Ciesząca się ogromną popularnością Narodowa Loteria Paragonowa została przedłużona aż do końca marca 2017 r. Statystyki pokazały, iż akcja Ministerstwa Finansów osiągnęła postawiony jej cel – w samej branży fryzjerskiej i kosmetycznej liczba kas fiskalnych w ostatnim kwartale 2015 r. wzrosła o 38% w porównaniu do IV kwartału 2014 r. Deklarowane w wpływy z VAT w tej branży wzrosły o 13%, a wielkość obrotów o 1/5. Polacy biorą paragony i upominają się o nie, tak jak zamierzył resort finansów.
Aby wziąć udział w Loterii, wystarczy zarejestrować paragon fiskalny na stronie loteriaparagonowa.gov.pl – nie trzeba kupować losów, wysyłać sms-ów ani ponosić żadnych innych kosztów. Uzupełnienie formularza wymaga podania danych takich jak: numer unikatowy kasy fiskalnej, numer NIP podatnika wystawiającego paragon, data sprzedaży, numer kolejny wydruku z paragonu, łączna kwota sprzedaży brutto oraz dane zgłaszającego – adres e-mail i numer telefonu. Warunkiem wzięcia udziału w Loterii jest ukończenie 18 lat i posiadanie paragonu na kwotę minimum 10 zł.
Samochód za paragon
Co miesiąc organizator Loterii Paragonowej losuje cenne nagrody: iPady Air 2, notebooki Lenovo oraz nagrodę główną – samochód Opel Astra. Jednak najbardziej wartościową nagrodę można wygrać raz na 3 miesiące – nagroda ta to Opel Insignia, losowany spośród paragonów z branży premiowanej. Ministerstwo Finansów raz na kwartał wybiera nową branżę – od początku trwania Narodowej Loterii Paragonowej były to: „fryzjerstwo i inne usługi kosmetyczne”, „prywatna praktyka lekarska i dentystyczna”, „konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych” oraz „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów”.
Zgłaszając paragon fiskalny z branży premiowanej należy pamiętać, iż podobnie jak w pozostałych przypadkach musi zostać on zarejestrowany na stronie Loterii w miesiącu, w którym został wystawiony – mimo iż w losowaniu biorą udział paragony z trzech miesięcy. Przykładowo dokument z branży premiowanej wystawiony 17 października 2016 r. można zgłosić najpóźniej 31 października, mimo iż weźmie on udział w losowaniu w połowie stycznia 2017 r.
Weź paragon od taksówkarza
Przedłużenie trwania Narodowej Loterii Paragonowej do 31 marca 2017 r. wymagało od organizatora wybrania nowej branży premiowanej. Podobnie jak to było w poprzednich kwartałach, wygrały usługi – tym razem działalność taksówek osobowych. Piątego Opla Insignię wygra więc szczęśliwy pasażer taksówki – losowanie odbędzie się jednak dopiero w styczniu 2017 r., dlatego koniecznie trzeba przechowywać zgłoszone paragony.
To żadne zaskoczenie, iż Ministerstwo Finansów po raz kolejny wybrało do branży premiowanej czynność wyłączoną ze zwolnień z kas fiskalnych. W § 4 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) czytamy:
§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
b) przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,
Podatnicy świadczący usługi przewozu osób taksówkami muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej już od pierwszej czynności – nie mają oni prawa do zwolnień z tego obowiązku niezależnie od wysokości obrotu, sposobu dokonywania zapłaty czy innych czynników. Osoba korzystająca z takich usług powinna więc w każdym wypadku otrzymać paragon fiskalny.
Celem Narodowej Loterii Paragonowej jest m.in. uświadomienie polskim konsumentom, jak ważną odrywają rolę w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Branie paragonów, a w razie potrzeby upominanie się o nie to dla konsumenta nie tylko szansa na wygranie wartościowych nagród – to korzyść dla całej gospodarki.
Czytaj też: Narodowa Loteria Paragonowa przedłużona do marca 2017