niedziela, 20 grudzień 2015 21:49

Jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zwolnienia elektroniczne, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 r., będą przesyłane i odbierane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy składek i ubezpieczeni, którzy chcą (lub muszą!) korzystać z e-zwolnień, muszą założyć w tym systemie profil informacyjny. Dowiedz się, jak to zrobić i załóż profil na PUE krok po kroku z naszym Poradnikiem.

 

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy składek ubezpieczeniowych będą mogli odbierać zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej. Lekarze posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych będą przesyłać e-zwolnienia bezpośrednio do ZUS, skąd najpóźniej dzień po wystawieniu dokument trafi on do płatnika. To bardzo duże udogodnienie dla każdej ze stron: pracodawca nie będzie już musiał przekazywać zwolnień do ZUS, a informację o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczonego otrzyma praktycznie od razu. Z pracownika natomiast zdjęty zostanie obowiązek dostarczenia zwolnienia pracodawcy w ciągu 7 dni, a co za tym idzie obniżania o 25% wymiaru zasiłku chorobowego bądź opiekuńczego w przypadku przekroczenia tego terminu. Korzyści odniosą także lekarze, ponieważ nie będą już musieli przechowywać wystawionych zwolnień przez okres 3 lat.

 

Aby skorzystać z udogodnień wiążących się z wystawianiem zwolnień elektronicznych, zwanych inaczej e-ZLA, konieczne jest założenie profilu na PUE ZUS. Zarówno rejestracja, jak i korzystanie z konta jest bezpłatne i dostępne dla każdego: płatnika składek, ubezpieczonego czy lekarza. Aby założyć profil informacyjny, należy wejść na stronę internetową  http://pue.zus.pl/ lub http://zus.pl/ i dokonać rejestracji. Cały proces nie jest trudny i zajmie maksymalnie kilkanaście minut.

 

Po przeczytaniu i akceptacji regulaminu użytkownik ma do wyboru dwa rodzaje rejestracji: profil zaufany i niezaufany. Stworzenie profilu zaufanego jest szybsze i prostsze, poza tym nie wymaga od płatnika czy ubezpieczonego wizyty w oddziale ZUS. Opcja ta nie jest jednak dostępna dla każdego. Wybrać ją mogą osoby posiadające bezpieczny podpis elektroniczny lub konto na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Bezpieczny podpis elektroniczny jest usługą płatną - ceny różnią się w zależności od oferty centrów certyfikacji. Natomiast założenie konta na ePUAP nie wiąże się z żadnymi opłatami, wymaga jednak wizyty w oddziale ZUS.

Każdy użytkownik może bezpłatnie stworzyć profil niezaufany, a następniezgłosić się do najbliższego oddziału ZUS. Pracownik Zakładu zweryfikuje dane wprowadzone do systemu PUE ZUS z okazanym dowodem tożsamości. Od tej pory płatnik lub ubezpieczony będzie mógł swobodnie logować się do własnego konta i korzystać ze wszystkich dostępnych funkcjonalności Platformy.

 

Załóż profil na PUE krok po kroku z naszym bezpłatnym Poradnikiem! KLIKNIJ

 

Dla części pracodawców korzystanie z PUE i odbieranie e-ZLA od 1 stycznia 2016 r. jest opcją, jednakże na innych przepisy nakładają bezwzględny obowiązek założenia profilu i korzystanie z e-zwolnień.

Obowiązkowo profil na PUE muszą założyć płatnicy, którzy zgodnie z art. 47a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych muszą przekazywać i korygować dokumenty niezbędne do prowadzenia kont ubezpieczonych oraz kont płatników składek w formie elektronicznej. Oznacza to, że każdy pracodawca opłacający składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób musi założyć konto na PUE. Ma na to czas tylko do 31 grudnia 2015 r.

 

Uwaga!

Rozliczasz składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób? Najpóźniej 31 grudnia 2015 r. musisz obowiązkowo założyć konto na PUE ZUS. Pamiętaj, że stworzenie profilu niezaufanego wymaga wizyty w oddziale ZUS - dopełnij więc formalności jak najszybciej!

 

Płatnicy, na których nie ciąży obowiązek założenia profilu na PUE i nie mają zamiaru tego robić, muszą do 31 grudnia 2015 r. poinformować na piśmie swoich pracowników o konieczności dostarczania zwolnień lekarskich w formie papierowej od 1 stycznia 2016 r.

Koniec końców każdy pracodawca będzie musiał założyć konto na PUE ZUS i odbierać e-zwolnienia, ponieważ nowe przepisy dopuszczają funkcjonowanie zwolnień papierowych obok elektronicznych tylko do końca 2017 roku.

 

Więcej o e-zwolnieniach czytaj w naszym Poradniku

Czytany 5367 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 styczeń 2016 08:31

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.