piątek, 23 luty 2018 22:39

Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.

Szybko zbliża się ostateczny termin na przekazanie pierwszych plików JPK_VAT obowiązkowych dla mikroprzedsiębiorców. Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane ze styczniowej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT należy przesłać do poniedziałku 26. lutego 2018 r. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku muszą przesyłać pliki JPK_VAT każdego miesiąca – dotyczy to nawet przedsiębiorców składających deklaracje VAT za okresy kwartalne.

 

Wprowadzenie nowego obowiązku od wielu mikroprzedsiębiorców wymagało wprowadzenia sporych zmian w swoich działalnościach. Najczęściej wiązały się one z zakupem i wdrożeniem odpowiedniego oprogramowania do obsługi m.in. Jednolitego Pliki Kontrolnego.

 

Wysyłanie pliku JPK_VAT w obowiązującym terminie jest bardzo ważne – niedopełnienie tego obowiązku może się bowiem wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi.

 

Kary za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r.

Przepisy nie regulują bezpośrednio kwestii ponoszenia konsekwencji za nieprzesłanie pliku JPK_VAT w terminie. W przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego stosuje się m.in. art. 80 § 1 ustawy – Kodeks karny skarbowy (Tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2226). Przepis ten wyznacza wysokość kary grzywny za niezłożenie w terminie informacji podatkowej – niewątpliwie JPK_VAT jest właśnie taką informacją.

 

Nieprzekazanie pliku JPK_VAT w ustawowym terminie może być potraktowane jako przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Kwalifikacja czynu zależy od różnych czynników, m.in. okoliczności zdarzenia, pobudek sprawcy, stopnia szkodliwości czynu czy sposobu jego popełnienia.

 

Kara grzywny za przestępstwo skarbowe wynosi od 10 do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna w 2018 r. zawiera się w granicach od 70 zł do 28.000 zł. Oznacza to, iż w przypadku zakwalifikowania spóźnienia z przesłaniem JPK_VAT jako przestępstwa skarbowego, na podatnika może być nałożona kara grzywny w kwocie od 700 zł do nawet 20.160.000 zł.

 

Grzywna za wykroczenie skarbowe zwykle jest nieco niższa, choć wciąż są to niewątpliwie kwoty dotkliwe dla mikroprzedsiębiorców. Nałożona na podatnika kara może wynosić od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia, które w 2018 r. wynosi 2100 zł brutto. Oznacza to, iż nieprzekazanie w terminie pliku JPK_VAT zakwalifikowane jako wykroczenie skarbowe może oznaczać dla przedsiębiorcy konieczność zapłaty grzywny w wysokości od 210 zł do nawet 42.000 zł.

 

To jeszcze nie wszystkie kary, które grożą podatnikowi w przypadku nieprzekazania pliku JPK_VAT w 2018 r. Należy wziąć pod uwagę chociażby art. 262 § 2a Ordynacji podatkowej, który określa zasady nakładania na przedsiębiorców kary porządkowej.

 

Na kim spoczywa odpowiedzialność za nieprzesłanie JPK_VAT

Ryzyko związane z nieprzekazaniem w terminie pliku JPK_VAT zasadniczo podnosi kierownik jednostki: właściciel jednoosobowej firmy, wspólnicy spółek osobowych czy członkowie zarządu. Kompetencje w tym zakresie wynikają zwykle z przepisów prawa, podpisanych umów, decyzji właściwych organów lub faktycznego wykonywania określonych czynności. Z tego względu odpowiedzialność za nieprzekazanie pliku JPK_VAT może też ponieść np. pracownik zobowiązany do sporządzania i wysyłania tych dokumentów.

Czasem określenie, kto ponosi odpowiedzialność karną za spóźnienie z wysyłką JPK_VAT, nie jest takie oczywiste. W takim wypadku bierze się pod uwagę różne czynniki, m.in. okoliczności, treść umowy między stronami, zakres powierzonych obowiązków, możliwość ich wypełnienia itp.

 

Czy można odroczyć termin przekazania plików JPK_VAT

W wyjątkowych przypadkach możliwe jest odroczenie terminu przesłania pliku JPK_VAT – wymaga to jednak spełnienia określonych warunków, a decyzja leży w gestii urzędnika. O wiele bezpieczniej jest poczynić wszelkie kroki, by nie spóźnić się z wysyłką JPK_VAT. Z pewnością niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania, które umożliwia łatwe i szybkie generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz jego elektroniczną wysyłkę.

 

Więcej o karach za nieprzesłanie JPK_VAT i możliwości odroczenia terminu czytaj w Poradniku

 

Oprogramowanie dla firm gotowe na JPK – zobacz naszą ofertę

Czytany 1073 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 luty 2018 22:54

Artykuły powiązane

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

 • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

  Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

 • Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r. Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r.

  Polscy przedsiębiorcy zbyt często spóźniają się z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego swoich kas fiskalnych – do takiego wniosku doszli twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej, która ma wejść w życie już 1 października 2018 r. Aby zapobiec niedopełnianiu przez podatników swoich obowiązków, przewidziano wprowadzenie nowej sankcji. Za brak przeglądu technicznego kasy fiskalnej podatnik zapłaci 300 zł.

 • Jakie kary za brak kasy fiskalnej w 2018 r. Jakie kary za brak kasy fiskalnej w 2018 r.

  Wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe – tak może zostać zakwalifikowany brak kasy fiskalnej pomimo wystąpienia takiego obowiązku. W praktyce przedsiębiorca musi liczyć się z karą od kilkuset, do nawet kilku milionów zł. Sprawdź, co grozi za brak kasy fiskalnej w 2018 r. i dlaczego lepiej nie zwlekać z instalacją urządzenia w działalności.

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.