poniedziałek, 23 kwiecień 2018 11:56

Przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS za pierwsze 6 miesięcy

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Wkrótce wejdą w życie przepisy ułatwiające początkującym przedsiębiorcom wejście na rynek i utrzymanie działalności. To 6-miesięczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź, kto będzie mógł skorzystać z tej preferencji i jak w takim wypadku liczony będzie okres przysługiwania prawa do tzw. małego ZUS-u.

Dnia 30 kwietnia 2018 r. wejdzie w życie ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Ten nowy akt prawny wprowadza bardzo istotne udogodnienie dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Należy on do ustaw tworzących Konstytucję Biznesu, która w założeniu ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik rejestrujący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, przez pierwszych 6 miesięcy nie będzie musiał zgłaszać się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a co za tym idzie płacić składek na te ubezpieczenia. Obowiązkiem będzie jedynie zgłoszenie się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanie za siebie składki zdrowotnej.

 

Pół roku bez składek ZUS dla nowych przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorca rozpoczynający działalność przez pierwsze 24 miesiące może opłacać tzw. mały ZUS – składki na ubezpieczenia społeczne naliczane od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od 30 kwietnia 2018 r. przez pierwszych 6 miesięcy nie będzie musiał płacić składek społecznych w ogóle, następnie przez 24 miesiące będzie mógł opłacać mały ZUS.

 

Warunkiem skorzystania z nowej ulgi dla przedsiębiorców będzie podjęcie działalności po raz pierwszy bądź podjęcie jej po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zakończenia lub zawieszenia. Podobnie jak w przypadku małego ZUS, z ulgi tej nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy wykonujący działalność na rzecz byłego pracodawcy, jeśli przed dniem rozpoczęcia działalności, w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, wykonywali czynności wchodzące w zakres działalności wykonywanej obecnie.

 

Przywilej, nie obowiązek

Przedsiębiorca nie będzie zmuszony do skorzystania z 6-miesięcznego okresu ulgowego, w którym zwolniony będzie z obowiązku opłacania składek społecznych. W każdej chwili będzie mógł zgłosić się do ubezpieczeń – zarówno od początku prowadzenia działalności, jak i np. po 4 miesiącach korzystania z ulgi na start. Ubezpieczeniem społecznym przedsiębiorca zostanie objęty od dnia wskazanego w druku zgłoszeniowym.

W wypadku wcześniejszej rezygnacji z 6-miesięcznego okresu ulgowego, okres 24 miesięcy korzystania z małego ZUS będzie liczony od dnia dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń.

 

Zobacz też: Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT

Czytany 157 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 kwiecień 2018 12:06

Artykuły powiązane

 • Działalność sezonowa a kasa fiskalna w 2018 r. Działalność sezonowa a kasa fiskalna w 2018 r.

  Już wkrótce na rynku zacznie działać wiele nowych punktów handlowych i usługowych – to firmy prowadzące działalność sezonowo, które zazwyczaj zawieszają ją na kilka miesięcy w roku. Sprawdź, czy przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową również muszą mieć kasę fiskalną. Dowiedz się też, dlaczego nie należy zwlekać z instalacją urządzenia i z jakim kosztem wiąże się jego zakup.

 • ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS

  Oszczędzony czas, niższe koszty i mniej błędów – takie korzyści mają przynieść płatnikom indywidualne rachunki składkowe. Wszystkie składki będzie się opłacać jednym przelewem, bez podawania danych identyfikacyjnych. Sprawdź, jak od 2018 r. będzie wyglądało dokonywanie wpłat do ZUS, dlaczego tak ważne jest uaktualnienie danych adresowych i jak te zmiany wpłyną na rozliczanie składek osób posiadających zaległości w ZUS.

 • Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r. Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r.

  Obowiązek opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczy wszystkich pracodawców zatrudniających m.in. na podstawie umów o pracę i umów zlecenia. Jednak w przypadku niektórych osób pracodawca może korzystać ze zwolnienia z opłacania tych składek. We wrześniu 2017 r. zmieniły się zasady obowiązujące w tym zakresie – zlikwidowano zwolnienie ze składek na Fundusz za osoby spokrewnione i spowinowacone.

 • Kiedy składki ZUS od umowy zlecenia w 2016 r.? Kiedy składki ZUS od umowy zlecenia w 2016 r.?

  Składki emerytalno-rentowe od 1 stycznia 2016 r. są obowiązkowe od każdej umowy zlecenie - taka informacja widnieje na oficjalnej stronie ZUS. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź, w jakich przypadkach mimo wszystko nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia, a kiedy są one bezwzględnie wymagane.

 • Działalność sezonowa - jaka forma opodatkowania? Działalność sezonowa - jaka forma opodatkowania?

  Maj to miesiąc, w którym największa liczba podatników otwiera działalność sezonową. Tacy przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form opodatkowania. Wybór tej formy powinien być poprzedzony analizą specyfiki firmy oraz wysokości przewidywanych kosztów i przychodów.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany