sobota, 08 luty 2014 21:36

Sposób opłacania zaliczek na PIT w 2014 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Na początku każdego roku podatnicy PIT mogą wybrać, w jaki sposób będą opłacali zaliczki na podatek dochodowy. Decyzję tę warto dobrze przemyśleć, wziąć pod uwagę plusy i minusy każdego sposobu ich opłacania, ponieważ może to mieć bardzo duży wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa. Przekazujemy w Państwa ręce darmowy poradnik, który ma ułatwić podjęcie tej decyzji.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają do wyboru trzy sposoby opłacania zaliczek na podatek dochodowy:

-  MiesiÄ™czne

-  Kwartalne

-  W formie uproszczonej

Przy czym należy podkreślić, że nie każdy z tych sposobów jest dostępny dla każdego podatnika. Jedynie opłacanie zaliczek miesięcznie jest możliwe przez wszystkich podatników PIT, ponieważ nie wymaga spełnienia dodatkowych wymogów.

 

Zaliczki miesięczne

 

Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy za okresy miesięczne jest podstawowym sposobem - może go wybrać każdy podatnik. Zaliczki miesięczne od rzeczywiście uzyskanego dochodu opłacają podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym albo według skali podatkowej.

Wysokość zaliczki to zasadniczo różnica miÄ™dzy podatkiem należnym od dochodu uzyskanego z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej od poczÄ…tku roku a sumÄ… zaliczek za poprzednie miesiÄ…ce.

Natomiast w przypadku podatników opodatkowanych wedÅ‚ug skali podatkowej podstawÄ™ obliczenia zaliczki stanowi dochód pomniejszony o odliczenia wskazane w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. ObowiÄ…zek wpÅ‚aty pierwszej zaliczki w ich przypadku powstanie za miesiÄ…c, w którym dochód przekroczy kwotÄ™ 3.091 zÅ‚. Podatnik oblicza zaliczkÄ™ przy zastosowaniu stawki - odpowiednio - 18 lub 32% oraz kwoty zmniejszajÄ…cej podatek.

Z kolei podatnicy opÅ‚acajÄ…cy podatek liniowy 19% opÅ‚acajÄ… zaliczki na podatek dochodowy w wysokoÅ›ci różnicy miÄ™dzy podatkiem należnym od dochodu osiÄ…gniÄ™tego od poczÄ…tku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c updof, a sumÄ… należnych zaliczek za poprzednie miesiÄ…ce.

Podatnik ma obowiÄ…zek obliczać i opÅ‚acać zaliczki w terminie do 20. dnia każdego miesiÄ…ca za miesiÄ…c poprzedni. Zasada ta dotyczy także grudnia - zaliczkÄ™ za ten miesiÄ…c opÅ‚aca siÄ™ do 20 stycznia. WyjÄ…tkiem jest sytuacja, gdy podatnik przed 20 stycznia zÅ‚oży zeznanie roczne i opÅ‚aci wynikajÄ…cy z niego podatek - wtedy nie musi opÅ‚acać zaliczki za grudzieÅ„. Zasada ta zostaÅ‚a zapisana w art. 44 ust. 6 updof.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiÄ…ganych przez osoby fizyczne, podatnicy opodatkowani ryczaÅ‚tem od przychodów ewidencjonowanych wpÅ‚acajÄ… podatek za każdy miesiÄ…c w terminie do 20. dnia miesiÄ…ca za miesiÄ…c poprzedni, natomiast na zapÅ‚atÄ™ podatku za grudzieÅ„ majÄ… czas do terminu na zÅ‚ożenie zeznania PIT-28, czyli do 31 stycznia.

W przypadku, gdy 20 dzień miesiąca przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, zaliczkę na podatek dochodowy opłaca się w terminie do dnia następującego po dniu lub dniach wolnych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych ulega zmniejszeniu o zapÅ‚acone skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej skÅ‚adki.

