środa, 21 wrzesień 2016 07:57

Co z rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r.?

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a minister finansów wciąż nie ogłasza wieści związanych z nowym rozporządzeniem. Czy 2016 rok będzie ostatnim rokiem zwolnień z kas fiskalnych? Sprawdź, z jakich preferencji wciąż można korzystać, kto już dziś nie ma prawa do zwolnień z kas i jaki cel w związku ze zwolnieniami postawił sobie resort finansów.

 

Stosowanie kas fiskalnych to obowiÄ…zek wszystkich podatników, którzy prowadzÄ… sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i rolników ryczaÅ‚towych – zasada ta wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Niektórzy przedsiÄ™biorcy mogÄ… jednak korzystać ze zwolnieÅ„ w tym zakresie – przysÅ‚ugujÄ… one dla szczególnych czynnoÅ›ci lub w przypadku speÅ‚nienia przez podatnika warunków okreÅ›lonych w przepisach. W minionych latach Ministerstwo Finansów z każdym nowym rozporzÄ…dzeniem ograniczaÅ‚o możliwoÅ›ci korzystania ze zwolnieÅ„ z kas. Aktualnie obowiÄ…zujÄ…cy akt prawny w tym zakresie – rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnieÅ„ z obowiÄ…zku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujÄ…cych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) – traci swojÄ… moc z koÅ„cem 2016 r.

 

W latach 2015-2016 ze zwolnienia z kas fiskalnych mogą korzystać podatnicy, których roczny obrót netto w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 20.000 zł. W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w trakcie roku, limit ten wylicza się w proporcji do okresu jej prowadzenia. Zasady korzystania z tego zwolnienia zostały określone w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia.

 

Więcej o wyliczaniu limitu proporcjonalnego czytaj w Poradniku

 

W I części załącznika do rozporządzenia zostały wymienione czynności, które korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej na mocy § 2 tego aktu prawnego. Wykonując takie czynności, podatnik nie ma obowiązku drukowania paragonu fiskalnego, niezależnie od wysokości obrotu ani innych czynników. Wymieniono tam m.in. usługi związane z rolnictwem, dostawę energii elektrycznej i paliw gazowych, usługi związane ze zbieraniem odpadów, usługi pocztowe i kurierskie, usługi telekomunikacyjne, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, wynajem nieruchomości i czynności notarialne.

 

Zobacz pełny katalog czynności zwolnionych z kas fiskalnych

 

Podatnik, który wykonuje czynności wymienione w I części załącznika oraz inne czynności, może też korzystać ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia. Prawo takie mają sprzedawcy, których udział procentowy obrotu z czynności zwolnionych w całości obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku podatkowym był wyższy niż 80%. Podatnicy rozpoczynający sprzedaż w trakcie roku biorą pod uwagę przewidywany udział procentowy obrotu za okres pierwszych 6 miesięcy wykonywania tych czynności lub za okres do końca roku, jeśli rozpoczęcie sprzedaży nastąpi po 30 czerwca.

Z kolei w II części załącznika określono zwolnienia z kas fiskalnych dla szczególnych czynności. Podatnik może skorzystać z takiego zwolnienia, jeśli spełni wszystkie warunki określone w konkretnej pozycji. Praktyka pokazuje, iż sprzedawcy najczęściej korzystają ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej oraz zwolnienia dla świadczenia usług, za które zapłata następuje w całości przelewem na rachunek bankowy lub rachunek w skok podatnika. Zostały one wymienione w poz. 37 oraz 38 załącznika do rozporządzenia:

 

37 Dostawa towarów w systemie wysyÅ‚kowym (pocztÄ… lub przesyÅ‚kami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w caÅ‚oÅ›ci zapÅ‚atÄ™ za wykonanÄ… czynność za poÅ›rednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej, której jest czÅ‚onkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujÄ…cych zapÅ‚atÄ™ jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynnoÅ›ci dotyczyÅ‚a i na czyjÄ… rzecz zostaÅ‚a dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)
38 Åšwiadczenie usÅ‚ug na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz rolników ryczaÅ‚towych, jeżeli Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugÄ™ otrzyma w caÅ‚oÅ›ci zapÅ‚atÄ™ za wykonanÄ… czynność za poÅ›rednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej, której jest czÅ‚onkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujÄ…cych zapÅ‚atÄ™ jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynnoÅ›ci dotyczyÅ‚a

 

Przepisy rozporzÄ…dzenia okreÅ›lajÄ… jednak listÄ™ czynnoÅ›ci, których wykonywanie pozbawia podatnika prawa do zwolnieÅ„ z kas fiskalnych. ZostaÅ‚y one wymienione w § 4 tego aktu prawnego – znalazÅ‚y siÄ™ tam m.in. usÅ‚ugi fryzjerskie i kosmetyczne, usÅ‚ugi naprawy pojazdów silnikowych, usÅ‚ugi zwiÄ…zane z wyżywieniem, usÅ‚ugi opieki medycznej Å›wiadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usÅ‚ugi doradztwa podatkowego, usÅ‚ugi prawnicze, usÅ‚ugi przewozu osób i bagażu taksówkami, dostawa napojów alkoholowych i tytoniowych czy dostawa sprzÄ™tu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego. Podatnik wykonujÄ…cy tego typu czynnoÅ›ci musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… niezależnie od wysokoÅ›ci obrotu i innych czynników.

