poniedziałek, 23 kwiecień 2018 11:56

Przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS za pierwsze 6 miesięcy

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Wkrótce wejdą w życie przepisy ułatwiające początkującym przedsiębiorcom wejście na rynek i utrzymanie działalności. To 6-miesięczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź, kto będzie mógł skorzystać z tej preferencji i jak w takim wypadku liczony będzie okres przysługiwania prawa do tzw. małego ZUS-u.

Dnia 30 kwietnia 2018 r. wejdzie w życie ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Ten nowy akt prawny wprowadza bardzo istotne udogodnienie dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Należy on do ustaw tworzących Konstytucję Biznesu, która w założeniu ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik rejestrujący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, przez pierwszych 6 miesięcy nie będzie musiał zgłaszać się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a co za tym idzie płacić składek na te ubezpieczenia. Obowiązkiem będzie jedynie zgłoszenie się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanie za siebie składki zdrowotnej.

 

Pół roku bez składek ZUS dla nowych przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorca rozpoczynający działalność przez pierwsze 24 miesiące może opłacać tzw. mały ZUS – składki na ubezpieczenia społeczne naliczane od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od 30 kwietnia 2018 r. przez pierwszych 6 miesięcy nie będzie musiał płacić składek społecznych w ogóle, następnie przez 24 miesiące będzie mógł opłacać mały ZUS.

 

Warunkiem skorzystania z nowej ulgi dla przedsiębiorców będzie podjęcie działalności po raz pierwszy bądź podjęcie jej po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zakończenia lub zawieszenia. Podobnie jak w przypadku małego ZUS, z ulgi tej nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy wykonujący działalność na rzecz byłego pracodawcy, jeśli przed dniem rozpoczęcia działalności, w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, wykonywali czynności wchodzące w zakres działalności wykonywanej obecnie.

 

Przywilej, nie obowiązek

Przedsiębiorca nie będzie zmuszony do skorzystania z 6-miesięcznego okresu ulgowego, w którym zwolniony będzie z obowiązku opłacania składek społecznych. W każdej chwili będzie mógł zgłosić się do ubezpieczeń – zarówno od początku prowadzenia działalności, jak i np. po 4 miesiącach korzystania z ulgi na start. Ubezpieczeniem społecznym przedsiębiorca zostanie objęty od dnia wskazanego w druku zgłoszeniowym.

W wypadku wcześniejszej rezygnacji z 6-miesięcznego okresu ulgowego, okres 24 miesięcy korzystania z małego ZUS będzie liczony od dnia dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń.

 

Zobacz też: Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT

Czytany 2878 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 kwiecień 2018 12:06

Artykuły powiązane

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej przy ponownym rozpoczęciu działalności w 2018 r. Zwolnienie z kasy fiskalnej przy ponownym rozpoczęciu działalności w 2018 r.

  Przepisy nie wskazują wprost, czy podatnik otwierający ponownie działalność gospodarczą ma prawo do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej – przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu. Pomocne okazują się interpretacje indywidualne organów podatkowych. Sprawdź, jak przedstawia się sytuacja podatnika, który przed zamknięciem firmy korzystał ze zwolnienia z kasy, a jak przedsiębiorcy, którzy stosował urządzenie fiskalne w „poprzedniej” działalności.

 • Kiedy i jak zgłosić zmianę danych w CEIDG w 2018 r. Kiedy i jak zgłosić zmianę danych w CEIDG w 2018 r.

  Każda zmiana danych przedsiębiorstwa powinna zostać zgłoszona do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dotychczas firma miała na to 7 dni od zaistnienia zmiany. Konstytucja Biznesu dokonała jednak w tym względzie korzystnej modyfikacji. Sprawdź, na czym polega podział na dane ewidencyjne i informacyjne i czy wszystkie należy zgłaszać w tym samym terminie. Dowiedz się też, w jaki sposób zgłosić zmianę danych w CEIDG w 2018 r.

 • Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

  Przedsiębiorca chcący uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub zaświadczenie stwierdzające wysokość zobowiązania podatkowego nie musi już odwiedzać urzędu skarbowego i oczekiwać na wydanie dokumentu. Uruchomiona została nowa usługa, dzięki której wniosek można składać przez Internet, a zaświadczenie otrzymać w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym.

 • Zmiany w działalności a prawidłowa nazwa firmy na paragonie fiskalnym Zmiany w działalności a prawidłowa nazwa firmy na paragonie fiskalnym

  Zamknięcie punktu sprzedaży i przeniesienie posiadanej kasy fiskalnej w nowe miejsce nie wymaga dokonywania odczytu pamięci fiskalnej – podatnik musi jednak dopełnić formalności związanych ze zmianą miejsca użytkowania kasy i zmienić zapisane dane w pamięci urządzenia. Inaczej jest z przekształceniem jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową – w takim wypadku procedura jest bardziej skomplikowana. Sprawdź, jak postępować z kasą fiskalną przy dokonaniu zmian w prowadzonej działalności.