poniedziałek, 26 październik 2015 11:04

W 2016 r. nie będzie już korekty kosztów gdy nie zapłacisz zobowiązania

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Wzbudzające wiele kontrowersji przepisy zobowiązujące podatników do korygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość niezapłaconych zobowiązań zostaną uchylone z dniem 1 stycznia 2016 r. Sprawdź, jakie przepisy przejściowe przewidziano dla podatników, którzy dokonają korekty kosztów jeszcze przed tym terminem.

 

Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cym obecnie art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, który zaliczyÅ‚ do kosztów uzyskania przychodów  kwotÄ™ wynikajÄ…cÄ… z faktury lub rachunku (a w przypadku braku obowiÄ…zku ich wystawienia - umowy bÄ…dź innego dokumentu), jednak nie uregulowaÅ‚ zobowiÄ…zania w terminie 30 dni od daty pÅ‚atnoÅ›ci, ma obowiÄ…zek skorygować koszty uzyskania przychodów o kwotÄ™ wynikajÄ…cÄ… z tego dokumentu. JeÅ›li termin pÅ‚atnoÅ›ci jest dÅ‚uższy niż 60 dni, korekty należy dokonać z upÅ‚ywem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów.

 

Zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów należy dokonać w miesiącu, w którym upływają wymienione wyżej terminy. Po uregulowaniu zobowiązania podatnik ma prawo do ponownego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę, o którą wcześniej dokonał ich pomniejszenia.

 

Taki stan rzeczy obowiÄ…zuje do 31 grudnia 2015 r. Opisane powyżej przepisy już od ich wprowadzenia w 2013 roku wzbudzaÅ‚y kontrowersje i niechęć podatników. W zaÅ‚ożeniu mechanizm tzw. korekty kosztów miaÅ‚ przeciwdziaÅ‚ać zatorom pÅ‚atniczym i przyczynić siÄ™ do poprawy sytuacji finansowej polskich przedsiÄ™biorców. W praktyce jednak konieczność dokonywania każdorazowo korekty kosztów wiąże siÄ™ z dodatkowymi obowiÄ…zkami o charakterze instrumentalnym, co stanowi dla przedsiÄ™biorców spore obciążenie - także finansowe. Przepisy te skomplikowaÅ‚y system rozliczeÅ„, a co za tym idzie zmusiÅ‚y podatników do wprowadzania dodatkowych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych - staÅ‚o siÄ™ to szczególnie uciążliwe dla maÅ‚ych przedsiÄ™biorstw. W rezultacie zamiast wzmocnić niewielkie podmioty, mechanizm ten tylko im zaszkodziÅ‚. Należy także wspomnieć, iż konieczność dokonywania korekty kosztów dotyczy wyÅ‚Ä…cznie firm bÄ™dÄ…cych podatnikami podatku dochodowego w Polsce - zagraniczne podmioty bowiem  nie muszÄ… respektować tych przepisów.

 

W Dzienniku Ustaw z dnia 18 sierpnia 2015 roku, pod poz. 1197, opublikowano ustawÄ™ z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Ten nowy akt prawny znosi obecnie obowiÄ…zujÄ…ce art. 24d ustawy PIT i art. 15b ustawy o CIT. Nowe przepisy wejdÄ… w życie 1 stycznia 2016 r. - oznacza to, że od tego dnia nie bÄ™dzie już trzeba korygować kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania zobowiÄ…zania w terminie 30 dni od terminu pÅ‚atnoÅ›ci lub 90 dni od zaliczenia do kosztów.

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2016 r. nie będzie już obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość niezapłaconych zobowiązań.

 

Ustawodawca wprowadził także przepisy przejściowe. Podatnik, który dokonał zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, będzie mógł zwiększyć te koszty zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie. Podobnie w przypadku przedsiębiorców, którzy przed 1 stycznia 2016 r. dokonali zwiększenia przychodów z uwagi na brak kosztów do skorygowania.

 

Przykład

Firma ABC w październiku 2015 r. dokonała zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o wartość nieuregulowanego zobowiązania. W lutym 2016 r. zapłaci to zobowiązanie - wtedy będzie mogła odpowiednio zwiększyć koszty uzyskania przychodów lub też pomniejszyć przychody.

Czytany 4209 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 październik 2015 11:55

Artykuły powiązane

  • Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Darowizny Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Darowizny

    Honorowi krwiodawcy, jak również osoby przekazujÄ…ce darowizny na cele kultu religijnego oraz tzw. cele szlachetne mogÄ… skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym PIT. Ustawodawca przewidziaÅ‚ jednak szereg dodatkowych wymogów dokonania takiego odliczenia. Sprawdź, kto może odliczyć darowizny w PIT za 2015 r., jaki limit obowiÄ…zuje, jakÄ… dokumentacjÄ™ należy posiadać oraz jakie okolicznoÅ›ci pozbawiajÄ… prawa do tej ulgi. Pobierz też aktualne druki zeznaÅ„ rocznych PIT i zaÅ‚Ä…czników. 

  • Uwaga na faÅ‚szywe maile o windykacji i sms-y o Loterii! Uwaga na faÅ‚szywe maile o windykacji i sms-y o Loterii!

    Marzec i kwiecień to czas, w którym większość podatników składa zeznania roczne PIT. W tym czasie wielką popularnością wciąż cieszy się Narodowa Loteria Paragonowa. Niestety nie zabrakło też oszustów, którzy wykorzystują te okoliczności, by podejmować próby wyłudzenia pieniędzy od podatników. Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami o rzekomym zadłużeniu i sms-ami o wygranej w Loterii Paragonowej.

  • Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od podatku: Ulga abolicyjna Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od podatku: Ulga abolicyjna

    Uzyskanie niektórych dochodów za granicą uprawnia podatnika do skorzystania z ulgi abolicyjnej w zeznaniu rocznym. Dotyczy to dochodów, do których zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi abolicyjnej w PIT za 2015 r. Dowiedz się też, jakie są wyłączenia z tego odliczenia i pobierz aktualne druki PIT i załączników.

  • Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga odsetkowa Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga odsetkowa

    Podatnicy składający zeznania roczne PIT za 2015 r., którzy spełniają warunki określone w przepisach obowiązujących do końca 2006 r., mogą korzystać z ulgi odsetkowej. Sprawdź, kto może dokonać tego odliczenia, jaki limit kredytu obowiązuje dla inwestycji zakończonych w 2015 r. oraz czy wynajęcie lokalu pozbawia prawa do ulgi. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych i załączników.

  • Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga rehabilitacyjna Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga rehabilitacyjna

    Podatnicy składający zeznania PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 za 2015 r. w pewnych przypadkach mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dowiedz się, kto dokładnie ma prawo do dokonania odliczenia wydatków, o których mowa w ustawie, które wydatki można odliczać w faktycznie poniesionej kwocie, a które do wysokości limitu oraz poznaj odpowiedzi na pytania, które nurtują wielu podatników. Pobierz też aktualne druki PIT i załączników za 2015 r.