czwartek, 27 kwiecień 2017 13:05

E-paragon od 2018 r. – jak ma funkcjonować?

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

CaÅ‚kowicie wyprze paragony papierowe, pozwoli fiskusowi na inwigilacjÄ™ wydatków zwykÅ‚ego konsumenta – to tylko niektóre z mitów, które powstaÅ‚y po upublicznieniu informacji o wprowadzeniu w 2018 r. paragonów elektronicznych. Sprawdź, czym tak naprawdÄ™ jest e-paragon, jak bÄ™dzie funkcjonowaÅ‚ i od kiedy bÄ™dzie można wystawiać i odbierać takie dokumenty.  

Jedną z najważniejszych zmian, które mają zostać wprowadzone od 2018 r., jest dostosowanie kas fiskalnych do wymogu emitowania elektronicznych paragonów fiskalnych. Za sprawą nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, każde takie urządzenie będzie musiało nie tylko drukować tradycyjne paragony papierowe, ale też tworzyć e-paragony.

 

E-paragon – jak to ma działać?

Aby otrzymać paragon elektroniczny, konsument będzie musiał podać swój indywidualny kod nabywcy, do którego przyporządkowany będzie jego adres e-mail. Za pośrednictwem systemu dystrybucji kasa fiskalna online wyśle e-paragon na wskazaną skrzynkę elektroniczną.

Przechowywanie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej ma stanowić dla nabywców spore udogodnienie. Ten nowy system okaże się szczególnie korzystny przy zakupie towarów objętych długim okresem gwarancyjnym, np. elektroniki – e-paragony nie będą bowiem narażone na zniszczenie i blaknięcie. Dla konsumenta to pewność, że w razie potrzeby będzie mógł bez trudu oddać towar do naprawy gwarancyjnej czy odsprzedać go wraz z dowodem zakupu.

 

E-paragon – jak będzie wyglądał?

Paragony elektroniczne będą spełniały wszystkie wymogi określone w przepisach prawa. Znajdą się w nich takie same dane, co na paragonach papierowych: nazwa i numer NIP podatnika, data sprzedaży, nazwa towaru lub usługi, wartość sprzedaży itp. Co więcej, na e-paragonie znajdzie się także specjalny kod, który umożliwi nabywcy uzyskanie większej ilości informacji o kupionych towarach czy usługach, z których skorzystał.

 

E-paragon – czy posieje spustoszenie na rynku fiskalnym?

Wbrew wnioskom, jakie z nowych przepisów wysnuły niektóre media, e-paragon nie wyprze całkowicie tradycyjnych paragonów papierowych. Kasy i drukarki fiskalne, które będą otrzymywały homologację w nowym stanie prawny, będą musiały emitować dwa rodzaje dokumentów – papierowe i elektroniczne, przy czym to te pierwsze wciąż będą podstawową formą dowodu sprzedaży. E-paragony przesyłane będą wyłącznie na życzenie konsumenta.

 

Rewolucja w polskim systemie kas fiskalnych

Wprowadzenie e-paragonów to tylko jedna z nowości, które mają wejść w życie wraz z kasami fiskalnymi online. Urządzenia spełniające nowe wymogi będą posiadały interfejs komunikacyjny do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów – systemu do odbierania i analizowania danych z dokumentów fiskalnych przesyłanych online w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ponadto każda kasa i drukarka fiskalna będzie musiała zapewniać zgodność z opracowanym przez FROB (Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego) standardem terminali płatniczych – zmiana ta ma zwiększyć akceptację transakcji bezgotówkowych. Kolejna nowość to wprowadzenie wymogu archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie elektronicznej – wyjdą więc z użytku wciąż obecne w wielu firmach kasy z dwiema rolkami papieru kasowego.

Nowe rozporzÄ…dzenie wprowadza wiele nowych definicji, m.in. pamiÄ™ci chronionej, repozytorium czy repozytorium testowego. Wciąż jednak nie ma pewnoÅ›ci, kiedy nowy akt prawny wejdzie w życie – najprawdopodobniej należy siÄ™ tego spodziewać na przeÅ‚omie 2017 i 2018 roku.  

 

Więcej o kasach fiskalnych online i e-paragonach czytaj w Poradniku

Czytany 8266 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 kwiecień 2017 15:04

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać? Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać?

    Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

  • Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich?

    Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

  • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna

    Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX doÅ‚Ä…czyÅ‚a do urzÄ…dzeÅ„ rejestrujÄ…cych z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzÄ™tu, zaproponowaÅ‚ klientom wiodÄ…cy producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

  • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zÅ‚. Czy przysÅ‚uguje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zÅ‚. Czy przysÅ‚uguje?

    Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

  • Kasy online 2023 – czy bÄ™dÄ… obowiÄ…zkowe? Kasy online 2023 – czy bÄ™dÄ… obowiÄ…zkowe?

    Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!