piątek, 23 luty 2018 22:39

Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.

Szybko zbliża się ostateczny termin na przekazanie pierwszych plików JPK_VAT obowiązkowych dla mikroprzedsiębiorców. Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane ze styczniowej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT należy przesłać do poniedziałku 26. lutego 2018 r. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku muszą przesyłać pliki JPK_VAT każdego miesiąca – dotyczy to nawet przedsiębiorców składających deklaracje VAT za okresy kwartalne.

 

Wprowadzenie nowego obowiązku od wielu mikroprzedsiębiorców wymagało wprowadzenia sporych zmian w swoich działalnościach. Najczęściej wiązały się one z zakupem i wdrożeniem odpowiedniego oprogramowania do obsługi m.in. Jednolitego Pliki Kontrolnego.

 

Wysyłanie pliku JPK_VAT w obowiązującym terminie jest bardzo ważne – niedopełnienie tego obowiązku może się bowiem wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi.

 

Kary za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r.

Przepisy nie regulują bezpośrednio kwestii ponoszenia konsekwencji za nieprzesłanie pliku JPK_VAT w terminie. W przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego stosuje się m.in. art. 80 § 1 ustawy – Kodeks karny skarbowy (Tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2226). Przepis ten wyznacza wysokość kary grzywny za niezłożenie w terminie informacji podatkowej – niewątpliwie JPK_VAT jest właśnie taką informacją.

 

Nieprzekazanie pliku JPK_VAT w ustawowym terminie może być potraktowane jako przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Kwalifikacja czynu zależy od różnych czynników, m.in. okoliczności zdarzenia, pobudek sprawcy, stopnia szkodliwości czynu czy sposobu jego popełnienia.

 

Kara grzywny za przestępstwo skarbowe wynosi od 10 do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna w 2018 r. zawiera się w granicach od 70 zł do 28.000 zł. Oznacza to, iż w przypadku zakwalifikowania spóźnienia z przesłaniem JPK_VAT jako przestępstwa skarbowego, na podatnika może być nałożona kara grzywny w kwocie od 700 zł do nawet 20.160.000 zł.

 

Grzywna za wykroczenie skarbowe zwykle jest nieco niższa, choć wciąż są to niewątpliwie kwoty dotkliwe dla mikroprzedsiębiorców. Nałożona na podatnika kara może wynosić od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia, które w 2018 r. wynosi 2100 zł brutto. Oznacza to, iż nieprzekazanie w terminie pliku JPK_VAT zakwalifikowane jako wykroczenie skarbowe może oznaczać dla przedsiębiorcy konieczność zapłaty grzywny w wysokości od 210 zł do nawet 42.000 zł.

 

To jeszcze nie wszystkie kary, które grożą podatnikowi w przypadku nieprzekazania pliku JPK_VAT w 2018 r. Należy wziąć pod uwagę chociażby art. 262 § 2a Ordynacji podatkowej, który określa zasady nakładania na przedsiębiorców kary porządkowej.

 

Na kim spoczywa odpowiedzialność za nieprzesłanie JPK_VAT

Ryzyko związane z nieprzekazaniem w terminie pliku JPK_VAT zasadniczo podnosi kierownik jednostki: właściciel jednoosobowej firmy, wspólnicy spółek osobowych czy członkowie zarządu. Kompetencje w tym zakresie wynikają zwykle z przepisów prawa, podpisanych umów, decyzji właściwych organów lub faktycznego wykonywania określonych czynności. Z tego względu odpowiedzialność za nieprzekazanie pliku JPK_VAT może też ponieść np. pracownik zobowiązany do sporządzania i wysyłania tych dokumentów.

Czasem określenie, kto ponosi odpowiedzialność karną za spóźnienie z wysyłką JPK_VAT, nie jest takie oczywiste. W takim wypadku bierze się pod uwagę różne czynniki, m.in. okoliczności, treść umowy między stronami, zakres powierzonych obowiązków, możliwość ich wypełnienia itp.

 

Czy można odroczyć termin przekazania plików JPK_VAT

W wyjątkowych przypadkach możliwe jest odroczenie terminu przesłania pliku JPK_VAT – wymaga to jednak spełnienia określonych warunków, a decyzja leży w gestii urzędnika. O wiele bezpieczniej jest poczynić wszelkie kroki, by nie spóźnić się z wysyłką JPK_VAT. Z pewnością niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania, które umożliwia łatwe i szybkie generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz jego elektroniczną wysyłkę.

 

Więcej o karach za nieprzesłanie JPK_VAT i możliwości odroczenia terminu czytaj w Poradniku

 

Oprogramowanie dla firm gotowe na JPK – zobacz naszą ofertę

Czytany 3115 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 luty 2018 22:54

Artykuły powiązane

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić? Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

  Wydawanie paragonów z kasy fiskalnej to obowiązek kasjera. Kwestia ta w ostatnich latach stała się szczególnie drażliwa dla organów podatkowych. Mandaty dostawano nawet za położenie dokumentu na ladzie, a nie podanie do ręki. Jak obecnie ustawodawca traktuje tę sprawę? Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie wziął paragonu!

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.