Narodowa Loteria Paragonowa została uruchomiona w październiku 2015 r. To inicjatywa Ministerstwa Finansów mająca zachęcić konsumentów do brania paragonów i upominania się o nie w razie potrzeby. Loteria od samego początku cieszy się ogromną popularnością – tylko do samego pierwszego losowania Polacy zarejestrowali ponad 17 mln paragonów fiskalnych. Od początku trwania akcji zgłoszono prawie miliard takich dokumentów.
Zasady zabawy są proste – wystarczy mieć skończone 18 lat i posiadać paragon na kwotę minimum 10 zł. Poprawnie wystawiony dokument należy zarejestrować na stronie internetowej loteriaparagonowa.gov.pl – wszystkie wytyczne związane z rejestracją zostały tam dokładnie opisane. Zgłoszenie paragonu nic nie kosztuje, a można wiele wygrać – iPady i notebooki, a także samochody – Opel Astra co miesiąc, a co trzy miesiące – Opel Insignia.
Aby wygrać najbardziej wartościową nagrodę, czyli Opla Insignię, należy zarejestrować paragon z branży premiowanej przez Ministerstwo Finansów. W pierwszym kwartale trwania Loterii szansę na Insignię mieli posiadacze paragonu dokumentującego usługi fryzjerskie i inne zabiegi kosmetyczne, w drugim kwartale – usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów. W trzecim kwartale - usługi konserwacji i naprawy samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych.
Czwarta branża premiowana to„restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów". Szansę na wygranie Opla Insigni będą mieć osoby, które paragon dokumentujący taką usługę zarejestrują w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 września 2016 r. Losowanie nagrody specjalnej odbędzie się 17 października 2016 r.
Należy przy tym pamiętać, iż także w przypadku paragonów z branży premiowanej konieczne jest zarejestrowanie ich w miesiącu, w którym zostały wystawione. Przykładowo paragon z 29 lipca należy zgłosić na stronie Loterii najpóźniej 31 lipca – w sierpniu już nie będzie takiej możliwości.
Jak można zauważyć, resort finansów branże premiowane wybiera spośród usług, które w 2015 r. zostały wyłączone ze zwolnień z kas fiskalnych – dotyczy to m.in. usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, usług fryzjerskich i kosmetycznych, usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawniczych, usług doradztwa podatkowego, a także usług związanych z wyżywieniem. Ministerstwo Finansów podkreśla, iż wybierając branże premiowane kierują się w dużej mierze powszechnością i dostępnością usług. A jak wiadomo, wakacje to czas, w którym chętnie odwiedzamy restauracje, bary czy fast-foody. Badania resortu finansów wykazały jednak, iż polscy konsumenci nie mają nawyku brania paragonów, szczególnie tych dokumentujących świadczenie usług.
W § 4 pkt 2 lit. i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) czytamy:
§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
- usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
Wybór branży gastronomicznej związany jest także z częstymi nadużyciami, których dopuszczają się sprzedawcy – wielu z nich wydaje tzw. paragony kelnerskie, które nie są ważnymi dowodami sprzedaży. Paragon fiskalny drukują tylko wtedy, gdy klient się o niego upomni. Takie działanie oznacza, iż przedsiębiorca zaniża faktyczną wartość osiąganego obrotu, a to szkodzi nie tylko uczciwej konkurencji, ale też całej gospodarce. Konsument korzystający z usług stacjonarnych placówek gastronomicznych zawsze powinien otrzymać paragon. Warto więc upominać się o paragony, nie tylko ze względu na chęć posiadania Opla Inisigni, ale też m.in. możliwość skontrolowania poprawności naliczonych cen czy złożenie ewentualnej reklamacji.
Warto przy tym przypomnieć, iż już 18 lipca 2016 r. odbędzie się losowanie trzeciego Opla Insigni – szansę na wygraną będą mieli właściciele paragonów z branży „konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych", które zarejestrowano w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r.
Więcej o Loterii Paragonowej czytaj TUTAJ
Prowadzisz firme? Sprawdź, czy nie obowiązuje Cię już Jednolity Plik Kontrolny!