poniedziałek, 17 październik 2016 19:50

Loteria Paragonowa – wsiądź do taksówki, wygraj Insignię

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ministerstwo Finansów wybrało nową branżę premiowaną w Narodowej Loterii Paragonowej. Tym razem nagroda specjalna – Opel Insignia – zostanie wylosowana spośród paragonów fiskalnych dokumentujących działalność taksówek osobowych. Sprawdź, jak zyskać szansę na wygraną i dlaczego warto brać paragony.

Ciesząca się ogromną popularnością Narodowa Loteria Paragonowa została przedłużona aż do końca marca 2017 r. Statystyki pokazały, iż akcja Ministerstwa Finansów osiągnęła postawiony jej cel – w samej branży fryzjerskiej i kosmetycznej liczba kas fiskalnych w ostatnim kwartale 2015 r. wzrosła o 38% w porównaniu do IV kwartału 2014 r. Deklarowane w wpływy z VAT w tej branży wzrosły o 13%, a wielkość obrotów o 1/5. Polacy biorą paragony i upominają się o nie, tak jak zamierzył resort finansów.

Aby wziąć udział w Loterii, wystarczy zarejestrować paragon fiskalny na stronie loteriaparagonowa.gov.pl – nie trzeba kupować losów, wysyłać sms-ów ani ponosić żadnych innych kosztów. Uzupełnienie formularza wymaga podania danych takich jak: numer unikatowy kasy fiskalnej, numer NIP podatnika wystawiającego paragon, data sprzedaży, numer kolejny wydruku z paragonu, łączna kwota sprzedaży brutto oraz dane zgłaszającego – adres e-mail i numer telefonu. Warunkiem wzięcia udziału w Loterii jest ukończenie 18 lat i posiadanie paragonu na kwotę minimum 10 zł.

 

Samochód za paragon

Co miesiąc organizator Loterii Paragonowej losuje cenne nagrody: iPady Air 2, notebooki Lenovo oraz nagrodę główną – samochód Opel Astra. Jednak najbardziej wartościową nagrodę można wygrać raz na 3 miesiące – nagroda ta to Opel Insignia, losowany spośród paragonów z branży premiowanej. Ministerstwo Finansów raz na kwartał wybiera nową branżę – od początku trwania Narodowej Loterii Paragonowej były to: „fryzjerstwo i inne usługi kosmetyczne”, „prywatna praktyka lekarska i dentystyczna”, „konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych” oraz „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów”.

 

Zgłaszając paragon fiskalny z branży premiowanej należy pamiętać, iż podobnie jak w pozostałych przypadkach musi zostać on zarejestrowany na stronie Loterii w miesiącu, w którym został wystawiony – mimo iż w losowaniu biorą udział paragony z trzech miesięcy. Przykładowo dokument z branży premiowanej wystawiony 17 października 2016 r. można zgłosić najpóźniej 31 października, mimo iż weźmie on udział w losowaniu w połowie stycznia 2017 r.

 

Weź paragon od taksówkarza

Przedłużenie trwania Narodowej Loterii Paragonowej do 31 marca 2017 r. wymagało od organizatora wybrania nowej branży premiowanej. Podobnie jak to było w poprzednich kwartałach, wygrały usługi – tym razem działalność taksówek osobowych. Piątego Opla Insignię wygra więc szczęśliwy pasażer taksówki – losowanie odbędzie się jednak dopiero w styczniu 2017 r., dlatego koniecznie trzeba przechowywać zgłoszone paragony.

 

To żadne zaskoczenie, iż Ministerstwo Finansów po raz kolejny wybrało do branży premiowanej czynność wyłączoną ze zwolnień z kas fiskalnych. W § 4 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) czytamy:

§ 4.  Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

b) przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

 

Podatnicy świadczący usługi przewozu osób taksówkami muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej już od pierwszej czynności – nie mają oni prawa do zwolnień z tego obowiązku niezależnie od wysokości obrotu, sposobu dokonywania zapłaty czy innych czynników. Osoba korzystająca z takich usług powinna więc w każdym wypadku otrzymać paragon fiskalny.

