Ogromna popularność Narodowej Loterii Paragonowej przyniosła spodziewane efekty. Ministerstwo Finansów liczyło na wzrost wpływów do budżetu państwa oraz zmianę postaw obywatelskich – liczby i statystyki pokazują, iż cel ten udało się osiągnąć. Na zlecenie resortu przed uruchomieniem Loterii przeprowadzono badania, z których wynikło, iż połowa Polaków nie ma zdania, czy wydawanie bądź nie wydawanie paragonów ma jakikolwiek wpływ na środki z podatków uzyskane przez państwo. Zaledwie 5% zadeklarowało, iż rezygnuje z zakupów w razie podejrzenia, iż dany sprzedawca nie odprowadza należnych podatków od transakcji. Prawie 40% stwierdziło, iż nie ma to dla nich znaczenia lub że kontrola w tym zakresie nie należy do nich. Jednak już w trzy miesiące po wystartowaniu Loterii Paragonowej badanie IPSOS wykazało, iż postawy Polaków znacząco się zmieniły. Aż 58% respondentów uznało, iż Loteria uczyni branie paragonów fiskalnych czymś oczywistym i normalnym, a 48% spodziewało się korzystnego wpływu akcji na stan finansów publicznych. Przed rozpoczęciem Loterii jedynie 7% respondentów upominało się o paragony w przypadku zakupu towarów (5% w przypadku korzystania z usług). Z danych IPSOS wynika, iż po rozpoczęciu akcji liczba ta wzrosła aż do 31% (28% w przypadku usług).
O dobroczynnym wpływie Loterii Paragonowej na stan budżetu państwa świadczy też duży wzrost liczby kas fiskalnych w polskich przedsiębiorstwach. W ostatnim kwartale 2015 r. liczba urządzeń rejestrujących wzrosła o 15% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 r. W branży fryzjerskiej i kosmetycznej, która była w tym czasie branżą premiowaną w Loterii, liczba kas wzrosła aż o 38%, a wielkość obrotów o 1/5. Blisko 13% wyniósł w tej branży wzrost deklarowanych wpływów z VAT. To zaskakująco wysokie wyniki zważywszy na fakt, iż podatnicy świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne nie mogą korzystać ze zwolnień z kas fiskalnych już od 1 stycznia 2015 r.
Więcej o zwolnieniach w kas fiskalnych w 2015 i 2016 r. czytaj w Poradniku
Ze względu na ten ogromny pozytywny odzew polskich konsumentów i bardzo duże korzyści dla gospodarki, Ministerstwo Finansów zdecydowało się przedłużyć Narodową Loterię Paragonową aż o 6 miesięcy. Polacy dalej mogą więc zbierać i rejestrować paragony na stronie loteriaparagonowa.gov.pl – aż do 31 marca 2017 r.
Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował również o dodatkowym losowaniu, w którym wezmą udział paragony fiskalne zarejestrowane od 1 lipca 2016 r. do 30 września 2016 r. Zostaną w nim rozlosowane nagrody, które z jakichś przyczyn nie zostały wydane w czasie trwania akcji. Losowanie odbędzie się w poniedziałek 19 grudnia 2016 r. – póki co nagrodą w nim z pewnością będzie iPad Air 2. Jeśli jednak w którymś z losowań do tego czasu (19 i 30 września oraz 19 i 28 października) jeszcze jakaś nagroda nie zostanie wydana, zasili pulę nagród grudniowego losowania – będzie można je obejrzeć na żywo na kanale YouTube Narodowej Loterii Paragonowej. Należy pamiętać o zachowaniu zarejestrowanych paragonów z III kwartału 2016 r. do dnia losowania.
Od początku trwania Loterii rozlosowano już 131 cennych nagród: 64 iPady Air 2, 54 notebooki Lenovo, 10 samochodów Opel Astra i 3 Ople Insignie. Kluczyki do dziesiątego Opla Astry wiceminister finansów Leszek Skiba przekazał panu Jackowi z Mszany Dolnej – konsumentowi, który miesięcznie rejestruje 100-150 paragonów. Już 19 września 2016 r. odbędzie się kolejne losowanie – wezmą w nim udział paragony fiskalne z sierpnia 2016 r.
Zasady Narodowej Loterii Paragonowej są proste: udział w niej wziąć może każda pełnoletnia osoba posiadająca paragon fiskalny na kwotę minimum 10 zł. Nie trzeba kupować żadnych losów ani uiszczać opłat. Mniej więcej w połowie każdego miesiąca losowane są paragony z miesiąca poprzedniego – należy więc pamiętać o zachowaniu tych dokumentów do dnia losowania. Każdego miesiąca do szczęśliwców trafiają Opel Astra, iPady oraz notebooki. Raz na kwartał odbywa się losowanie nagrody specjalnej – Opla Insigni – biorą w nim udział paragony z branży premiowanej przez Ministerstwo Finansów.
Akcja resortu finansów ma uświadamiać Polakom, jak ważną rolę odgrywają w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Branie paragonów, a w razie potrzeby upominanie się o nie przy każdych zakupach towarów i usług to postawa obywatelska, która przekłada się na lepsze funkcjonowanie polskiej gospodarki. Warto przypomnieć, iż w obecnym stanie prawnym posiadanie kasy fiskalnej i wydawanie paragonów to obowiązek każdego podatnika prowadzącego sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Już bardzo nieliczni przedsiębiorcy mogą korzystać w tym zakresie ze zwolnień określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544). Rozporządzenie to obowiązuje jednak tylko do 31 grudnia 2016 r. – po tym terminie nie będzie już wyjątków od ogólnej zasady zobowiązującej wszystkich sprzedawców do posiadania kas.