środa, 27 czerwiec 2018 05:35

Kasy fiskalne online – zmiany w zakresie kas fiskalnych

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Większa kontrola prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży przez użytkowników kas fiskalnych, za to mniej formalności i większa wygoda dla przedsiębiorców – takie zmiany już od 1 października 2018 r. zostaną wprowadzone wraz z kasami online. Sprawdź, jaki będzie nowy system fiskalny, jak będzie działała kasa w formie oprogramowania, kto obowiązkowo będzie musiał wymienić urządzenia i komu przysługiwać będzie ulga na jego zakup.

Na zatwierdzenie przez Sejm czeka projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ten nowy akt prawny ma zreformować polski system kas fiskalnych – o reformie tej mówi się już prawie od dwóch lat. Nowe przepisy wprowadzą zupełnie nowy typ urządzeń rejestrujących – kasy fiskalne online.

Wiadomo już, kiedy dokładnie wejdą w życie nowe przepisy. Zgodnie z aktualnym projektem, będzie to 1 października 2018 r. Po tym terminie producenci będą mogli ubiegać się o potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar dla zaprojektowanych kas nowego typu. Oznacza to, iż na półkach salonów sprzedaży kas fiskalnych w Warszawie i nie tylko urządzenia online’owe pojawią się najprawdopodobniej późną jesienią.

 

Kasa fiskalna online – co to takiego

Urządzenie nowego typu – kasa fiskalna online – zasadniczo będzie spełniało to samo zadanie, co kasy użytkowane obecnie – będzie rejestrowało obrót i kwotę podatku ze sprzedaży i emitowało paragony fiskalne dla każdego nabywcy. Najistotniejsza zmiana polega jednak na podłączeniu kasy online’owej do Centralnego Repozytorium Kas (CRK).

 

Do tego zaawansowanego systemu informatycznego trafiać będą informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Dane te pozwolą na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania i kwot podatku należnego, stawki podatku, rodzaju towaru lub usługi, jak również czasu i miejsca instalacji kasy. W praktyce dane te będą stanowiły swego rodzaju elektroniczny obraz paragonów – Krajowej Administracji Skarbowej dadzą one możliwość analizy poprawności ewidencjonowania sprzedaży przez przedsiębiorcę, nie będą natomiast zawierały żadnych informacji o konsumentach. Jedyną taką informacją będzie numer NIP nabywcy zamieszczany na paragonie na jego żądanie – jednak odbieranie takich paragonów dotyczy w zasadzie wyłącznie przedsiębiorców, więc pozostanie bez wpływu na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

 

Kasy fiskalne online będą łączyć się z CRK w sposób automatyczny. Od podatnika będzie to wymagało wyłącznie zapewnienia urządzeniu połączenia z siecią teleinformatyczną.  Dane o transakcjach będą wpływać do systemu w czasie rzeczywistym – będą zawierały znacznik czasowy umożliwiający dokonywanie szczegółowych analiz poprawności prowadzonej sprzedaży. Dzięki temu będzie można ustalić, czy dany przedsiębiorca uczciwie ewidencjonuje cały obrót, czy tylko jego część.

 

Kasa fiskalna w postaci oprogramowania

Zupełną nowością ma być wprowadzenie kas fiskalnych działających jako oprogramowanie. Kasa w postaci aplikacji będzie mogła pracować na przykład na tablecie czy smartfonie lub innym dowolnym urządzeniu połączonym z internetem. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania będzie drukować paragony za pomocą zwykłej drukarki lub wysyłać nabywcom e-paragony. Natomiast dane do CRK kasa w postaci oprogramowania będzie wysyłać online – podobnie jak pozostałe urządzenia online’owe. 

 

Mniej obowiązków dla posiadaczy kas online’owych

Fiskalizacja kasy online będzie się odbywać w momencie jej pierwszego połączenia z CRK. Informacja o kasie i jej właścicielu zostanie automatycznie wysłana do systemu, a ten z kolei nada urządzeniu numer ewidencyjny. Dzięki temu zniknie obowiązek składania w urzędzie skarbowym zgłoszenia danych dotyczących kasy. Obecnie podatnik ma na to 7 dni, licząc od dnia fiskalizacji. Podatnik nie będzie musiał oczekiwać na numer ewidencyjny – system nada go kasie praktycznie od razu po fiskalizacji.

 

Kto musi kupić kasę online

Ustawodawca nie przewidział rewolucji w zakresie wymiany obecnie użytkowanych kas na urządzenia online’owe. „Stare” kasy i drukarki fiskalne będą wycofywane z użytku stopniowo. Najpierw los ten spotka najbardziej przestarzałe technologicznie urządzenia – kasy fiskalne z papierową kopią paragonu. Kasy te będą uzyskiwały homologacje tylko do końca 2018 r. Dłużej będą dostępne na rynku kasy z kopią elektroniczną – w tym wypadku uzyskanie homologacji będzie możliwe tylko do końca 2022 roku.

 

Obowiązkiem stosowania kasy online’owej zostaną objęte tylko wybrane branże. Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje dla nich konkretne terminy na wymianę kas.

