czwartek, 12 lipiec 2018 20:36

Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Polscy przedsiębiorcy zbyt często spóźniają się z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego swoich kas fiskalnych – do takiego wniosku doszli twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej, która ma wejść w życie już 1 października 2018 r. Aby zapobiec niedopełnianiu przez podatników swoich obowiązków, przewidziano wprowadzenie nowej sankcji. Za brak przeglądu technicznego kasy fiskalnej podatnik zapłaci 300 zł.

Już wkrótce na polskim rynku pojawią się pierwsze kasy fiskalne online – te urządzenia nowego typu będą posiadały ważne funkcje, takie jak m.in. automatyczne przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas czy emisję e-paragonów. Wprowadzenie kas online’owych to nie jedyna zmiana, jaką rząd przygotował dla przedsiębiorców w 2018 r. Już 1 października 2018 r. ma wejść w życie kolejna ustawa nowelizacyjna, która wprowadzi zmiany w ustawie o VAT oraz ustawie – Prawo o miarach.

Ten nowy akt prawny wyznacza m.in. dodatkową karę pieniężną dla przedsiębiorców, którzy spóźnią się ze zgłoszeniem kasy lub drukarki fiskalnej do obowiązkowego przeglądu technicznego.

 

Przegląd kasy fiskalnej w 2018 r.

Dokonywanie okresowych przeglądów technicznych kasy fiskalnej to ważny obowiązek każdego podatnika. Wynika on wprost z art. 111 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT. Dokładne terminy natomiast zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363).

 

Zgodnie z § 33 tegoż rozporządzenia, obowiązkowego przeglądu technicznego dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata. Termin pierwszego przeglądu należy liczyć od dnia fiskalizacji urządzenia. Inne regulacje obowiązują podatników świadczących usługi przewozu osób i ich bagażu taksówkami. Zgodnie z § 33 ust. 2 tego aktu prawnego:

2. W przypadku kas o zastosowaniu specjalnym, przeznaczonych do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami, obowiązkowego przeglądu dokonuje się nie rzadziej niż w terminach wymaganych do kolejnej legalizacji określonych w odrębnych przepisach o prawnej kontroli metrologicznej dla taksometru używanego do współpracy z kasą przez podatnika, jednak nie rzadziej niż co 25 miesięcy.

 

Zgłoszenia kasy fiskalnej do przeglądu technicznego należy dokonać także w przypadku utracenia jej w wyniku np. kradzieży, a następnie odzyskania i ponownego przeznaczenia do ewidencji sprzedaży.

 

Obecna kara za brak przeglądu kasy

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują karę dla podatnika, który w okresie 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania nie wywiąże się z obowiązku poddania kasy fiskalnej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu. Zgodnie z art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, nawet jednodniowe spóźnienie z przeglądem skutkuje utratą prawa do ulgi na kasę, a co za tym idzie koniecznością zwrotu dokonanego odliczenia, które wynosi maksymalnie 700 zł.

 

Powyższa kara obejmuje jednak tylko przedsiębiorców, którzy z takiej ulgi skorzystali, i tylko przez pierwsze 3 lata użytkowania kasy. Dla pozostałych przepisy ustawy o VAT nie przewidują żadnej kary za spóźnienie z przeglądem technicznym.

 

Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r.

Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy dalej będą musieli zwrócić uzyskaną ulgę w przypadku, o którym mowa w art. 111 ust. 6 ustawy. Przewidziano jednak też zupełnie nową sankcję za niedopełnienie tego obowiązku. W art. 111 ustawy ma znaleźć się nowy ust. 6ka wyznaczający karę pieniężną za niedokonanie w terminie okresowego przeglądu technicznego – będzie ona wynosić 300 zł.  

 

Wprowadzenie kary 300 zł za brak przeglądu technicznego ma mieć charakter prewencyjny – polskim przedsiębiorcom bowiem bardzo często zdarza się „zapomnieć” o dopełnieniu ustawowego obowiązku. Nieprawidłowości w tym względzie mają być wychwytywane na podstawie zapisów w książce kasy oraz zarejestrowania zdarzenia w rejestrze zdarzań Centralnego Repozytorium Kas.

 

Spóźnialski nie ucieknie od kary

Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie dodatkowego obowiązku dla serwisów fiskalnych. Podmioty te mają składać do urzędów skarbowych comiesięczne raporty z dokonanych przeglądów. Urzędnicy będą więc wiedzieli, kto spóźnił się z przeglądem i na kogo nałożyć nową sankcję. Sprawa będzie całkowicie jednoznaczna w przypadku użytkowników kas online’owych – wszystkie informacje będą w ich przypadku na bieżąco przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas i analizowane przez administrację skarbową.

 

Zobacz też: Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Czytany 7615 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 lipiec 2018 20:42

Artykuły powiązane

 • Przegląd kasy fiskalnej podczas pandemii Przegląd kasy fiskalnej podczas pandemii

  W czasie pandemii koronawirusa, a co za tym idzie różnego rodzaju rządowych ograniczeń, przedsiębiorca wciąż ma obowiązek zgłaszania kasy fiskalnej do obowiązkowego przeglądu technicznego. Zyskuje jednak możliwość odroczenia terminu. Sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać i jak traktować przegląd kasy w czasie zawieszenia działalności.

 • Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

  Powołując się na ustawę z 2 marca 2020 r., rząd wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą odroczyć termin obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by móc dokonać przeglądu dopiero w lipcu i w jakim terminie należy dopełnić formalności!

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej

  Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.