Kto składa PIT-39 za 2013 r.?
Zobowiązanymi do złożenia zeznania podatkowego PIT-39 są podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż zeznanie PIT-39 składają podatnicy, którzy w 2013 r. sprzedali nieruchomość i prawa majątkowe, które uprzednio nabyli w okresie od 2009 do 2013 roku. Przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym 19%.
Zbycie nieruchomości zakupionej przed 1 stycznia 2009 r. należy rozliczyć odpowiednio w zeznaniu PIT-36, PIT-36L, PIT-28 lub PIT-38.
Zeznania PIT-39 nie składają podatnicy, którzy sprzedają nieruchomość zaliczoną do majątku z działalności gospodarczej - taka sprzedaż wymaga rozliczenia w ramach przychodów z tej działalności.
Odpowiednie wypełnienie zeznania PIT-39 może stanowić jednocześnie deklarację podatnika, iż w ciągu 2 lat od sprzedaży wyda uzyskane z niej pieniądze na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli własne cele mieszkaniowe. W takim przypadku dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych są zwolnione z podatku dochodowego.
W zaznaniu PIT-39 za 2013 r. wykazuje się zarówno dochód, jak i stratę podatkową ze sprzedaży nieruchomości. W przypadku uzyskania dochodu złożenie zeznania jest konieczne niezależnie od tego, czy dochód jest opodatkowany, czy korzysta ze zwolnienia z podatku.
Do kiedy składa się PIT-39 za 2013 r.?
Zeznanie podatkowe PIT-39 należy złożyć do 30 kwietnia roku podatkowego za rok poprzedni. Jeśli w danym roku termin ten wypadnie w dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, liczy się pierwszy dzień roboczy następujący po dniu (dniach) wolnym.
Ważne!
Zeznanie PIT-39 za rok 2013 należy złożyć najpóźniej do środy 30 kwietnia 2014 r.
Czy PIT-39 można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?
Zeznania PIT-39 za rok 2013 składa się indywidualnie. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim nie mają prawa do wspólnego rozliczenia. Jeśli sprzedadzą oni nieruchomość objętą wspólnością majątkową małżeńską, składają dwa zeznania - w każdym z nich wykazują przychód ze swojego udziału we współwłasności.
Czy w PIT-39 można skorzystać z ulg podatkowych?
W rozliczeniu rocznym PIT-39 nie można dokonywać odliczeń, takich jak m.in. ulga internetowa, ulga prorodzinna czy ulga na dzieci, ale można przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Załączniki do zeznania PIT-39 za 2013 r.
Jedynie w przypadku uzyskania dochodów z zagranicy do zeznania PIT-39 dołącza się dodatkowy druk. Osoby, które uzyskały takie dochody, wraz z zeznaniem składają załącznik PIT/ZG.
Rozliczyć PIT-39 za 2013 r. samemu czy przez biuro rachunkowe?
Podatnik składający zeznanie podatkowe PIT za 2013 r. ma prawo do samodzielnego wypełnienia formularza, jak i do powierzenia tej kwestii specjaliście z biura rachunkowego. Wielu podatników przyznaje, iż to drugie rozwiązanie przynosi większą korzyść, ponieważ daje gwarancję prawidłowości rozliczenia. Jest to bardzo istotne, tym bardziej że w zeznaniu PIT-39 zazwyczaj rozlicza się spore kwoty. Jeśli więc nie są Państwo pewni, jak prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-39, warto zaufać doświadczonemu księgowemu i to jemu powierzyć swoje rozliczenie.
Kliknij po aktualny wzór formularza PIT-39