wtorek, 22 grudzień 2015 09:05

Podwyższenie renty i emerytury - czy wiesz kiedy i jak to zrobić?

Oceń ten artykuł
(34 głosów)

Aktywni zawodowo emeryci i renciści mają prawo wystąpić do organu rentowego o przeliczenie wysokości świadczenia po każdym zakończonym kwartale kalendarzowym lub po ustaniu ubezpieczenia. Sprawdź, co zrobić, aby otrzymać wyższą rentę lub emeryturę już za grudzień 2015 r. Dowiedz się też, jak wypełnić wniosek o ponowne ustalenie świadczenia emerytalno-rentowego na formularzu ZUS-ER-WPS-02 i pobierz aktualny druk.

 

Podatnicy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe, którzy pracują i opłacają składki ubezpieczeniowe, mają możliwość wystąpienia o przeliczenie wysokości otrzymywanych świadczeń. Po każdym przepracowanym kwartale kalendarzowym renta lub emerytura podatnika może odpowiednio wzrosnąć.

Przeliczenie renty lub emerytury polega na zwiększeniu kwoty przysługującego renciście lub emerytowi świadczenia o wzrost należności za każdy rok okresów składkowych i nieskładkowych. Okresy te ustala się przy uwzględnieniu pełnych miesięcy. Dla celów takiego przeliczenia podstawa wymiaru emerytury lub renty przyjmowana jest w wartości zwaloryzowanej, zgodnie z zasadami określonymi w art. 112 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Zasady przeliczania wysokości świadczeń emerytalno-rentowych zostały zapisane w art. 113 wspomnianej ustawy:

Art. 113. Ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.

 

Zgodnie z tym przepisem, przeliczenia można dokonać po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeśli emeryt lub rencista dalej pozostaje aktywny zawodowo i opłaca składki ubezpieczeniowe. Natomiast jeśli ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, przeliczenie jest możliwe bezpośrednio po zakończeniu aktywności zawodowej. Oznacza to, iż emeryci i renciści, którzy chcą pobierać wyższe świadczenia od nowego roku, muszą stosowny wniosek złożyć do 31.12.2015 r. - w takim wypadku otrzymają rentę lub emeryturę w nowej kwocie już za grudzień 2015 r. Jeśli złożą wniosek po 1 stycznia 2016 r., wyższe świadczenie uzyskają począwszy od miesiąca, w którym zostanie on złożony.

Kolejnego przeliczenia będzie można dokonać dopiero na koniec marca 2016 r.

 

Uwaga!

Chcesz otrzymać wyższą emeryturę lub rentę już za grudzień 2015 r.? Wniosek w organie rentowym musisz złożyć najpóźniej 31.12.2015 r. Jeśli złożysz go w styczniu 2016 r., świadczenie w nowej kwocie otrzymasz dopiero za styczeń 2016 r.

 

Wniosek o przeliczenie świadczeń należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu w organie rentowym. Pisemnie można tego dokonać na formularzu ZUS-ER-WPS-02, tj. wniosek o ponowne ustalenie świadczenia emerytalno-rentowego. Należy w nim wypełnić następujące części:

Część I: Dane identyfikacyjne emeryta lub rencisty

Część II: Dane adresowe

Część III: Wskazanie, jakiego świadczenia dotyczy wniosek

Część IV: W punkcie 1 należy zakreślić, iż emeryt lub rencista domaga się doliczenia okresów składkowych i nieskładkowych przebytych po przyznaniu świadczenia

 

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający przebyty okres ubezpieczenia: może on mieć formę zaświadczenia lub świadectwa pracy wystawionego przez płatnika składek.

 

Pobierz aktualny druk ZUS-ER-WPS-02

Czytany 31020 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2015 09:11

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.