To już ostatni kwartał najbardziej popularnej akcji edukacyjnej Ministerstwa Finansów – od początku trwania Narodowej Loterii Paragonowej, czyli od 1 października 2015 r., polscy konsumenci zarejestrowali blisko 125 milionów paragonów fiskalnych. Na początku stycznia do właściciela szczęśliwego paragonu z Rzeszowa pojechał czternasty Opel Astra. Każdego miesiąca organizator akcji rozlosowuje cenne nagrody – samochody, notebooki i tablety. Zasady loterii są proste i nie wymagają od uczestników żadnych dodatkowych opłat – wystarczy mieć ukończone 18 lat, posiadać paragon na kwotę minimum 10 zł i zarejestrować go na stronie loteriaparagonowa.gov.pl.
Co trzy miesiące odbywa się losowanie nagrody specjalnej – samochodu osobowego Opel Insignia wraz z rocznym ubezpieczeniem OC/AC. Biorą w nim udział paragony z branży premiowanej przez Ministerstwo Finansów. Dotychczas były to przede wszystkim różnego rodzaju usługi, z których polscy konsumenci korzystają na co dzień: usługi fryzjerskie i kosmetyczne, prywatna praktyka lekarska, usługi gastronomiczne, konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych a także usługi przewozu osób taksówkami.
Tankuj, wygraj InsigniÄ™
Od 1 stycznia do 31 marca 2017 r. branżą premiowaną jest sprzedaż detaliczna paliw płynnych do pojazdów silnikowych. Oznacza to, iż wszystkie paragony dokumentujące zakup paliwa zgłoszone w tym okresie wezmą udział w losowaniu ostatniego, szóstego Opla Insigni. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Paliw Płynnych, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz największe sieci stacji benzynowych w Polsce: Shell, BP, Orlen i Statoil. Informacje o Narodowej Loterii Paragonowej pojawiły się na stacjach benzynowych.
Oczywiście w Loterii mogą brać udział wszystkie paragony – nie tylko te z branży premiowanej. Oprócz Opla Inisigni, do końca trwania akcji wygrać można jeszcze 3 Ople Astry, 30 iPadów Air 2 oraz 24 notebooki Lenovo.
Rejestruj paragony przez aplikacjÄ™
Aby jeszcze bardziej ułatwić uczestnikom udział w Loterii, Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację mobilną, która przenosi z paragonów dane takie jak numer NIP sprzedawcy, numer kasy fiskalnej, datę transakcji czy wartość sprzedaży. Aplikacja zapamiętuje też numer telefonu i adres e-mail użytkownika, dzięki czemu rejestrowanie paragonów jest jeszcze szybsze i prostsze. Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i nie zbiera danych ani zdjęć dokumentów. Obecnie mogą z niej korzystać osoby posiadające urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. To nowe narzędzie zostało udostępnione 23 listopada 2016 r. – od tej daty użytkownicy zarejestrowali za jego pomocą blisko 400 tys. paragonów.
Celem Narodowej Loterii Paragonowej jest przede wszystkim uświadomienie polskim konsumentom, jak ważną rolę odgrywają w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Branie paragonów i upominanie się o nie w razie konieczności to postawa, która wprost przekłada się na lepsze funkcjonowanie kraju. Badania i analizy przeprowadzone kilka miesięcy po uruchomieniu akcji Ministerstwa Finansów potwierdziły, iż osiągnęła ona swój cel – zmieniła postawy wielu Polaków i uświadomiła im, jak istotne jest branie paragonów w każdych okolicznościach.