 

Celem Narodowej Loterii Paragonowej jest m.in. uświadomienie polskim konsumentom, jak ważną odrywają rolę w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Branie paragonów, a w razie potrzeby upominanie się o nie to dla konsumenta nie tylko szansa na wygranie wartościowych nagród – to korzyść dla całej gospodarki.

 

Czytaj też: Narodowa Loteria Paragonowa przedłużona do marca 2017

Czytany 2178 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 październik 2016 19:58

Artykuły powiązane

 • Narodowa Loteria Paragonowa – zarejestruj paragon za paliwo Narodowa Loteria Paragonowa – zarejestruj paragon za paliwo

  Czternastym Oplem Astrą odjechał pan Andrzej z Rzeszowa – szczęśliwy paragon opiewał na kwotę 22,27 zł! Wciąż można jeszcze wygrać trzy takie auta, a także ostatnią nagrodę specjalną – samochód osobowy Opel Insignia. Tym razem Ministerstwo Finansów najbardziej kosztowną nagrodę rozlosuje spośród paragonów dokumentujących sprzedaż detaliczną paliw płynnych do pojazdów silnikowych.

 • Zgłoś przez aplikację paragon do Narodowej Loterii Paragonowej Zgłoś przez aplikację paragon do Narodowej Loterii Paragonowej

  Zgłaszanie paragonów fiskalnych do Narodowej Loterii Paragonowej stało się jeszcze prostsze! Wszystko za sprawą udostępnionej 23 listopada 2016 r. aplikacji mobilnej, która automatycznie sczytuje dane takie jak nr NIP sprzedawcy, data sprzedaży czy kwota do zapłaty. Ministerstwo Finansów zachęca do pobierania aplikacji, zgłaszania paragonów i sięgania po nagrody!

 • Narodowa Loteria Paragonowa przedłużona do marca 2017 r. Narodowa Loteria Paragonowa przedłużona do marca 2017 r.

  Blisko 107 mln paragonów fiskalnych – tyle dokumentów zgłosili Polacy w ramach Narodowej Loterii Paragonowej do końca sierpnia 2016 r. Resort finansów chciał zmienić postawy konsumentów oraz zwiększyć wpływy do budżetu państwa i osiągnął swój cel. Dzięki temu uczestnicy Loterii mają jeszcze szanse na wygranie cennych nagród – akcja została przedłużona aż o 6 miesięcy! Ponadto w grudniu odbędzie się dodatkowe losowanie – wezmą w nim udział nagrody, które z różnych przyczyn nie zostały wydane przez czas trwania Loterii.

 • Gastronomia nową branżą premiowaną w Loterii Paragonowej Gastronomia nową branżą premiowaną w Loterii Paragonowej

  Paragon z pizzerii, lodziarni czy fast-foodu – weź go, a zyskasz szansę na wygraną Opla Insigni! Ministerstwo Finansów jako czwartą branżę premiowaną wybrało „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów". Dowiedz się, jak zdobyć nagrodę specjalną i w jakim okresie zarejestrować paragon.

 • Narodowa Loteria Paragonowa: Nowa branża premiowana! Narodowa Loteria Paragonowa: Nowa branża premiowana!

  Ministerstwo Finansów kolejną nagrodę specjalną wylosuje spośród paragonów dokumentujących usługę, której świadczenie wymaga od przedsiębiorcy stosowania kasy fiskalnej bez względu na obrót. Sprawdź, jaki paragon trzeba zarejestrować, aby zyskać szansę na wygranie Opla Insigni w lipcowym losowaniu. Dowiedz się też, dlaczego warto brać paragony i co zrobić, aby wygrać w Narodowej Loterii Paragonowej.