 

Zaliczki kwartalne

 

Do opłacania zaliczek na podatek dochodowy za okresy kwartalne mają prawo podatnicy:

Zgodnie z art. 44 ust. 3g w zwiÄ…zku z art. 22k ust. 11 updof podatnicy rozpoczynajÄ…cy dziaÅ‚alnośćnie majÄ… prawa do opÅ‚acania zaliczek kwartalnie, jeÅ›li:

    • w roku rozpoczÄ™cia tej dziaÅ‚alnoÅ›ci oraz w okresie dwóch lat, liczÄ…c od koÅ„ca roku poprzedzajÄ…cego rok jej rozpoczÄ™cia, prowadzili dziaÅ‚alność samodzielnie lub jako wspólnicy spółki niebÄ™dÄ…cej osobÄ… prawnÄ… (lub dziaÅ‚alność takÄ… prowadziÅ‚ małżonek tej osoby, jeżeli miÄ™dzy małżonkami istniaÅ‚a wspólność majÄ…tkowa)

Wybór kwartalnego sposobu opÅ‚acania zaliczek na podatek dochodowy przez maÅ‚ych podatników PIT wymaga zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia do urzÄ™du skarbowego w terminie do 20 lutego. W przypadku podatników PIT rozpoczynajÄ…cych dziaÅ‚alność oÅ›wiadczenie należy zÅ‚ożyć w terminie do dnia poprzedzajÄ…cego dzieÅ„ rozpoczÄ™cia tej dziaÅ‚alnoÅ›ci - nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

 

Ważne!

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcą zmienić formę opłacania zaliczek na kwartalną, oświadczenie do urzędu skarbowego muszą złożyć do 20 lutego 2014 r.

 

Złożone oświadczenie dotyczy danego roku podatkowego oraz lat następnych. Należy przy tym podkreślić, że w przypadku podatników rozpoczynających działalność możliwość kwartalnego opłacania zaliczek dotyczy tylko pierwszego roku prowadzenia działalności. W kolejnych latach zachowają oni to prawo tylko jeśli będą mieli status małego podatnika.

Termin 20 lutego nie dotyczy podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli podatnicy ci chcieli opłacać w 2014 roku ryczałt kwartalnie, oświadczenie musieli złożyć do 20 stycznia 2014 r.

Zaliczki kwartalne wpłaca się w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału. Natomiast zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego wpłaca się do 20 stycznia następnego roku.

Podobnie jak w przypadku zaliczek miesięcznych, złożenie zeznania podatkowego przed terminem do wpłaty zaliczki za ostatni kwartał i uregulowanie wynikającej z niego kwoty podatku zwalnia podatnika z obowiązku zapłaty zaliczki za ten kwartał.

Podatnik opodatkowany wedÅ‚ug skali podatkowej wpÅ‚aca pierwszÄ… zaliczkÄ™ poczynajÄ…c od kwartaÅ‚u, w którym dochód liczony od poczÄ…tku roku przekroczyÅ‚ kwotÄ™ 3.091 zÅ‚. ZaliczkÄ™ za ten pierwszy kwartaÅ‚ stanowi podatek obliczony od dochodu ustalonego wedÅ‚ug zasad okreÅ›lonych w art. 26 updof, z zastosowaniem - odpowiednio - stawki 18 lub 32% oraz kwoty zmniejszajÄ…cej podatek (tj. 556,02 zÅ‚). W ten sposób obliczony podatek ulega zmniejszeniu o kwotÄ™ skÅ‚adki zapÅ‚aconej na ubezpieczenie zdrowotne (kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej skÅ‚adki). Wysokość zaliczek na kolejne kwartaÅ‚y stanowi różnica miÄ™dzy podatkiem należnym od dochodu osiÄ…gniÄ™tego od poczÄ…tku roku a sumÄ… zaliczek za poprzednie kwartaÅ‚y.

Podatnik opÅ‚acajÄ…cy podatek liniowy 19% podatek od dochodu oblicza zgodnie z art. 30c updof. Tak obliczony podatek ulega zmniejszeniu o kwotÄ™ zapÅ‚aconej skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne, nie wiÄ™cej jednak niż 7,75% podstawy wymiaru skÅ‚adki. ZaliczkÄ™ za pierwszy kwartaÅ‚ stanowi wyliczony podatek. Zaliczki za nastÄ™pne kwartaÅ‚y oblicza w wysokoÅ›ci różnicy miÄ™dzy podatkiem należnym od dochodu osiÄ…gniÄ™tego od poczÄ…tku roku, a sumÄ… należnych zaliczek za poprzednie kwartaÅ‚y.