Zgodnie z projektem nowelizacji, poszczególne branże będą musiały obowiązkowo wprowadzić kasy fiskalne w następujących terminach:

 • Od 1 stycznia 2019 r.: usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
 • Od 1 lipca 2019 r.: usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
 • Od 1 stycznia 2020 r.: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
   

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek wymiany kas będzie dotyczył wyłącznie urządzeń, przy pomocy których prowadzona jest ewidencja sprzedaży wyżej wymienionych czynności. Na przykład podatnik, który świadczy usługi naprawy pojazdów silnikowych, a obok warsztatu prowadzi sklep z częściami samochodowymi i ma dwie kasy do rejestrowania sprzedaży, będzie musiał wymienić wyłącznie tę działającą w warsztacie. W sklepie wciąż będzie mógł użytkować „starą” kasę, o ile oczywiście nie będzie na niej rejestrować usług naprawy pojazdów silnikowych.

 

Ulga na kasę fiskalną online

Podatnicy wykonujący wymienione wyżej czynności, zobowiązani do wymiany kasy na online’ową, będą mogli skorzystać z dodatkowej ulgi na zakup urządzenia. Podobnie jak obecnie, ma ona wynosić 90% wartości kasy, nie więcej jednak niż 700 zł.

 

Z ulgi na kasę fiskalną będą też mogli skorzystać przedsiębiorcy rozpoczynający pracę z tym urządzeniem. Ulga przysługiwała będzie jednak wyłącznie na zakup kasy online’owej. W ten sposób ustawodawca chce zachęcić podatników do wprowadzania urządzeń nowego typu.

 

Więcej o uldze na kasę fiskalną online czytaj w Poradniku

 

Drukarki fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 1053 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2018 05:42

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Kasa fiskalna Posnet Mobile w wersji ONLINE – już w sprzedaży! Kasa fiskalna Posnet Mobile w wersji ONLINE – już w sprzedaży!

  Najmniejsza kasa fiskalna na polskim rynku już dostępna jest w wersji online’owej. To Posnet Mobile Online – doskonała do pracy mobilnej i stacjonarnej w niewielkich punktach handlowych i usługowych. Sprawdź, dlaczego warto kupić Mobile Online i kto może skorzystać z ulgi na jej zakup.

 • Kasy fiskalne online dla składów opału Kasy fiskalne online dla składów opału

   

  Od 1 maja 2019 r. są już na półkach salonów sprzedaży!

   

  Kasy fiskalne online dla składów opału – wybierz najlepszą!

   

  Prowadzisz skład opału? Zajmujesz się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych? Wkrótce wymienisz swoje urządzenie rejestrujące na kasę fiskalną online! To nie tylko nowy obowiązek, ale też nowe możliwości. Kasy fiskalne online dla składów opału zostały wyposażone w nowe funkcjonalności, lepsze zabezpieczenia i większe możliwości. Sprawdź!

   

  opal

   

  Kasy fiskalne online od kiedy – dla składów opału?

   

  Urządzenia nowego typu wysyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Komunikują się z dowolnym terminalem płatniczym. Zapisują dane bezpiecznie w pamięci chronionej. W standardzie posiadają wszystkie funkcje nowoczesnego urządzenia fiskalnego – drukują nr NIP nabywcy na paragonie, łączą się z Internetem stacjonarnie i mobilnie i wiele innych.

  Nawet jeśli twoja kasa fiskalna jest całkiem dobra, wkrótce wymienisz ją na kasę online. Terminowa instalacja kasy online’owej w składzie opału jest bardzo ważna – stanowi m.in. jeden z warunków otrzymania ulgi do 700 zł.

   

  Kasa fiskalna online dla składów opału będzie obowiązkowa od 1 lipca 2020 r.

   

  Kasa fiskalna dla składu opału

   

  Podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych stosują kasy fiskalne na zasadach obowiązujących ogół przedsiębiorców. Jedynie w nielicznych przypadkach mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy. Dotyczy to podatników, których obrót netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekracza 20.000 zł rocznie. Pozostali właściciele składów opału muszą rejestrować na kasie każdą sprzedaż.

   

  Kasa online czy kasa z kopią elektroniczną?

   

  Od 1 maja 2019 r. kasy fiskalne i drukarki fiskalne online już są na rynku. Przedsiębiorcy wciąż jednak mają wybór – mogą kupić kasę online lub kasę tradycyjną z elektroniczną kopią paragonu. Skład opału też ma wybór – do obowiązkowej wymiany kas pozostało jeszcze wiele miesięcy. Warto to przemyśleć. Zakup kasy z elektroniczną kopią paragonu nie pozbawia podatnika możliwości skorzystania z ulgi do 700 zł przysługującej przy wymianie urządzenia na online’owe.

 • Kasy fiskalne online dla firm budowlanych Kasy fiskalne online dla firm budowlanych

   

  Prowadzisz firmę budowlaną?

   

  Od 1 maja 2019 r. możesz już kupić kasę fiskalną online!

