wtorek, 27 marzec 2018 20:16

Zwrot nadpłaty podatku PIT – możesz sprawdzić stan realizacji!

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Złożyłeś zeznanie roczne PIT za 2017 r. i spodziewasz się zwrotu podatku? Nie musisz żyć w niewiedzy – Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom prostą aplikację, dzięki której sprawdzisz stan realizacji swojego zwrotu nadpłaty podatku PIT. Sprawdź, gdzie znaleźć ten formularz, jak go wypełnić, jak odczytywać komunikaty i dlaczego warto przesłać zeznanie roczne jak najwcześniej.

Sezon na składanie zeznań podatkowych PIT za 2017 r. trwa – choć podatnicy mają jeszcze ponad miesiąc na rozliczenie, wielu stara się zrobić to jak najwcześniej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w zaznaniu za poprzedni rok wykazały nadpłatę podatku – otrzymają one bowiem zwrot tej kwoty na posiadany rachunek bankowy lub rachunek w SKOK bądź odbiorą pieniądze w kasie czy też otrzymają je przekazem pocztowym.

W przypadku, gdy wartość pobranych lub zapłaconych zaliczek wykazana w zeznaniu PIT jest wyższa niż wartość należnego podatku, urząd skarbowy ma 3 miesiące na dokonanie zwrotu nadpłaty, licząc od dnia złożenia zeznania przez podatnika.

 

W praktyce bywa różnie – czasem podatnicy otrzymują zwrot nadpłaty podatku PIT już po kilku tygodniach od złożenia zeznania rocznego. Czasem czekają na nie równo 3 miesiące. Zdarzają się także opóźnienia z dokonywaniem zwrotów – w takich przypadkach urząd skarbowy ma obowiązek wypłacić należną kwotę wraz z odsetkami. Podatnicy nie muszą jednak tkwić w niewiedzy – istnieje możliwość sprawdzenia stanu realizacji zwrotu przez Internet.

 

Zwrot nadpłaty podatku PIT – jak sprawdzić stan realizacji?

Opcja sprawdzenia stanu realizacji zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z zeznania rocznego PIT jest dostępna już od kilku lat. Wcześniej jednak można było to zrobić na stronie internetowej właściwej dla podatnika izby skarbowej. Jednak już w roku 2017 tylko nieliczne izby skarbowe udostępniały taką możliwość. Informacje można było uzyskać kontaktując się telefonicznie z urzędem skarbowym lub za pośrednictwem Portalu Podatkowego.

 

W 2018 r. dostępna jest nowa, praktyczna usługa – w jednym miejscu dla wszystkich podatników. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów można sprawdzić stan realizacji zwrotu nadpłaty podatku PIT. Wystarczy wypełnić krótki formularz: wybrać z listy właściwą izbę skarbową oraz urząd skarbowy, podać numer PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu wynikającą ze złożonego zeznania podatkowego.

Wartość przychodu należy podać w pełnych złotych – końcówki wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, natomiast wynoszące 50 gr i więcej – podwyższa do pełnych złotych. Zarówno w przypadku zeznań PIT składanych indywidualnie, jak i zeznań składanych wspólnie z małżonkiem, podaje się kwotę przychodu podatnika. Jeśli kwota przychodu podatnika nie występuje, a małżonkowie rozliczyli się wspólnie, należy podać kwotę przychodu małżonka.

 

W zależności od formularza zeznania rocznego, kwotę przychodu znaleźć można w następujących polach:

PIT-28(19, 20) – poz. 45

PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90 lub 141

PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18

PIT-37(23, 24) – poz. 64 lub 95

 

Jeśli formularz został wypełniony prawidłowo, podatnik uzyska odpowiedź zwrotną:

 • „Zrealizowano” – komunikat ten oznacza, iż dla danego zeznania rocznego zwrot nadpłaty podatku PIT został już zrealizowany.
 • „W trakcie realizacji” – komunikat ten oznacza, iż proces realizacji zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z danego zeznania PIT jeszcze trwa.
 • „Podano błędne dane lub brak informacji o zeznaniu na dzień wyszukiwania” – w przypadku pojawienia się tego komunikatu należy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Jeśli zeznanie zostało złożone niedawno, może być jeszcze niewidoczne w systemie – zapewne będzie można uzyskać odpowiednią informację w ciągu kilku dni.

 

Elektroniczna wysyłka zeznania rocznego a zwrot nadpłaty podatku PIT

Ministerstwo Finansów zachęca podatników do składania zeznań rocznych PIT drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Przesłane w formie cyfrowej formularze są szybciej przetwarzane przez urzędy skarbowe, a to wprost przekłada się na szybkość uzyskania zwrotu nadpłaty podatku PIT. Elektroniczne złożenie rozliczenia rocznego jest też prostsze i pozwala podatnikowi oszczędzić czas, który w wypadku dopełnienia tego obowiązku tradycyjną metodą musiałby poświęcić na stanie w kolejce do urzędu lub na poczcie czy chociażby sam dojazd.

 

W komunikatach resortu finansów pojawiła się także informacja o przerwie w działaniu aplikacji Zwrot nadpłaty PIT – od dnia 20 lutego 2018 r. została ona czasowo wyłączona ze względu na konieczność sprawdzenia poprawności jej działania. Podatnik, który w tym czasie chciał sprawdzić stan realizacji zwrotu nadpłaty podatku PIT, mógł nie uzyskać poszukiwanej informacji. Obecnie jednak formularz jest dostępny, a jego działanie jest w stu procentach prawidłowe.

 

Zeznanie roczne PIT za 2017 r. – dlaczego warto złożyć wcześniej?

Podatnicy składający zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2017 r. czas na dopełnienie tej formalności mają do poniedziałku 30 kwietnia 2018 r. Warto jednak zrobić to jak najwcześniej – niezależnie bowiem od daty złożenia zeznania, wpłaty należnego podatku należy dokonać zawsze do 30 kwietnia. Jednak w przypadku oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku VAT, wcześniejsze złożenie zeznania to także wcześniejszy zwrot.

 

Osoba fizyczna składająca zeznanie roczne PIT może wypełnić formularz samodzielnie lub skorzystać z pomocy. Wielu podatników decyduje się skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego w tym zakresie.

 

Masz wątpliwości co do prawidłowości sporządzonego zeznania rocznego PIT? Nie ryzykuj! Zgłoś się do naszego biura rachunkowego w Warszawie, a zrobimy to za Ciebie – szybko, rzetelnie i zawsze zgodnie z przepisami!

 

PIT dla osób fizycznych – zobaczą naszą ofertę!

Czytany 15207 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2018 20:20

Artykuły powiązane

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

  Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r. PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

  W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.

 • Zeznanie roczne za 2018 r. przygotuje KAS Zeznanie roczne za 2018 r. przygotuje KAS

  Składanie zeznań rocznych PIT za 2018 r. będzie jeszcze prostsze. Wszyscy podatnicy sporządzający deklaracje PIT-37 i PIT-38 będą mogli skorzystać z gotowych rozliczeń przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową i udostępnionych na Portalu Podatkowym. Sprawdź, jak będzie wyglądało składanie zeznań PIT w 2019 r. i komu będzie przysługiwał szybszy zwrot nadpłaconego podatku.