niedziela, 19 sierpień 2018 14:04

Od kiedy faktura do paragonu z NIP-em nabywcy

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Ma zapobiec nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa – wymóg, zgodnie z którym fakturę do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej można wystawić wyłącznie w przypadku paragonu zawierającego numer NIP-nabywcy, miał wejść w życie 1 lipca 2018 r. Wciąż jednak czekamy na opublikowanie nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jakie zmiany zostaną wprowadzone i kiedy można się ich spodziewać.

Rok 2018 przynosi podatnikom wiele zmian w zakresie użytkowania kas fiskalnych. Choć o nowych przepisach dużo się mówi, podkreślając przy tym ich rewolucyjność, część nowych aktów prawnych wciąż jeszcze nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Taki stan rzeczy dotyczy także nowej zasady, zgodnie z którą faktura do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym miałaby być wystawiana wyłącznie w przypadku paragonów zawierających numer NIP nabywcy.

Nie ma wątpliwości, iż nowe przepisy dot. wystawiania faktur wyłącznie do paragonów z NIP-em nabywcy wejdą w życie. Nie wiadomo tylko, kiedy. Pierwotny projekt zakładał, iż wymóg taki zostanie wprowadzony od 1 lipca 2018 r. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wciąż jednak jest na etapie opiniowania. Obecnie wciąż więc obowiązują dotychczasowe zasady wystawianie faktur do paragonów fiskalnych.

 

Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy

W myśl projektowanych przepisów, wystawienie dla nabywcy będącego podatnikiem VAT faktury dokumentującej sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej, ma być uzależniona od podania na tymże paragonie numeru NIP nabywcy. Wymóg ten nie będzie obowiązywał w przypadku stosowania urządzeń fiskalnych starszego typu, które nie posiadają technicznej możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie – w takim wypadku sprzedawca wystawi klientowi od razu fakturę.

 

Ustawa nowelizacyjna ma wprowadzić także dodatkowe zobowiązanie podatkowe w przypadku nie wywiązania się z powyższego wymogu. Zobowiązanie to ma wynosić 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze, która została wystawiona pomimo braku na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy. Kara taka objęłaby także nabywcę, który ująłby wystawioną w ten sposób fakturę w ewidencji VAT.

Dodatkowego zobowiązania podatkowego nie będzie się ustalało w przypadku osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

 

Przepisy dot. wystawienia faktury do paragonu – kiedy wejdą w życie

Zanim ustawa nowelizacyjna zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, musi przejść jeszcze kilka etapów legislacyjnych. Możliwe, iż nowy akt prawny wejdzie w życie dopiero z początkiem 2019 r. Póki co podatnicy mogą wystawiać faktury do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym, nawet jeśli dokument ten nie zawiera numeru NIP nabywcy.

Na zatwierdzenie przez Sejm czeka też projekt innego ważnego aktu prawnego – ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wprowadzi ona rozwiązania umożliwiające podatnikom prowadzenie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online – nowoczesnych urządzeń przesyłających dane m.in. o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Kasy online’owe będą też wyposażone w nowe funkcje, takie jak chociażby emitowanie e-paragonów.

 

Więcej: Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r.

Czytany 3592 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 sierpień 2018 14:14

Artykuły powiązane

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.

 • Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego

  Nabywca żąda wystawienia faktury do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej, ale nie ma paragonu – jak postępować w takim przypadku? Takie wątpliwości przedsiębiorców rozwiewają interpretacje indywidualne organów podatkowych oraz Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź, kiedy możesz wystawić fakturę, gdy twój nabywca zgubi paragon fiskalny.