Zgodnie z obowiązującym obecnie art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, który zaliczył do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z faktury lub rachunku (a w przypadku braku obowiązku ich wystawienia - umowy bądź innego dokumentu), jednak nie uregulował zobowiązania w terminie 30 dni od daty płatności, ma obowiązek skorygować koszty uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tego dokumentu. Jeśli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, korekty należy dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów.
Zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów należy dokonać w miesiącu, w którym upływają wymienione wyżej terminy. Po uregulowaniu zobowiązania podatnik ma prawo do ponownego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę, o którą wcześniej dokonał ich pomniejszenia.
Taki stan rzeczy obowiązuje do 31 grudnia 2015 r. Opisane powyżej przepisy już od ich wprowadzenia w 2013 roku wzbudzały kontrowersje i niechęć podatników. W założeniu mechanizm tzw. korekty kosztów miał przeciwdziałać zatorom płatniczym i przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej polskich przedsiębiorców. W praktyce jednak konieczność dokonywania każdorazowo korekty kosztów wiąże się z dodatkowymi obowiązkami o charakterze instrumentalnym, co stanowi dla przedsiębiorców spore obciążenie - także finansowe. Przepisy te skomplikowały system rozliczeń, a co za tym idzie zmusiły podatników do wprowadzania dodatkowych rozwiązań technicznych - stało się to szczególnie uciążliwe dla małych przedsiębiorstw. W rezultacie zamiast wzmocnić niewielkie podmioty, mechanizm ten tylko im zaszkodził. Należy także wspomnieć, iż konieczność dokonywania korekty kosztów dotyczy wyłącznie firm będących podatnikami podatku dochodowego w Polsce - zagraniczne podmioty bowiem nie muszą respektować tych przepisów.
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 sierpnia 2015 roku, pod poz. 1197, opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Ten nowy akt prawny znosi obecnie obowiązujące art. 24d ustawy PIT i art. 15b ustawy o CIT. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 r. - oznacza to, że od tego dnia nie będzie już trzeba korygować kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania zobowiązania w terminie 30 dni od terminu płatności lub 90 dni od zaliczenia do kosztów.
Uwaga!
Od 1 stycznia 2016 r. nie będzie już obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość niezapłaconych zobowiązań.
Ustawodawca wprowadził także przepisy przejściowe. Podatnik, który dokonał zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, będzie mógł zwiększyć te koszty zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie. Podobnie w przypadku przedsiębiorców, którzy przed 1 stycznia 2016 r. dokonali zwiększenia przychodów z uwagi na brak kosztów do skorygowania.
Przykład
Firma ABC w październiku 2015 r. dokonała zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o wartość nieuregulowanego zobowiązania. W lutym 2016 r. zapłaci to zobowiązanie - wtedy będzie mogła odpowiednio zwiększyć koszty uzyskania przychodów lub też pomniejszyć przychody.