sobota, 24 październik 2015 18:13

Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych 25 października 2015

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czy pamiętasz o zmianie czasu w Twojej kasie fiskalnej z soboty na niedzielę 25 października 2015 r.? Czy przygotowałeś kasjerów pracujących na nocną zmianę na nieprzewidziane problemy, czy wiedzą jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się, jak przestawić zegar w kasie czy drukarce fiskalnej. Do przestawienia czasu wymagane są odpowiednie procedury, a niekiedy kończy się nawet interwencją serwisanta. 

W nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r. zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Jesienna zmiana czasu jest zdecydowanie bardziej lubiana niż wiosenna - większość z nas śpi wtedy godzinę dłużej.

Jednak zmiana czasu na zimowy nie zawsze wymaga wyłącznie przestawienia tradycyjnego zegarka. Wiedzą o tym obsługujący kasy pracujący na nocne zmiany, którzy nie zawsze pamiętali o przestawieniu zegarów w kasach fiskalnych, a także zniecierpliwieni klienci, którym zdarzyło się czekać przed nieczynną kasą.

 

Zmień czas w swojej kasie i drukarce fiskalnej

Kasa fiskalna to nie laptop czy smartfon z dostępem do internetu - godzina sama się nie przestawi. Cofnięcie zegara urządzenia fiskalnego należy wykonać według ścisłych procedur. Każda instrukcja obsługi kasy i drukarki fiskalnej zawiera opis czynności, które należy wykonać. Zasada jest jedna dla wszystkich urządzeń: Zmiany godziny można dokonać wyłącznie po wydrukowaniu raportu dobowego, a przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży w następnym dniu. Zegar kasy czy drukarki fiskalnej można przestawić maksymalnie 59 minut w jedną lub w drugą stronę.

Jak konkretnie zmienić czas na kasie fiskalnej? Należy w menu urządzenia wybrać funkcję zmiany czasu, wprowadzić odpowiednie dane i zatwierdzić zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych modeli urządzeń fiskalnych do zmiany czasu uprawniony jest wyłącznie serwis fiskalny. Wtedy należy zawiadomić serwis odpowiednio wcześniej i umówić się na spotkanie.

 

Przerwa dla kasy

O ile w przypadku sklepów i punktów usługowych pracujących tylko w ciągu dnia zmiana czasu w kasach fiskalnych wymaga jedynie dobrej pamięci i skrupulatności użytkownika, o tyle w punktach otwartych całą noc może być nieco bardziej problematyczna. Najprostsze rozwiązanie to wprowadzenie przerwy w sprzedaży - np. zamknięcie sklepu czy punktu usługowego na jakiś czas. Warto nawet kilka dni wcześniej zadbać o poinformowanie klientów, aby ci nie byli zdziwieni nieoczekiwanym zamknięciem. Pozwoli to osobom obsługującym urządzenia uniknąć problemów technicznych związanych z nieprzestawieniem zegarów kas lub próbami przestawienia ich w nieodpowiednim momencie, przy oczekujących klientach.

 

Masz problem z kasą? Zadzwoń do Serwisu.

 

Czytany 3778 razy Ostatnio zmieniany sobota, 24 październik 2015 18:40

Artykuły powiązane

 • Fiskalny Terminal Płatniczy Pospay – jego główne zalety Fiskalny Terminal Płatniczy Pospay – jego główne zalety

  Kompleksowa obsługa transakcji bezgotówkowych, wielozadaniowość i mobilność – to tylko niektóre z wielu zalet Pospay – fiskalnego terminala płatniczego wprowadzonego na rynek przez firmę Posnet. Dowiedz się, co wyróżnia to urządzenie, w jaki sposób można z nim oszczędzić i w jakich branżach sprawdza się najlepiej.

 • Kasy fiskalne 2019: Oświadczenie dot. zasad prowadzenia ewidencji Kasy fiskalne 2019: Oświadczenie dot. zasad prowadzenia ewidencji

  Od 1 maja 2019 r. wszyscy operatorzy kas fiskalnych muszą podpisywać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach prowadzenia ewidencji. Dotyczy to zarówno nowych pracowników, jak i tych, którzy z kasą pracują już od dłuższego czasu. Sprawdź, co znalazło się w tej informacji i do kiedy należy podpisać oświadczenie.

 • Kasa fiskalna Fawag Lite – nowość w naszej ofercie Kasa fiskalna Fawag Lite – nowość w naszej ofercie

  Ergonomiczna, solidna, niezawodna, niezwykle prosta w obsłudze, a przy tym funkcjonalna – dokładnie taka jest kasa fiskalna Fawag Lite, którą właśnie wprowadziliśmy do swojej oferty. Polecamy ją każdemu, kto poszukuje nowoczesnego rozwiązania fiskalnego w atrakcyjnej cenie. Sprawdzi się w małych sklepach i wszelkiego rodzaju punktach usługowych. Sprawdź, dlaczego warto ją wybrać!

 • Kasy fiskalne online obowiązkowe również dla lekarzy! Kasy fiskalne online obowiązkowe również dla lekarzy!

  Nie tylko mechaników, fryzjerów, stacje paliw, hotele, kluby fitness, firmy budowlane i gastronomiczne obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe – nowy projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje objęcie tym wymogiem m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Sprawdź, kiedy kasa online będzie musiała znaleźć się w gabinecie lekarskim, dlaczego konieczne będzie zakupienie urządzenia jeszcze przed ustawowym terminem i z jakim kosztem będzie się to wiązało.

 • Kasy fiskalne online 2018: Nowa wersja projektu ustawy Kasy fiskalne online 2018: Nowa wersja projektu ustawy

  Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe ma objąć jeszcze dwie duże grupy podatników – lekarzy i prawników. Zmieniły się też terminy wymiany kas dla branży budowlanej i usług krótkotrwałego zakwaterowania. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy nowelizacyjnej. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu – pojawiła się m.in. zupełnie nowa sankcja za brak przeglądu technicznego kasy.