 

Wszystko o zwolnieniach z kas w 2016 r. czytaj w Poradniku

 

Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas traci swoją moc z dniem 31 grudnia 2016 r. Jeżeli Ministerstwo Finansów nie opublikuje nowego rozporządzenia, wszystkich obejmie zasada ogólna określona w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. W praktyce oznacza to, iż każdy podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych będzie musiał mieć kasę fiskalną – niezależnie od wysokości obrotu, rodzaju wykonywanej czynności, sposobu dokonywania zapłaty i innych czynników.

Do końca roku pozostało już niewiele czasu, a resort finansów wciąż nie ogłasza żadnych wieści związanych z nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, iż rok 2016 będzie ostatnim rokiem obowiązywania zwolnień z kas fiskalnych, a ustawodawca zrealizuje cel, do którego dąży – całkowicie zlikwiduje tego rodzaju preferencje, a obowiązek stosowania urządzeń rejestrujących stanie się powszechny dla wszystkich.

 

Aktualizacja! Dnia 28 grudnia 2018 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych! Więcej o nowych przepisach przeczytasz w naszym darmowym Poradniku!

Zwolnienia z kas fiskalnych 2017 - Poradnik 

 

Już dziś wybierz kasę fiskalną dla siebie – zobacz ofertę naszego salonu sprzedaży w Warszawie

Czytany 5290 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 grudzień 2016 14:16

Artykuły powiązane

  • Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 i 2018 r. przy sprzedaży wysyÅ‚kowej Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 i 2018 r. przy sprzedaży wysyÅ‚kowej

    Jedno z najczęściej stosowanych zwolnień z kas fiskalnych – zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej – wzbudza jednocześnie najwięcej wątpliwości. Jak traktować zapłatę za pośrednictwem systemu szybkiej płatności, np. PayU czy PayPal? Czy otrzymanie zapłaty kartą również uprawnia do skorzystania ze zwolnienia? Dowiedz się, kiedy można korzystać ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej w 2017 r. i czy rok 2018 przyniesie pod tym względem jakieś zmiany.

  • Kto musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2017 r.? Kto musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2017 r.?

    Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie kas fiskalnych online. W 2017 r. podatników wciąż jednak obowiązuje rozporządzenie z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – w niektórych przypadkach mogą oni korzystać ze zwolnień z kas. Sprawdź, kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej w 2017 r.

  • Czy sprzedaż Å›rodka trwaÅ‚ego należy nabić na kasie fiskalnej w 2017 r. Czy sprzedaż Å›rodka trwaÅ‚ego należy nabić na kasie fiskalnej w 2017 r.

    Dostawa towaru zaliczonego przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji w pewnych przypadkach nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić do zachowania tego zwolnienia. Dowiedz się też, czy sprzedaż środka trwałego o wysokiej wartości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zwolnienia podmiotowego z kas.

  • Kasy fiskalne 2017 – kto musi mieć Kasy fiskalne 2017 – kto musi mieć

    Przepisy dają podatnikom prawo do korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r. – obecnie jednak już bardzo niewielka grupa przedsiębiorców spełnia warunki do zachowania takiego zwolnienia. Sprawdź, kto obowiązkowo musi mieć kasę fiskalną w 2017 r., kiedy wprowadzić urządzenie w działalności po utracie prawa do zwolnienia i jakie zmiany w tej kwestii wprowadzono od 1 stycznia 2017 r.

  • Kasy fiskalne 2017 – jak liczyć limit obrotów Kasy fiskalne 2017 – jak liczyć limit obrotów

    Zachowanie zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych w 2017 r. ucieszyło wielu przedsiębiorców. Zarówno podatnicy kontynuujący, jak i rozpoczynający sprzedaż mogą z niego korzystać, jeśli ich obrót nie przekroczy limitu określonego w rozporządzeniu. Sprawdź, jak wyliczyć kwotę limitu do zwolnienia z kas w 2017 r., jakich czynności nie uwzględniać w tym wyliczeniu oraz w jakim terminie wprowadzić kasę po przekroczeniu limitu.