poniedziałek, 16 lipiec 2018 20:20

Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.?

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Jako pierwsze kasy fiskalne online będą musiały wprowadzić branża motoryzacyjna i paliwowa. Tak wynika z projektu ustawy nowelizacyjnej. Zakup urządzenia nowego typu w przypadku tych branż będzie musiał nastąpić jeszcze w 2018 r. Następne będą branża gastronomiczna i hotelarska. Sprawdź, kogo obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe i co ze „starymi” kasami, użytkowanymi obecnie przez podatników.

Kasy fiskalne online już wkrótce pojawią się na polskim rynku. Opublikowano już rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206) – ten nowy akt prawny wszedł w życie 5 lipca 2018 r. Producentom otwiera on drogę do zaprojektowania urządzeń fiskalnych nowego typu i występowania do Prezesa Głównego Urzędu Miar o uzyskiwanie homologacji.

W Sejmie natomiast czeka na zatwierdzenie projekt z 21 marca 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ten akt prawny z kolei pozwoli na wdrożenie rozwiązań, dzięki którym polscy podatnicy będą mogli rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnych typu online. Ustawa nowelizacyjna wyznacza też terminy wprowadzenia kas online’owych przez poszczególne grupy podatników.

 

Dla kogo kasa fiskalna online w 2019 r.

Nie ma wątpliwości, iż w 2019 r. kasy i drukarki fiskalne online będą już ogólnie dostępne w salonach sprzedaży kas fiskalnych w Warszawie i nie tylko. W rzeczywistości urządzenia nowego typu muszą pojawić się na rynku jeszcze w roku 2018. Nowe przepisy bowiem wyznaczają obowiązek stosowania kas online’owych przez niektóre branże już od 1 stycznia 2019 r.

 

Zasadniczym celem ustawodawcy jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie użytkowane przez podatników kasy fiskalne będą urządzeniami online’owymi. Do Centralnego Repozytorium Kas przesyłane będą informacje o sprzedaży wszystkich polskich przedsiębiorców. Jednak taki stan rzeczy nie zapanuje od razu. Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe będzie znacznie rozłożona w czasie.

 

W praktyce większość podatników będzie mogła jeszcze przez długi czas kupować i użytkować kasy fiskalne „starego” typu. Jednakże niektóre branże, uznane przez twórców projektu nowelizacji za szczególnie narażone na nadużycia podatkowe, zostaną objęte obowiązkiem wymiany kas na urządzenia online’owe.

 

Kasa fiskalna online u mechanika, wulkanizatora i na stacji paliw – już w 2019 r.

W pierwszej kolejności kasy fiskalne online będą musieli wprowadzić w swoich działalnościach podatnicy wykonujący następujące czynności:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania)
 • usługi zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

 

Powyższe czynności będą musiały być rejestrowane na kasach online’owych już od 1 stycznia 2019 r. W praktyce oznacza to, iż mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji paliw itp. będą musieli zakupić, zgłosić w urzędzie skarbowym i zafiskalizować nowe urządzenia jeszcze w 2018 r. - tak by od nowego roku już ewidencjonować sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Kasa fiskalna online w gastronomii i hotelu

Nieco dłuższy termin na wprowadzenie kas online’owych przewidziano dla podatników wykonujących następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

 

Zgodnie z projektem nowelizacji, powyższe usługi będą musiały być rejestrowane na kasie fiskalnej online od 1 lipca 2019 r.

 

Kasa fiskalna online u fryzjera, lekarza, prawnika i nie tylko – dopiero w 2020 r.

Najwięcej czasu na wprowadzenie kas fiskalnych online w działalności dano podatnikom świadczącym następujące usługi:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi prawnicze,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

W przypadku wykonywania powyższych czynności, podatnicy będą mieli czas na wprowadzenie kas fiskalnych nowego typu do 1 stycznia 2020 r.

 

Kasy online u pozostałych podatników

Przedsiębiorcy niewykonujący czynności kwalifikujących się do obowiązkowego ewidencjonowania za pomocą kasy online’owej, będą mogli użytkować posiadane obecnie urządzenia aż do zakończenia okresu ich eksploatacji (zapełnienia pamięci fiskalnej). Co więcej, kasy fiskalne „starego” typu wciąż będą dostępne do zakupu. Przewidziano jednak końcowe terminy, w których urządzenia takie będą uzyskiwały homologacje.

