Podatnicy już od 1 stycznia 2016 r. mogą składać zeznania roczne PIT, w których wykazują dochody osiągnięte i straty poniesione w roku 2015. Podobnie jak w ubiegłym roku, ustawodawca wprowadził zmiany w formularzach - należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego druku zeznania rocznego.
Nowe wzory formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2001). Rozporządzenie to określa też nowe wzory załączników do zeznań podatkowych PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG oraz PIT-2K.
Zmianom uległy też wzory zeznania PIT-28 oraz załączników do niego: PIT-28/A i PIT-28/B. Wprowadzono też nowe zeznanie roczne PIT-CFC.
Najwcześniej należy składać zeznanie roczne PIT-28 - obowiązuje ono podatników, którzy w 2015 r. osiągnęli dochody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Termin na złożenie zeznania PIT-28 za 2015 r. minął 1 lutego 2016 r. Natomiast zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 należy złożyć do 2 maja 2016 r. (zasadniczo składa się je do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowy - jednakże ze względu na fakt, iż 30 kwietnia 2016 r. wypada w sobotę, termin ten przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu).
Ważne!
Zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2015 r. należy złożyć do poniedziałku 2 maja 2016 r.
Zeznanie roczne PIT-28 za 2015 r. należało złożyć do 1 lutego 2016 r.!
Rozlicz PIT 2015 szybko i profesjonalnie w biurze rachunkowym BUCHCOM
Zeznania roczne PIT należy składać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, za który przygotowywane jest zeznanie. Podobnie jak w latach poprzednich, dokumenty te można przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-Deklaracje), złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub wrzucić do urzędomatu.
Dla przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2015 r. obowiązują następujące wzory zeznań podatkowych:
PIT-28(19) - zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
PIT-36(22) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT-36L(11) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT-37(22) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT-38(11) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT-39(7) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
Co nowego w drukach zeznań PIT
Zmiany w drukach zeznań rocznych mają związek z wprowadzonymi od 1 stycznia 2016 r. modyfikacjami w przepisach podatkowych. W wymienionych powyżej drukach zmieniono treść pierwszego przypisu - ma to związek z likwidacją obowiązku dołączania do korekty zeznania uzasadnienia przyczyn jej złożenia. Natomiast z formularzy PIT-36 i PIT-36L zniknęły rubryki, w których podawało się liczbę dołączanych sprawozdań podatkowych - zmiana ta wynika z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego przekazują to sprawozdanie w terminie złożenia zeznania - nie dołączają go więc do zeznania. Z kolei w zeznaniu rocznym PIT-36 pojawiły się nowe pozycje - służą one do rozliczania dochodów z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT:
Art. 10.1. Źródłami przychodów są:
(…)
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
Nowe zeznanie roczne PIT-CFC
W nowym zeznaniu PIT-CFC wykazuje się dochody osiągnięte z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Zeznanie to składa się do końca dziewiątego miesiąca roku następującego po roku podatkowym - w tym terminie należy również wpłacić podatek należny wynikający z zeznania. W przypadku osiągania dochodów z więcej niż jednej takiej spółki, konieczne jest złożenie odrębnych zeznań PIT-CFC dla każdej z nich.
Aktualna wersja druku obowiązująca od 1 stycznia 2016 r.:
PIT-CFC(2) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych
Co nowego w drukach załączników
Najważniejsze zmiany zostały wprowadzone w drukach załączników PIT/B oraz PIT/M. W przypisach druku PIT/B zamieszczono informację, iż podatnik nie wykazuje w tym załączniku przychodów i kosztów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w przypadku, gdy w roku podatkowym poniósł stratę z tzw. „działalności strefowej”. Zasada ta wynika wprost z art. 9 ust. 3a pkt 2 ustawy o PIT, jednak podatnicy zgłaszali w tym zakresie pewne wątpliwości - wprowadzając zmianę w druku załącznika ustawodawca miał na celu doprecyzowanie tej kwestii. Pojawiła się także informacja o niewykazywaniu w tym druku przychodów, kosztów i dochodu lub straty z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą, które podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy (metoda wyłączenia z progresją).
Znaczące modyfikacje wprowadzono w druku załącznika PIT/M. Nowa konstrukcja formularza umożliwia rozliczenie dochodów małoletnich dzieci bezpośrednio w załączniku w przypadku, gdy podatnik ma dwoje dzieci, które uzyskują dochody podlegające łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców i jednocześnie w stosunku do jednego dziecka podatnik ma wyłączne prawo pobierania pożytków, a wobec drugiego dziecka prawo to przysługuje obojgu rodzicom. Poprzednia wersja druku PIT/M była wystarczająca jedynie w przypadku, gdy podatnik w stosunku do wszystkich dzieci miał wyłączne prawo pobierania pożytków z ich dochodu lub w stosunku do wszystkich dzieci prawo to przysługiwało obojgu rodzicom.
Wstępnie wypełnione zeznania roczne PIT 2015
W 2015 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return). Na Portalu Podatkowym http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp udostępniono podatnikom zeznania PIT-37, sporządzane przez administrację podatkową na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Ze strony podatnika konieczne jest jedynie zweryfikowanie wstępnie wypełnionego formularza pod kątem jego poprawności i ewentualne uzupełnienie brakujących danych.
W 2016 r. z usługi tej mogą skorzystać także podatnicy składający zeznanie roczne PIT-38 za 2015 r., w którym wykazuje się przychody z kapitałów pieniężnych. Oczywiście w dalszym ciągu można wypełniać zeznania samodzielnie i składać je bezpośrednio w urzędzie skarbowym, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie przez system e-Deklaracje. Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego pozwala jednak znacznie uprościć proces sporządzania i składania PIT, uniknąć ewentualnych błędów i przyspieszyć wszystkie formalności (a co za tym idzie np. szybciej uzyskać zwrot nadpłaty, jeśli taki podatnikowi przysługuje).
Korzystanie z ulg i odliczeń w PIT za 2015 r.
Podobnie jak w latach poprzednich, podatnicy składający zeznania roczne mogą korzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń od podatku oraz od dochodu. Większość z nich rozlicza się w zeznaniach PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Podatnikom składającym zeznania roczne PIT za 2015 r. przysługuje też prawo do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Należy przy tym pamiętać, iż warunkiem przekazania 1% podatku na OPP jest terminowe złożenie zeznania rocznego. Podobnym wymogiem obwarowane jest rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem - wynika to z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT.
ulgi w PIT za 2015 r.:
Odliczenia od podatku:
Ulga na dzieci (czytaj więcej)
Ulga abolicyjna (czytaj więcej)
Odliczenia od dochodu:
Ulga internetowa (czytaj więcej)
Ulga rehabilitacyjna (czytaj więcej)
Ulga odsetkowa (czytaj więcej)
Ulga dla oszczędzających na IKZE (czytaj więcej)
Koniec z rozliczaniem ulgi na dzieci w PIT/UZ
Od 2015 r. podatnicy, którzy ze względu na niskie dochody nie mogli skorzystać z całej przysługującej im kwoty ulgi na dzieci, mogą „odzyskać” pozostałą część ulgi z opłaconych składek ubezpieczeniowych. W takim wypadku do zeznania PIT-36 lub PIT-37 dołączało się informację uzupełniającą PIT/UZ. W rozliczeniu za 2015 r. wciąż można skorzystać z tej możliwości, jednak do zeznania nie dołącza się już PIT/UZ - ulgę rozlicza się bezpośrednio w zeznaniu podatkowym. W przypadku PIT-36 służy do tego część K, a w przypadku PIT-37 - część H.