poniedziałek, 16 październik 2017 19:48

Kasy fiskalne online 2018: Nowe obowiązki podatników

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Podatnik posiadający kasę fiskalną online będzie zobowiązany przekazywać dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. W praktyce jednak będzie to od niego wymagało wyłącznie zapewnienia stałego dostępu urządzenia do sieci teleinformatycznej. W nowym stanie prawnym właściciel kasy będzie miał mniej formalności do załatwienia – kasy online od 2018 r. będą wiele czynności wykonywać automatycznie.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dnia 18 września 2017 r., rzuca nowe światło na planowane wprowadzenie kas fiskalnych online od 2018 r. Ten nowy akt prawny określa konkretne daty powstania obowiązku stosowania nowych kas dla poszczególnych grup podatników. W istotny sposób zmienia też zakres obowiązków, które ciążyć będą na podatnikach stosujących urządzenia nowego typu.

 

Kasy online połączone z CRK

Zgodnie z projektowanymi przepisami, kasy fiskalne online to urządzenia przesyłające dane do systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej – Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Obowiązkiem podatnika będzie przekazywanie informacji z kas do CRK w postaci elektronicznej, zgodnej ze strukturą logiczną, o której mowa w art. 193a §2 ustawy – Ordynacja podatkowa. W praktyce kasy fiskalne online będą przesyłać dane o transakcjach w sposób ciągły i automatyczny.

 

Podatnik będący użytkownikiem kasy będzie jednak musiał zadbać o podłączenie urządzenia do sieci teleinformatycznej, tak aby zapewnić możliwość przesyłania danych z kas w sposób ciągły, bezpośredni i zautomatyzowany. Zgodnie z projektem nowelizacji, w przypadku braku możliwości zapewnienia stałego połączenia kasy fiskalnej z CRK, podatnik będzie musiał uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie informacji o transakcjach w odstępach czasowych. O zgodę taką będzie można wystąpić zarówno przed rozpoczęciem ewidencjonowania, jak i przypadku zmiany warunków dostępu do sieci już w trakcie prowadzenia ewidencji za pomocą kasy.

 

W założeniu nowy system kas fiskalnych online ma opierać się na ciągłym i automatycznym przesyłaniu danych do CRK. Sytuacje, gdy np. z przyczyn niezależnych podatnik nie będzie mógł chwilowo korzystać z sieci, zobowiązują go do spełnienia obowiązku przesłania informacji z kasy niezwłocznie po ustaniu takiej przyczyny. Nawet w przypadku braku połączenia z siecią, podatnik będzie miał obowiązek w dalszym ciągu ewidencjonować sprzedaż za pomocą danej kasy.

 

Mniej obowiązków przy rozpoczęciu pracy z kasą online

Kasy fiskalne połączone z Centralny Repozytorium będą wymagały mniejszych formalności niż te, które podatnicy użytkują obecnie. Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłaszania kasy do naczelnika urzędu skarbowego w celu uzyskania numeru ewidencyjnego w takiej formie, jak ma to miejsce teraz.

Kasa fiskalna online będzie zgłaszana do urzędu skarbowego w momencie podłączenia do CRK. Zostanie to wykonane w sposób automatyczny i nie będzie wymagało od podatnika żadnych formalności. Numer ewidencyjny również będzie nadawany kasie w sposób automatyczny.

 

Od kiedy kasy fiskalne online

Ustawa nowelizacyjna ma wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. Podatnicy nie muszą się jednak obawiać konieczności natychmiastowej wymiany kas na urządzenia działające online. Kasy fiskalne „starego” typu mają być wycofywane z użytku stopniowo, wraz z wygasaniem ich homologacji – najpierw urządzenia z papierową kopią paragonu, później te z kopią elektroniczną. Twórcy projektu ustawy przewidzieli jednak objęcie obowiązkiem wymiany kas podatników działających w niektórych branżach, zidentyfikowanych jako szczególnie podatne na nadużycia podatkowe.

 

Więcej w Poradniku: Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?

Czytany 1708 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 październik 2017 20:09

Artykuły powiązane

 • Novitus ONE Online – innowacyjna kasa fiskalna w naszej ofercie! Novitus ONE Online – innowacyjna kasa fiskalna w naszej ofercie!

  Wyobraź sobie kasę fiskalną i smartfon w jednym. Do tego funkcjonalne oprogramowanie sprzedażowe. Wszystko w wyjątkowo nowoczesnej i eleganckiej oprawie. To Novitus ONE Online – kasa fiskalna online, jakiej jeszcze nie było! Sprawdź, dlaczego warto ją wybrać i kiedy pojawi się w naszej ofercie.

 • Novitus NEXT Online – innowacyjna kasa już w naszej ofercie! Novitus NEXT Online – innowacyjna kasa już w naszej ofercie!

  Wolisz tradycyjną klawiaturę, czy panel dotykowy? Novitus NEXT Online daje Ci oba rozwiązania! Kasa fiskalna, która zdobyła sobie ogromną popularność dzięki swojej funkcjonalności i prostocie obsługi, teraz dostępna jest w wersji online. Sprawdź, dlaczego warto ją kupić i kto według przepisów musi obowiązkowo wymienić kasy na online’owe od 1 stycznia 2020 r.

 • Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online od 2020 r. Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online od 2020 r.

  Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wymienią obecne urządzenia na kasy online’owe jako pierwsi. Sprawdź, czy obejmie cię ten obowiązek i w jakim terminie. Dowiedz się też, do kiedy możesz użytkować swoją „starą” kasę z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 • Nadchodzi Pospay ONLINE! Sprawdź, jak skorzystać z promocji Nadchodzi Pospay ONLINE! Sprawdź, jak skorzystać z promocji

  Wymień Pospay na ONLINE za 99 zł! Taka promocja tylko w Posnecie. Sprawdź, kto może skorzystać z wyjątkowo korzystnej oferty i na czym polega akcja. Dowiedz się też, dlaczego warto kupić Pospay – nowoczesne urządzenie będące unikalnym połączeniem drukarki fiskalnej i terminala płatniczego.

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.