Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych online wzbudzają wśród przedsiębiorców sporo emocji. Początkowo obawiano się, iż ustawa nowelizacyjna zobliguje wszystkich użytkowników do natychmiastowej wymiany posiadanych urządzeń fiskalnych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach z 18 września 2017 r. rozwiał jednak te wątpliwości – wymiana kas fiskalnych na urządzenia działające online ma mieć miejsce, jednak będzie to proces rozłożony w czasie. Twórcy projektu przewidzieli jednak wprowadzenie obowiązku wymiany kas w określonych terminach dla niektórych branż – wśród nich znalazła się m.in. branża motoryzacyjna, paliwowa, fryzjerska, kosmetyczna, hotelarska, fitness, gastronomiczna i budowlana.
Gdy wydawało się, iż to ostateczna wersja ustawy nowelizacyjnej, resort finansów opublikował na stronie Rządowego Centrum Legislacji nowy projekt - opatrzony datą 11 grudnia 2017 r. W stosunku do pierwotnego projektu wprowadzono w nim sporo zmian, bardzo istotnych z punktu widzenia użytkowników kas.
Nowy projekt rozporządzenia dot. kas online – zmiany
Jak można było się spodziewać, ogólne założenia projektu ustawy nowelizacyjnej pozostały bez zmian – na rynek mają zostać wprowadzone kasy fiskalne online, czyli urządzenia w sposób ciągły i automatyczny przesyłające dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Te nowe kasy stopniowo zastąpią obecnie użytkowane urządzenia.
Niektórzy podatnicy zostaną zobowiązani do wymiany kas w określonych terminach. W tym zakresie wprowadzono chyba najbardziej istotne zmiany w stosunku do pierwotnego projektu. Nie tylko doprecyzowano katalog czynności, których wykonywanie zobowiąże podatnika do terminowej wymiany kasy, ale też wymieniono w nim nowe branże.
Kasy online dla mechaników i stacji paliw
Zgodnie z nowym projektem ustawy, od 1 stycznia 2019 r. kasy fiskalne online będą musieli stosować podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także podatnicy dokonujący dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Poprzedni projekt zakładał, iż termin ten będzie obowiązywał podatników świadczących usługi: motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Zmiana ta ma więc charakter przede wszystkim doprecyzowujący.
Kasy online dla gastronomii
Z dniem 1 lipca 2019 r. kasy fiskalne online będą musieli stosować, zgodnie z nowym projektem: podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
W pierwotnym projekcie od tej daty kasy online mieli stosować podatnicy świadczący usługi gastronomiczne i budowlane. Natomiast usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania miały być objęte obowiązkiem rejestrowania na kasie online od 1 stycznia 2020 roku.
Kasy online dla fryzjerów, kosmetyczek, klubów fitness, lekarzy, prawników i budowlanki
Według nowego projektu ustawy, największa grupa podatników ma zostać objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 roku. Termin ten dotyczy podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
Nowy projekt „przesunął” termin obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla branży budowlanej – z 1 lipca 2019 r. na 1 stycznia 2020 roku. Doprecyzowano także zapis obligujący do stosowania kas online obiekty służące poprawie kondycji fizycznej – wcześniejszy projekt zobowiązywał do wymiany kas „kluby fitness”.
Pojawiły się także dwie nowe, duże grupy podatników, którzy zostaną zobowiązani do terminowej wymiany kas na urządzenie online’owe – to lekarze i prawnicy. Wcześniejszy projekt nie przewidywał wprowadzenia obowiązku wymiany kas dla tych grup zawodowych.
Faktura do paragonu z NIP-em nabywcy
Pierwotny projekt nowelizacji zakładał, iż fakturę do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym będzie można wystawić wyłącznie wtedy, gdy paragon ten zawierał będzie numer NIP nabywcy. Przepis taki miał wyeliminować przypadki nadużyć w zakresie wystawiania faktur do paragonów. W praktyce mógłby być jednak problematyczny – pozbawiałby bowiem możliwości wystawienia faktury do paragonu te podmioty, które użytkują kasy fiskalne starszego typu, nieposiadające technicznej możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie.
W nowym projekcie rozporządzenia z 11 grudnia 2017 r. przepis taki już się nie pojawił. Podatnicy posiadający starsze modele urządzeń fiskalnych nie stracą więc prawa do wystawienia faktur do paragonów.
Kara za spóźnienie z przeglądem
Przepisy projektu z 11 grudnia 2017 r. wprowadzają sankcję za niewykonanie w terminie obowiązkowego przeglądu technicznego – ma ona wynosić 500 zł. Karę taką podatnik będzie zobowiązany uiścić w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Tę z kolei podejmować będzie naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie braku zapisów w książce kasy bądź zarejestrowania takiego zdarzenia w Centralnym Repozytorium Kas.
W kasie z papierową kopią nie wymienisz pamięci
W nowym projekcie usunięto także możliwość wymiany pamięci fiskalnej w kasie z papierową kopią paragonu. W poprzedniej wersji projekt zakładał, iż pamięci fiskalnej nie będzie można wymienić po jej zapełnieniu. Nowy projekt zakłada całkowity brak możliwości wymiany pamięci w tego typu kasach – niezależnie od okoliczności.
Ustawa ma wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. Należy jednak pamiętać, iż dopóki nie zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, wciąż mogą w niej zostać wprowadzone zmiany. Warto więc na bieżąco śledzić działania ustawodawcy.
Więcej o kasach fiskalnych online w 2018 r. czytaj w Poradniku
Czytaj też: Zwolnienia z kas fiskalnych 2018 – jest projekt nowego rozporządzenia