poniedziałek, 15 styczeń 2018 13:57

Kasy fiskalne online: Stacje paliw muszą wymienić kasy do końca 2018 r.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Już za kilka miesięcy na polskim rynku pojawią się pierwsze kasy fiskalne online’owe – dla niektórych ich zakup będzie dobrowolny, inni zostaną zobligowani do terminowej wymiany urządzeń. W tej drugiej grupie znalazły się m.in. stacje paliw. Zgodnie z projektowanymi przepisami, będą one musiały stosować kasy online’owe już od początku 2019 r. Sprawdź, czym będą kasy online, kto jeszcze będzie zobligowany do ich zakupu i czy będą dużo droższe od dostępnych obecnie urządzeń.

Kasy fiskalne online – urządzenia przesyłające dane o transakcjach w sposób ciągły i automatyczny do zaawansowanego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów – Centralnego Repozytorium Kas, to temat wzbudzający wśród podatników wiele emocji. Obowiązkowa wymiana kas na urządzenia online’owe obejmie kilka dużych branż – w tym m.in. branżę motoryzacyjną, paliwową, medyczną, prawniczą, fryzjerską, kosmetyczną, gastronomiczną, budowlaną, hotelarską i fitness.

Zmiany zostaną wprowadzone mocą ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. W obecnym projekcie tego aktu prawnego z 11 grudnia 2017 r. najprawdopodobniej nie zostanie już wprowadzone wiele zmian, a nowelizacja wejdzie w życie w najbliższym czasie.

 

Kasa fiskalna online dla stacji paliw – od kiedy?

Projektowane przepisy przewidują stopniową wymianę kas przez podatników. W pierwszej kolejności wycofane zostaną urządzenia fiskalne z papierową kopią paragonu – nowelizacja przewiduje możliwość ich fiskalizacji tylko do końca 2018 r. oraz brak możliwości wymiany pamięci fiskalnej w takim urządzeniu. Dłużej będzie można fiskalizować kasy „starego” typu z kopią elektroniczną – aż do końca 2022 roku.

 

Ustawa nowelizacyjna przewiduje wprowadzenie obowiązku wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe przez podatników wykonujących określone czynności. Stacje paliw znalazły się w grupie, którą wymóg ten obejmie najwcześniej. Zgodnie z projektowanymi przepisami, podatnicy dokonujący dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych będą musieli stosować kasy online’owe od 1 stycznia 2019 r.

 

Termin 1 stycznia 2019 r. ma być również terminem wprowadzenia kas online dla podatników świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów.

 

Kasa online dla stacji paliw – koszt

Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe na stacjach paliw będzie się wiązała ze sporym wydatkiem. Ustawodawca przewidział jednak wprowadzenie dodatkowej ulgi na urządzenie fiskalne dla podatników zobligowanych do jego wymiany. Ulga taka ma przysługiwać nawet tym podmiotom, którzy już wcześniej z niej skorzystali. Co więcej, kwota maksymalna takiego odliczenia bądź zwrotu ma zostać podniesiona z obecnych 700 zł aż do 1.000 zł.

Oczywiście skorzystanie z ulgi na kasę online dla stacji paliw będzie się wiązało ze spełnieniem określonych wymogów. Aktualnie nie wiadomo jeszcze, czy zostaną one zmienione w związku z wejściem w życie nowych przepisów, czy pozostaną w obecnym kształcie.

 

Należy przy tym podkreślić, iż koszt kasy fiskalnej online nie będzie wiele wyższy niż koszt urządzeń z elektroniczną kopią paragonu, dostępnych na rynku obecnie. Część producentów zaznacza, iż „podwyżka” w zależności od rodzaju urządzenia może wynosić maksymalnie 200-300 zł. Z kolei np. firma Posnet zadeklarowała, iż wprowadzenie w kasach nowych funkcjonalności w żaden sposób nie wpłynie na cenę urządzeń.

 

Czym będzie kasa fiskalna online

Jak podkreśla resort finansów, celem wprowadzenia kas fiskalnych online jest uszczelnienie systemu podatkowego poprzez sprawne wykrywanie poważnych nadużyć. Centralne Repozytorium Kas nie będzie narzędziem do wychwytywania drobnych, niezamierzonych błędów podatników. Przeciwnie, kasy online’owe mają im życie ułatwić, m.in. poprzez automatyczne nadawanie kasie numeru ewidencyjnego czy weryfikację poprawności stawek VAT dokonywaną przez system.

 

Oprócz komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas, urządzenia online’owe będą posiadały inne ważne funkcjonalności. Jedną z nich ma być emisja e-paragonów – dokumentów przekazywanych nabywcy w formie elektronicznej, która znacznie ułatwi konsumentom m.in. ich przechowywanie. Ponadto wszystkie kasy online’owe mają m.in. współpracować z terminalem płatniczym.

 

Kasy fiskalne online dla stacji paliw – kiedy się pojawią

Ustawa nowelizacyjna wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – tego z kolei możemy spodziewać się lada dzień. Gdy ostateczne wymogi techniczne dla kas online’owych zostaną ustalone, producenci będą mogli projektować nowe urządzenia i rozpocząć ich produkcję. Należy spodziewać się, iż pierwsze urządzenia fiskalne działające online pojawią się na rynku w drugiej połowie 2018 r. Stacje paliw będą więc miały niewiele czasu na znalezienie kas czy drukarek fiskalnych odpowiadających ich potrzebom i przeszkolenie pracowników z obsługi urządzeń. Z tego względu warto być na bieżąco z postępem procedury legislacyjnej nowej ustawy, a gdy pojawią się pierwsze kasy online – odpowiednio wcześniej zakupić urządzenia.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

 

Aktualizacja!

W dniu 30 grudnia 2018 r. ustawa o kasach fiskalnych online nadal jest na etapie projektu. Brak nowych przepisów to też brak urządzeń online’owych na rynku. Obowiązek stosowania kas fiskalnych online na pewno więc nie obejmie pierwszej grupy podatników od 1 stycznia 2019 r. Czekamy na opublikowanie nowego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

kasy online zrzut

Kliknij po najnowsze informacje o kasach online!

Czytany 3913 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 grudzień 2018 21:16

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?