Podatnicy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe, którzy pracują i opłacają składki ubezpieczeniowe, mają możliwość wystąpienia o przeliczenie wysokości otrzymywanych świadczeń. Po każdym przepracowanym kwartale kalendarzowym renta lub emerytura podatnika może odpowiednio wzrosnąć.
Przeliczenie renty lub emerytury polega na zwiększeniu kwoty przysługującego renciście lub emerytowi świadczenia o wzrost należności za każdy rok okresów składkowych i nieskładkowych. Okresy te ustala się przy uwzględnieniu pełnych miesięcy. Dla celów takiego przeliczenia podstawa wymiaru emerytury lub renty przyjmowana jest w wartości zwaloryzowanej, zgodnie z zasadami określonymi w art. 112 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasady przeliczania wysokości świadczeń emerytalno-rentowych zostały zapisane w art. 113 wspomnianej ustawy:
Art. 113. Ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.
Zgodnie z tym przepisem, przeliczenia można dokonać po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeśli emeryt lub rencista dalej pozostaje aktywny zawodowo i opłaca składki ubezpieczeniowe. Natomiast jeśli ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, przeliczenie jest możliwe bezpośrednio po zakończeniu aktywności zawodowej. Oznacza to, iż emeryci i renciści, którzy chcą pobierać wyższe świadczenia od nowego roku, muszą stosowny wniosek złożyć do 31.12.2015 r. - w takim wypadku otrzymają rentę lub emeryturę w nowej kwocie już za grudzień 2015 r. Jeśli złożą wniosek po 1 stycznia 2016 r., wyższe świadczenie uzyskają począwszy od miesiąca, w którym zostanie on złożony.
Kolejnego przeliczenia będzie można dokonać dopiero na koniec marca 2016 r.
Uwaga!
Chcesz otrzymać wyższą emeryturę lub rentę już za grudzień 2015 r.? Wniosek w organie rentowym musisz złożyć najpóźniej 31.12.2015 r. Jeśli złożysz go w styczniu 2016 r., świadczenie w nowej kwocie otrzymasz dopiero za styczeń 2016 r.
Wniosek o przeliczenie świadczeń należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu w organie rentowym. Pisemnie można tego dokonać na formularzu ZUS-ER-WPS-02, tj. wniosek o ponowne ustalenie świadczenia emerytalno-rentowego. Należy w nim wypełnić następujące części:
Część I: Dane identyfikacyjne emeryta lub rencisty
Część II: Dane adresowe
Część III: Wskazanie, jakiego świadczenia dotyczy wniosek
Część IV: W punkcie 1 należy zakreślić, iż emeryt lub rencista domaga się doliczenia okresów składkowych i nieskładkowych przebytych po przyznaniu świadczenia
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający przebyty okres ubezpieczenia: może on mieć formę zaświadczenia lub świadectwa pracy wystawionego przez płatnika składek.