sobota, 08 marzec 2014 19:57

Zeznanie PIT-38 za 2013 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Jednym z zeznań podatkowych składanych do końca kwietnia przez podatników osiągających konkretnego rodzaju przychody, jest PIT-38. W jakich okolicznościach należy złożyć to zeznanie? jakie dochody w nim wykazać? jak i do kiedy to zrobić? - dowiedzą się Państwo z naszego poradnika.

 

Kto składa zeznanie PIT-38 za 2013 r.?

 

Zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38 mają obowiązek sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego osoby, które w roku 2013 r. uzyskały dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowane 19% podatkiem. Wśród nich można wymienić:

 

Przychody z odpłatnego zbycia:

Papierów wartościowych

Pożyczonych papierów wartościowych

Udziałów w spółkach mających osobowość prawną

Pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających

 

Przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo bądź zorganizowana część przedsiębiorstwa

 

Podatnik, który w trakcie roku podatkowego uzyskuje dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowane podatkiem 19%, nie jest zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozliczenie podatku od tych dochodów następuje po zakończeniu roku, właśnie w zeznaniu PIT-38.

W zaznaniu PIT-38 wykazuje się dochody/straty osiągnięte na terytorium Polski - dotyczy to podatników objętych zarówno nieograniczonym, jak i ograniczonym obowiązkiem podatkowym - oraz z zagranicy. Podatnicy, którzy osiągnęli dochody zagraniczne do zeznania dołączają druk PIT/ZG.

 

Na podstawie jakich dokumentów rozliczyć PIT-38 za 2013?

Podmioty, które dokonują wypłat dochodów z kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% podatkiem, mają obowiązek sporządzić i przekazać - podatnikowi oraz do urzędu skarbowego - informację na formularzu PIT-8C. W informacji tej podane są uzyskane przez podatnika przychody podlegające opodatkowaniu oraz koszty uzyskania tych przychodów. Podmiot wystawiający PIT-8C ujmuje w tej informacji również te przychody, w stosunku do których nie jest w stanie ustalić, czy podlegają opodatkowaniu. Podmioty dokonujące wypłat dochodów z kapitałów pieniężnych czas na przekazanie informacji PIT-8C mają do końca lutego danego roku za rok poprzedni. W przypadku dochodów tego typu uzyskanych w 2013 r., PIT-8C powinien zostać przekazany do 28 lutego 2014 r.

Właśnie na podstawie informacji PIT-8C należy wypełnić formularz PIT-38 za 2013 r.  Jeśli podatnik otrzymał kilka takich informacji, musi uwzględnić wartości wynikające z nich wszystkich. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie otrzyma informacji PIT-8C, a osiągnął dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowane podatkiem liniowym, ma obowiązek je wykazać w zeznaniu podatkowym. 

 

Do kiedy składa się PIT-38 za 2013 r.?

Podatnicy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego PIT-38 czas na dopełnienie tej formalności mają do 30 kwietnia danego roku za rok poprzedni. Jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin na złożenie zeznania PIT-38 przesuwa się do pierwszego dnia roboczego następującego po dniu wolnym lub dniach wolnych.

 

Uwaga!

Zeznanie podatkowe PIT-38 za rok 2013 należy złożyć do 30 kwietnia 2014 r.

 

Natomiast podatnicy objęci ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, którzy zamierzają wyjechać z terytorium kraju przed 30 kwietnia, muszą złożyć zeznanie PIT-38 za 2013 r. przed wyjazdem z Polski.

 

Załączniki do zeznania PIT-38 za 2013 r.

Jedynym załącznikiem, który obowiązuje do zeznania PIT-38, jest PIT/ZG - druk ten stanowi informację o dochodach z zagranicy i podatku zapłaconym w roku podatkowym.

Czy PIT-38 za 2013 r. można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Zeznanie podatkowe PIT-38 składa się indywidualnie. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim nie mają możliwości rozliczyć się wspólnie.

Czy w PIT-38 za 2013 r. można skorzystać z ulg podatkowych?

W zeznaniu PIT-38 nie można dokonywać odliczeń i korzystać z ulg, takich jak m.in. ulga na dzieci, ulga internetowa czy ulga rehabilitacyjna. Można natomiast przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

 

Rozliczyć PIT-38 samemu czy przez biuro rachunkowe?

Wielu podatników rozlicza PIT-38 samodzielnie. Inni wolą mieć gwarancję prawidłowości dokonanego rozliczenia i powierzają wypełnienie formularza doświadczonemu księgowemu. Oba rozwiązania mają swoje dobre strony. Dzięki samodzielnemu sporządzeniu zeznania podatkowego PIT-38 oszczędzimy na usłudze księgowego. Natomiast dzięki skorzystaniu z takiej usługi zapewniamy sobie stuprocentową gwarancję, iż wykonane rozliczenie będzie prawidłowe, a podatek obliczony bezbłędnie. Nie będziemy musieli obawiać się konieczności dokonywania korekt, płacenia odsetek karnych i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Ważne, aby dokonać rozsądnego wyboru i uczciwie ocenić własną wiedzę i własne możliwości.

 

Rozlicz PIT-38 za 2013 r. już teraz w biurze rachunkowym BUCHCOM w Warszawie tuż przy stacji metra Stokłosy i śpij spokojnie. Zapraszamy do kontaktu.

 

Kliknij po aktualny formularz PIT-38

 

Czytany 7557 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:01

Artykuły powiązane

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

  Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

 • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

  Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

 • Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku

  Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową, nowe załączniki PIT/BR oraz PIT/DS, a także zmiany w drukach PIT-36, PIT-36L i PIT-37 – w kwestii składania zeznań rocznych PIT wprowadzono pewne zmiany. Sprawdź, jak rozliczyć PIT za 2016 r., kto może skorzystać z nowej ulgi i w jakich przypadkach do zeznań należy dołączyć nowe załączniki. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i innych.

 • PIT-y roczne za 2015 rok. Gdzie, kiedy i na jakich drukach rozliczyć w 2016 r. PIT-y roczne za 2015 rok. Gdzie, kiedy i na jakich drukach rozliczyć w 2016 r.

  Już od początku stycznia można składać zeznania roczne PIT za 2015 r. Podatnicy muszą pamiętać nie tylko o wybraniu właściwego formularza, ale też właściwej wersji druku. Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się praktycznie wszystkie wersje druków PIT i załączników! Sprawdź, jakie modyfikacje wprowadzono w formularzach i pobierz aktualne druki.