sobota, 24 październik 2015 18:13

Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych 25 października 2015

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czy pamiętasz o zmianie czasu w Twojej kasie fiskalnej z soboty na niedzielę 25 października 2015 r.? Czy przygotowałeś kasjerów pracujących na nocną zmianę na nieprzewidziane problemy, czy wiedzą jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się, jak przestawić zegar w kasie czy drukarce fiskalnej. Do przestawienia czasu wymagane są odpowiednie procedury, a niekiedy kończy się nawet interwencją serwisanta. 

W nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r. zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Jesienna zmiana czasu jest zdecydowanie bardziej lubiana niż wiosenna - większość z nas śpi wtedy godzinę dłużej.

Jednak zmiana czasu na zimowy nie zawsze wymaga wyłącznie przestawienia tradycyjnego zegarka. Wiedzą o tym obsługujący kasy pracujący na nocne zmiany, którzy nie zawsze pamiętali o przestawieniu zegarów w kasach fiskalnych, a także zniecierpliwieni klienci, którym zdarzyło się czekać przed nieczynną kasą.

 

Zmień czas w swojej kasie i drukarce fiskalnej

Kasa fiskalna to nie laptop czy smartfon z dostępem do internetu - godzina sama się nie przestawi. Cofnięcie zegara urządzenia fiskalnego należy wykonać według ścisłych procedur. Każda instrukcja obsługi kasy i drukarki fiskalnej zawiera opis czynności, które należy wykonać. Zasada jest jedna dla wszystkich urządzeń: Zmiany godziny można dokonać wyłącznie po wydrukowaniu raportu dobowego, a przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży w następnym dniu. Zegar kasy czy drukarki fiskalnej można przestawić maksymalnie 59 minut w jedną lub w drugą stronę.

Jak konkretnie zmienić czas na kasie fiskalnej? Należy w menu urządzenia wybrać funkcję zmiany czasu, wprowadzić odpowiednie dane i zatwierdzić zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych modeli urządzeń fiskalnych do zmiany czasu uprawniony jest wyłącznie serwis fiskalny. Wtedy należy zawiadomić serwis odpowiednio wcześniej i umówić się na spotkanie.

 

Przerwa dla kasy

O ile w przypadku sklepów i punktów usługowych pracujących tylko w ciągu dnia zmiana czasu w kasach fiskalnych wymaga jedynie dobrej pamięci i skrupulatności użytkownika, o tyle w punktach otwartych całą noc może być nieco bardziej problematyczna. Najprostsze rozwiązanie to wprowadzenie przerwy w sprzedaży - np. zamknięcie sklepu czy punktu usługowego na jakiś czas. Warto nawet kilka dni wcześniej zadbać o poinformowanie klientów, aby ci nie byli zdziwieni nieoczekiwanym zamknięciem. Pozwoli to osobom obsługującym urządzenia uniknąć problemów technicznych związanych z nieprzestawieniem zegarów kas lub próbami przestawienia ich w nieodpowiednim momencie, przy oczekujących klientach.

 

Masz problem z kasą? Zadzwoń do Serwisu.

 

Czytany 5132 razy Ostatnio zmieniany sobota, 24 październik 2015 18:40

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.?

  Zbliża się trzeci termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych przez określoną grupę podatników. Wśród firm, które muszą zakupić urządzenia nowej generacji, znalazły się m.in. salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Sprawdź, od kiedy kasy online dla kosmetyczek będą obowiązkowe w 2021 r. i dlaczego wiele z nich już teraz poszukuje modelu najlepiej trafiającego w specyfikę ich działalności.

 • Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.?

  Coraz więcej polskich firm rejestruje sprzedaż za pomocą kas fiskalnych online. Od początku roku obowiązkowo robią to hotele, lokale gastronomiczne i składy opału. Wkrótce przyjdzie czas na trzecią, najszerszą grupę podatników zobowiązanych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Sprawdź, od kiedy kasy online dla lekarzy będą obowiązkowe w 2021 r.

 • Szukasz kasy online dla prawników? Szukasz kasy online dla prawników?

  Mała, mobilna kasa fiskalna? Funkcjonalna drukarka obsługiwana z poziomu aplikacji komputerowej? A może innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online dla prawników, które optymalnie trafią w potrzeby kancelarii adwokackiej!

 • Szukasz kasy online dla lekarzy? Szukasz kasy online dla lekarzy?

  Już tylko kilka miesięcy zostało lekarzom do obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online w swoich gabinetach. Nawet jeśli kupią kasę wcześniej, mogą skorzystać z ulgi. Wybraliśmy cztery modele kas i drukarek fiskalnych online, które najlepiej sprawdzają się w branży medycznej.