Sezon na składanie zeznań podatkowych PIT za 2017 r. trwa – choć podatnicy mają jeszcze ponad miesiąc na rozliczenie, wielu stara się zrobić to jak najwcześniej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w zaznaniu za poprzedni rok wykazały nadpłatę podatku – otrzymają one bowiem zwrot tej kwoty na posiadany rachunek bankowy lub rachunek w SKOK bądź odbiorą pieniądze w kasie czy też otrzymają je przekazem pocztowym.
W przypadku, gdy wartość pobranych lub zapłaconych zaliczek wykazana w zeznaniu PIT jest wyższa niż wartość należnego podatku, urząd skarbowy ma 3 miesiące na dokonanie zwrotu nadpłaty, licząc od dnia złożenia zeznania przez podatnika.
W praktyce bywa różnie – czasem podatnicy otrzymują zwrot nadpłaty podatku PIT już po kilku tygodniach od złożenia zeznania rocznego. Czasem czekają na nie równo 3 miesiące. Zdarzają się także opóźnienia z dokonywaniem zwrotów – w takich przypadkach urząd skarbowy ma obowiązek wypłacić należną kwotę wraz z odsetkami. Podatnicy nie muszą jednak tkwić w niewiedzy – istnieje możliwość sprawdzenia stanu realizacji zwrotu przez Internet.
Zwrot nadpłaty podatku PIT – jak sprawdzić stan realizacji?
Opcja sprawdzenia stanu realizacji zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z zeznania rocznego PIT jest dostępna już od kilku lat. Wcześniej jednak można było to zrobić na stronie internetowej właściwej dla podatnika izby skarbowej. Jednak już w roku 2017 tylko nieliczne izby skarbowe udostępniały taką możliwość. Informacje można było uzyskać kontaktując się telefonicznie z urzędem skarbowym lub za pośrednictwem Portalu Podatkowego.
W 2018 r. dostępna jest nowa, praktyczna usługa – w jednym miejscu dla wszystkich podatników. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów można sprawdzić stan realizacji zwrotu nadpłaty podatku PIT. Wystarczy wypełnić krótki formularz: wybrać z listy właściwą izbę skarbową oraz urząd skarbowy, podać numer PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu wynikającą ze złożonego zeznania podatkowego.
Wartość przychodu należy podać w pełnych złotych – końcówki wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, natomiast wynoszące 50 gr i więcej – podwyższa do pełnych złotych. Zarówno w przypadku zeznań PIT składanych indywidualnie, jak i zeznań składanych wspólnie z małżonkiem, podaje się kwotę przychodu podatnika. Jeśli kwota przychodu podatnika nie występuje, a małżonkowie rozliczyli się wspólnie, należy podać kwotę przychodu małżonka.
W zależności od formularza zeznania rocznego, kwotę przychodu znaleźć można w następujących polach:
PIT-28(19, 20) – poz. 45
PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90 lub 141
PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
PIT-37(23, 24) – poz. 64 lub 95
Jeśli formularz został wypełniony prawidłowo, podatnik uzyska odpowiedź zwrotną:
- „Zrealizowano” – komunikat ten oznacza, iż dla danego zeznania rocznego zwrot nadpłaty podatku PIT został już zrealizowany.
- „W trakcie realizacji” – komunikat ten oznacza, iż proces realizacji zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z danego zeznania PIT jeszcze trwa.
- „Podano błędne dane lub brak informacji o zeznaniu na dzień wyszukiwania” – w przypadku pojawienia się tego komunikatu należy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Jeśli zeznanie zostało złożone niedawno, może być jeszcze niewidoczne w systemie – zapewne będzie można uzyskać odpowiednią informację w ciągu kilku dni.
Elektroniczna wysyłka zeznania rocznego a zwrot nadpłaty podatku PIT
Ministerstwo Finansów zachęca podatników do składania zeznań rocznych PIT drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Przesłane w formie cyfrowej formularze są szybciej przetwarzane przez urzędy skarbowe, a to wprost przekłada się na szybkość uzyskania zwrotu nadpłaty podatku PIT. Elektroniczne złożenie rozliczenia rocznego jest też prostsze i pozwala podatnikowi oszczędzić czas, który w wypadku dopełnienia tego obowiązku tradycyjną metodą musiałby poświęcić na stanie w kolejce do urzędu lub na poczcie czy chociażby sam dojazd.
W komunikatach resortu finansów pojawiła się także informacja o przerwie w działaniu aplikacji Zwrot nadpłaty PIT – od dnia 20 lutego 2018 r. została ona czasowo wyłączona ze względu na konieczność sprawdzenia poprawności jej działania. Podatnik, który w tym czasie chciał sprawdzić stan realizacji zwrotu nadpłaty podatku PIT, mógł nie uzyskać poszukiwanej informacji. Obecnie jednak formularz jest dostępny, a jego działanie jest w stu procentach prawidłowe.
Zeznanie roczne PIT za 2017 r. – dlaczego warto złożyć wcześniej?
Podatnicy składający zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2017 r. czas na dopełnienie tej formalności mają do poniedziałku 30 kwietnia 2018 r. Warto jednak zrobić to jak najwcześniej – niezależnie bowiem od daty złożenia zeznania, wpłaty należnego podatku należy dokonać zawsze do 30 kwietnia. Jednak w przypadku oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku VAT, wcześniejsze złożenie zeznania to także wcześniejszy zwrot.
Osoba fizyczna składająca zeznanie roczne PIT może wypełnić formularz samodzielnie lub skorzystać z pomocy. Wielu podatników decyduje się skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego w tym zakresie.
Masz wątpliwości co do prawidłowości sporządzonego zeznania rocznego PIT? Nie ryzykuj! Zgłoś się do naszego biura rachunkowego w Warszawie, a zrobimy to za Ciebie – szybko, rzetelnie i zawsze zgodnie z przepisami!