Zaliczek na podatek dochodowy za okresy kwartalne nie mogą opłacać podatnicy opodatkowani kartą podatkową oraz podatnicy, którzy wybrali opłacanie zaliczek w formie uproszczonej.

 

Zaliczki w formie uproszczonej

 

Podatnicy PIT w 2014 r. mogą również opłacać zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Nie dotyczy to jednak podatników, którzy:

rozpoczęli działalność gospodarczą w 2013 lub 2014 r.
nie uzyskali dochodu z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej prowadzonej w latach 2011-2012, opodatkowanej wedÅ‚ug skali podatkowej lub podatkiem liniowym, lub dochód ten byÅ‚ niższy od kwoty powodujÄ…cej obowiÄ…zek zapÅ‚aty podatku (tj. od kwoty 3.091 zÅ‚).
w 2011 i 2012 r. opÅ‚acali zryczaÅ‚towany podatek dochodowy z tytuÅ‚u prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej albo opÅ‚acajÄ… taki podatek w 2014 r.

Podatnik, który chce opÅ‚acać zaliczki w formie uproszczonej, ma obowiÄ…zek zÅ‚ożyć  oÅ›wiadczenie do urzÄ™du skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku podatkowego.

 

Ważne!

Podatnicy, którzy w roku 2014 zamierzają opłacać zaliczki w formie uproszczonej, czas na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego mają do 20 lutego 2014 r.

 

Podobnie jak w przypadku pozostałych form opłacania zaliczek, złożone oświadczenie dotyczy danego roku podatkowego oraz lat następnych.

PodstawÄ™ obliczania zaliczek w formie uproszczonej stanowi dochód z pozarolniczej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej wykazany w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L zÅ‚ożonym w roku poprzedzajÄ…cym dany rok podatkowy lub w roku poprzedzajÄ…cym dany rok podatkowy o dwa lata, jeÅ›li w roku poprzedzajÄ…cym nie wykazano dochodu lub jeÅ›li nie przekroczyÅ‚ on 3.091 zÅ‚.

W zależności od stosowanej w 2014 r. formy opodatkowania (podatek liniowy 19% lub skala podatkowa) od tego dochodu wylicza się kwotę podatku, której 1/12 część stanowi zaliczkę w formie uproszczonej.

Zaliczki w formie uproszczonej opłaca się za okresy miesięczne. Nie ma możliwości kwartalnego opłacania tego typu zaliczek. Terminy dokonywania wpłat są takie same jak w przypadku zaliczek miesięcznych - podlegają one wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Dotyczy to także grudnia - zaliczkę uproszczoną za ten miesiąc należy wpłacić do 20 stycznia. Zaliczek za ostatni miesiąc roku nie muszą wpłacać podatnicy, którzy w terminie wpłaty tej zaliczki złożą zeznanie i opłacą wynikającą z niego kwotę podatku do zapłaty.

Termin 20 lutego dotyczy także rezygnacji z danej formy opłacania zaliczek. Podatnicy, którzy nie złożą w terminie oświadczenia o wyborze sposobu opłacania zaliczek, kontynuują formę stosowaną w poprzednim roku podatkowym.

Sprawdź, jakÄ… wybrać formÄ™ opodatkowania w 2014r.

 

Aktualny wzór formularzy PIT znajdziesz TUTAJ

 

Czytany 9601 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:07

Artykuły powiązane

  • Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej

    Wystawienie faktury zaliczkowej dla nabywcy będącego konsumentem nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku udokumentowania takiej wpłaty paragonem! Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak określić moment powstania przychodu w podatku dochodowym.

  • Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r.

    Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

  • Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej

    Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

  • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

    Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

  • Deklaracje VAT 2017 – kwartalnie czy tylko miesiÄ™cznie? Deklaracje VAT 2017 – kwartalnie czy tylko miesiÄ™cznie?

    Ustawa o VAT nakłada na podatników obowiązek składania deklaracji VAT za okresy miesięczne. Niektórzy jednak mogą rozliczać się co kwartał. Od 1 stycznia 2017 r. prawo do składania deklaracji VAT za okresy kwartale uległo istotnym ograniczeniom. Sprawdź, kto w 2017 r. wciąż może skorzystać z tej preferencji.