r. aplikacji mobilnej, która automatycznie sczytuje dane takie jak nr NIP sprzedawcy, data sprzedaży czy kwota do zapłaty. Ministerstwo Finansów zachęca do pobierania aplikacji, zgłaszania paragonów i sięgania po nagrody!

 • Loteria Paragonowa – wsiądź do taksówki, wygraj Insignię Loteria Paragonowa – wsiądź do taksówki, wygraj Insignię

  Ministerstwo Finansów wybrało nową branżę premiowaną w Narodowej Loterii Paragonowej. Tym razem nagroda specjalna – Opel Insignia – zostanie wylosowana spośród paragonów fiskalnych dokumentujących działalność taksówek osobowych. Sprawdź, jak zyskać szansę na wygraną i dlaczego warto brać paragony.

 • Narodowa Loteria Paragonowa przedłużona do marca 2017 r. Narodowa Loteria Paragonowa przedłużona do marca 2017 r.

  Blisko 107 mln paragonów fiskalnych – tyle dokumentów zgłosili Polacy w ramach Narodowej Loterii Paragonowej do końca sierpnia 2016 r. Resort finansów chciał zmienić postawy konsumentów oraz zwiększyć wpływy do budżetu państwa i osiągnął swój cel. Dzięki temu uczestnicy Loterii mają jeszcze szanse na wygranie cennych nagród – akcja została przedłużona aż o 6 miesięcy! Ponadto w grudniu odbędzie się dodatkowe losowanie – wezmą w nim udział nagrody, które z różnych przyczyn nie zostały wydane przez czas trwania Loterii.

 • Gastronomia nową branżą premiowaną w Loterii Paragonowej Gastronomia nową branżą premiowaną w Loterii Paragonowej

  Paragon z pizzerii, lodziarni czy fast-foodu – weź go, a zyskasz szansę na wygraną Opla Insigni! Ministerstwo Finansów jako czwartą branżę premiowaną wybrało „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów". Dowiedz się, jak zdobyć nagrodę specjalną i w jakim okresie zarejestrować paragon.