 

Do 31 grudnia 2018 r. homologacje będą przyznawane kasom fiskalnym z papierową kopią paragonu.

Do 31 grudnia 2022 r. homologacje będą uzyskiwały kasy fiskalne z elektroniczną kopia paragonu.

 

Podatnicy, nieobjęci obowiązkiem wymiany kas, będą więc mogli wybrać, jaki typ urządzenia zakupić – czy ma to być kasa fiskalna „starego” typu, czy kasa fiskalna online. Należy przy tym podkreślić, iż projektowane przepisy przewidują możliwość uzyskania ulgi na kasę wyłącznie w przypadku zakupu urządzeń online’owych.

 

Kilka kas rejestrujących różne czynności

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek wymiany kas w określonych terminach dotyczy wyłącznie tych urządzeń, które służą podatnikowi do rejestracji czynności wymienionych w projekcie nowelizacji. Przykładowo firma, która prowadzi warsztat samochodowy i myjnię, a do świadczenia tych dwóch rodzajów usług używa dwóch różnych kas, będzie musiała wymienić wyłącznie to urządzenie, na którym rejestrowane są usługi naprawy pojazdów silnikowych.

 

Czytaj też: Ulga na zakup kasy online

 

Aktualizacja!

W dniu 30 grudnia 2018 r. ustawa o kasach fiskalnych online nadal jest na etapie projektu. Brak nowych przepisów to też brak urządzeń online’owych na rynku. Obowiązek stosowania kas fiskalnych online na pewno więc nie obejmie pierwszej grupy podatników od 1 stycznia 2019 r. Czekamy na opublikowanie nowego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

 kasy online zrzut

Kliknij po najnowsze informacje o kasach online!

Czytany 13377 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 grudzień 2018 21:01

Artykuły powiązane

 • Zawieszenie działalności a obowiązek wymiany kasy fiskalnej na kasę online Zawieszenie działalności a obowiązek wymiany kasy fiskalnej na kasę online

  Nowe przepisy wzbudzają kolejne wątpliwości interpretacyjne. Czy musisz kupować kasę fiskalną online w ustawowym terminie, jeśli jesteś w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej? W odpowiedzi na to pytanie pomocne okażą się regulacje zawarte w ustawie o VAT i ustawie – Prawo przedsiębiorców.

 • Jaki system kasowy online dla gastronomii? Jaki system kasowy online dla gastronomii?

  Intuicyjny, funkcjonalny, prosty, zarazem zaawansowany – jaki powinien być system kasowy online dla gastronomii? Na rynku dostępne są rozwiązania dostosowane do potrzeb lokali o różnej wielkości i różnym zapotrzebowaniu. Sprawdź, czym wyróżniają się kasoterminal iPOS oraz systemy kasowe online Dotykacka i Storyous.

 • Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo! Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo!

  Ministerstwo Finansów ostrzega podatników: kasy wirtualne na smartfony to oszustwo, być może też próba wyłudzenia danych. Sprawdź, kiedy kasy w formie oprogramowania będę dostępne w Polsce i jakie obecnie wymagania muszą spełniać urządzenia fiskalne rejestrujące sprzedaż.

 • Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE

  Innowacyjne rozwiązanie dedykowane gastronomii, hotelom, placówkom handlowym i firmom usługowym – system kasowy Dotykačka zyskał już tysiące zadowolonych użytkowników. Sprawdź, dlaczego warto wybrać to kompletne rozwiązanie dla biznesu i poznaj plany abonamentowe.

 • Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online? Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online?

  Ustawa o VAT określa terminy, po których kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu nie będą już dostępne w sprzedaży. Czy oznacza to obowiązkową wymianę „starych” sprzętów na kasy online’owe? Sprawdź, kto musi wprowadzić kasę fiskalna online w określonym terminie, a kto może poczekać z tym aż do wyeksploatowania obecnej kasy z elektroniczną kopią paragonu.