   

  Kasy fiskalne online opanowują rynek. Przepisy otwierające producentom drogę do ich sprzedaży weszły w życie 1 maja 2019 r. Urządzenia nowego typu przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Kasy fiskalne online dla firm budowlanych wkrótce staną się obowiązkowe! Wybierz urządzenie najlepiej odpowiadające twoim potrzebom i poznaj zalety nowych kas.

  budowa

   

   

  Kasy fiskalne online od kiedy – dla firm budowlanych?

   

  Jeśli świadczysz usługi budowlane, nowe przepisy obligują cię do wymiany obecnie stosowanego urządzenia na kasę fiskalną online. Co się zmieni? Właściwie niewiele. Użytkownik kasy online’owej musi zapewnić jej dostęp do Internetu – stacjonarny lub mobilny. Tak samo proste w obsłudze i tak samo funkcjonalne, kasy nowego typu zostały znacznie udoskonalone. W jaki sposób?

  Kasy fiskalne online dla firm budowlanych komunikują się z dowolnym terminalem płatniczym. Zapisują dane w pamięci chronionej, w której są bezpieczniejsze niż na nośniku. Standardowo drukują numer NIP nabywcy na paragonie. Większość modeli stworzona została od nowa w wyższych standardach – posiadają większe bazy towarowe, mocniejsze mechanizmy i wiele innych możliwości.

   

  Kasy fiskalne online dla firm budowlanych będą obowiązkowe od 1 stycznia 2021 r.

   

  Kasa fiskalna dla firmy budowlanej

   

  Przedsiębiorca świadczący usługi budowlane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musi mieć kasę fiskalną i ewidencjonować za jej pomocą każdą usługę. Wyjątkiem są firmy spełniające wymogi do zwolnienia z kasy fiskalnej. Urządzenia nie muszą mieć przedsiębiorcy, których obrót netto z tej sprzedaży nie przekracza 20.000 zł rocznie. Zwolnienie przysługuje też przy świadczeniu usług z zapłatą na rachunek. Większość firm budowlanych musi mieć jednak kasę fiskalną.

   

  Kasa online czy z kopią elektroniczną?

   

  Aż do końca 2020 r. firmy budowlane mogą korzystać z tradycyjnych kas. Jeśli wolą kasy online’owe, mogą je kupić już teraz! Przepisy pozostawiają podatnikom wybór – kasa online lub kasa fiskalna z elektroniczną kopią paragonu. Pamiętaj, że jeśli już teraz wymienisz obecne urządzenie na online’owe, możesz skorzystać z ulgi do 700 zł. Jeśli wolisz kupić kasę z elektroniczną kopią, z ulgi skorzystasz przy wymianie kasy.

 • Kasy fiskalne online dla klubów fitness Kasy fiskalne online dla klubów fitness

   

  Od 1 maja 2019 r. już są na półkach salonów sprzedaży!

   

  Kasy fiskalne online – wkrótce obowiązkowe także dla klubów fitness!

   

  Świadczysz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej w zakresie wstępu? Wkrótce wymienisz swoje urządzenie rejestrujące na kasę fiskalną online. Nowe kasy to nie tylko nowy obowiązek, ale też zupełnie nowe możliwości. Urządzenia online’owe zostały wyposażone w innowacyjne rozwiązania, m.in. bezpieczną pamięć chronioną, a w wielu przypadkach także wyższe parametry techniczne.

   

  fit

   

  Kasy fiskalne online od kiedy – dla klubów fitness

   

  Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały niektóre branże do wprowadzenia kas fiskalnych online. Urządzenia nowego typu przesyłają dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Komunikują się z dowolnym terminalem płatniczym i posiadają zaawansowane funkcje w standardzie, m.in. opcję wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie.

  Do wymiany kas na online’owe zobowiązani zostali także podatnicy świadczących usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu. Kasy i drukarki fiskalne online są już na rynku! Do wyboru masz wiele modeli dostosowanych do potrzeb różnych firm.

   

  Kasy fiskalne online dla klubów fitness będą obowiązkowe od 1 stycznia 2021 r.

   

  Kasa fiskalna w klubie fitness

   

  Przedsiębiorcy świadczący usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej mogą korzystać ze zwolnień z kas fiskalnych. Konieczne jest jednak spełnienie restrykcyjnych wymogów. Kas nie muszą mieć podatnicy, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekracza rocznie 20.000 zł netto. Innym zwolnieniem jest zwolnienie dla świadczenia usług z zapłatą na rachunek (po spełnieniu wymogów określonych w osobnych przepisach). Większość klubów fitness ma kasy fiskalne.

   

  Kasa fiskalna online czy z kopią elektroniczną?

   

  Zanim w kalendarzu pojawi się data 1 stycznia 2021 r., kluby fitness mają wybór – mogą kupić kasę fiskalną online lub kasę tradycyjną z elektroniczną kopią paragonu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowej kasy, rozważ za i przeciw. Nieoceniona w tym względzie okaże się pomoc doświadczonego sprzedawcy-serwisanta. Pamiętaj, że nawet jeśli kupisz kasę z kopią elektroniczną, przy wymianie jej na online’ową wciąż możesz skorzystać z ulgi do 700 zł.