Dnia 1 stycznia 2017 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1550). Ten nowy akt prawny obniża stawkę podatkową z 19% na 15% dla niektórych grup podatników. Wprowadza również zmiany mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego – ograniczone zostaną niektóre preferencje podatkowe dla podatników dokonujących transakcji wyłącznie lub głównie dla uzyskania korzyści podatkowej. Modyfikacjom ulegną także przepisy wykorzystywane w schematach optymalizacyjnych.
Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia stawki 15% jest polepszenie warunków do rozwoju i konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej dla tych przedsiębiorstw, dla których zaburzone warunki i utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału stanowią istotną barierę dla rozwoju.
Stawka 15% w CIT – dla kogo
Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 znowelizowanej ustawy o CIT, stawkę 15% będą mogli stosować mali podatnicy oraz podmioty rozpoczynające działalność – w danym roku podatkowym.
Małym podatnikiem CIT w 2017 roku będzie podmiot, którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą VAT należnego w 2016 r. nie przekroczy równowartości 1.200.000 euro. Po przeliczeniu na PLN limit ten wynosi 5.157.000 zł.
Ustawa o CIT w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r. przewiduje jednak ograniczenia stosowania stawki 15% dla podatników rozpoczynających działalność. Zgodnie z art. 19 ust. 1a, stawki tej nie będą mogli stosować podatnicy utworzeni:
(…)
1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo
2) w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, albo
3) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, albo
4) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników
Wymienione w powyższym przepisie podmioty nie będą mogły stosować stawki 15% ani w roku rozpoczęcia działalności, ani w roku następującym bezpośrednio po roku rozpoczęcia działalności.
Z kolei art. 19 ust 1b wskazuje, iż stawki 15% nie będą mogły stosować grupy kapitałowe.
Stawka 15% w CIT – od kiedy obowiązuje
Ustawa nowelizacyjna wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. – zasadniczo od tego momentu uprawnieni podatnicy będą mogli stosować stawkę 15%. Jeśli jednak ich rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym – rozpoczyna przed 1 stycznia 2017 r., a kończy po 31 grudnia 2016 r. – do zakończenia ustalonego dla siebie roku podatkowego będą stosowali stawkę podatkową 19% zgodnie z przepisami ustawy o CIT w obecnym brzmieniu.
Ponadto art. 7 ustawy nowelizacyjnej, który wszedł w życie z dniem 28 września 2016 r., wskazuje iż podatnicy utworzeni od tej daty do końca 2016 r. w wyniku operacji restrukturyzacyjnych, o których mowa w cytowanym art. 19 ust. 1a ustawy o CIT, w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r. będą stosowali dotychczasową stawkę 19%.