środa, 31 lipiec 2019 06:44

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online od 2020 r.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wymienią obecne urządzenia na kasy online’owe jako pierwsi. Sprawdź, czy obejmie cię ten obowiązek i w jakim terminie. Dowiedz się też, do kiedy możesz użytkować swoją „starą” kasę z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Kasy fiskalne online funkcjonują w sklepach i punktach usługowych od początku maja 2019 r. Reforma polskiego systemu kasowego planowana była przez rządu już od kilku lat. Uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas (CRK), czyli zaawansowanego systemu informatycznego analizującego dane przesyłane z urządzeń online’owych, ma za zadanie zapobiegać nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

 

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy mają wybór – mogą zakupić i użytkować kasę online’ową lub korzystać z urządzenia tradycyjnego z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jednak już za kilka miesięcy część branż będzie stosować kasy fiskalne online obowiązkowo.

 

Wymiana kas na kasy fiskalne online – od 1 stycznia 2020 r.

Pierwsza grupa podatników będzie musiała obowiązkowo stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2020 r. W praktyce oznacza to konieczność zakupienia urządzenia i dopełnienia niezbędnych formalności jeszcze w 2019 r. Producenci kas zadbali o szeroką ofertę – już dziś dostępnych jest wiele modeli spełniających wymagania różnych branż.

 

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online:

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy: 

  1. świadczący usługi:

- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

- w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

  1. zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 lipca 2020 r. podatnicy: 

 1. świadczący usługi:

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 1. zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. podatnicy świadczący usługi:

- fryzjerskie,

- kosmetyczne, kosmetologiczne,

- budowlane,

- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

- prawnicze,

- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przy czym należy podkreślić, iż obowiązek wymiany dotyczy tylko kas, które rejestrują wymienione powyżej czynności. Jeśli podatnik posiada dwa lub więcej urządzeń, a tylko jedno znajduje się np. w warsztacie samochodowym i służy do ewidencjonowania usług naprawy pojazdów silnikowych, tylko ta jedna kasa będzie musiała być wymieniona na online’ową.

Podatnicy wykonujący wymienione powyżej czynności będą musieli wprowadzić kasę online w działalności, nawet jeśli posiadają zupełnie sprawne urządzenia „starszego” typu. Po spełnieniu odpowiednich warunków zyskają jednak możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł na wymianę urządzenia.

 

Wymiana kas z elektroniczną i papierową kopią paragonu

Tradycyjne urządzenia fiskalne znikną z rynku stopniowo. Większość podatników będzie mogła je stosować jeszcze przez wiele lat. Nowe przepisy wprowadziły jednak terminy, po których kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu nie będą mogły być wprowadzane do obrotu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kasa fiskalna musi zapewnić prawidłowe ewidencjonowanie danych dotyczących sprzedaży, m.in. wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego. Musi także przechowywać te dane, a w przypadku kas z elektroniczną kopią paragonu – zapewnić bezpieczne ich przekazanie na nośnik zewnętrzny. Producent może wprowadzić urządzenie na rynek, jeśli uzyska ono potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar. Dokument ten poświadcza, iż dana kasa spełnia określone dla niej kryteria i warunki techniczne. Homologacje takie wydawane są na określony czas.

 

Tradycyjne kasy fiskalne będą uzyskiwały homologację:

Do 31 sierpnia 2019 r. – kasy fiskalne z papierową kopią paragonu

Do 31 grudnia 2022 r. – kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu

 

Wprowadzenie na rynek urządzenia fiskalnego bez ważnej homologacji wiązałoby się z karą nakładaną na producenta w wysokości 5.000 zł – kwota ta dotyczy każdej kasy wprowadzonej do sprzedaży z naruszeniem przepisów. Producenci z pewnością  nie zaryzykują takich konsekwencji. Oznacza to, iż od 1 września 2019 r. nikt już nie będzie mógł kupić kasy fiskalnej z papierową kopią paragonu.

 

Rozpoczynając pracę z kasą fiskalną z papierową lub elektroniczną kopią paragonu, należy pamiętać o wystąpieniu do urzędu skarbowego o nadanie urządzeniu numeru ewidencyjnego. Obowiązku tego nie mają użytkownicy kas online’owych.

Podatnicy, których nie objął obowiązek wymiany kas na online’owe, mogą kupować urządzenia tradycyjne i użytkować je jeszcze przez wiele lat – aż do ich śmierci technicznej. Jednak w przypadku kas z papierową kopią paragonu zabronione będzie wymienianie pamięci fiskalnej. Oznacza to, iż w przypadku zapełnienia lub uszkodzenia tej pamięci, kasa na zawsze zniknie z działalności podatnika. Będzie musiał zaopatrzyć się w nowe urządzenie.

Ministerstwo Finansów prowadzi działania zachęcające przedsiębiorców do wyboru nowych urządzeń – kas fiskalnych online. Jedną z takich zachęt jest ograniczenie możliwości korzystania z ulgi tylko do kas online’owych. Dotyczy to także nowych podatników, rozpoczynających prowadzenie ewidencji.

 

Więcej o kasach fiskalnych online i uldze do 700 zł czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne online Warszawa – poznaj naszą ofertę!

Czytany 7977 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 sierpień 2019 13:22

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

  To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.

 • Kasy fiskalne online z nowym terminem! Kasy fiskalne online z nowym terminem!

  Nie ma już wątpliwości – gastronomia i obiekty noclegowe nie muszą mieć kas online do 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że ze względu na trwającą epidemię termin ten zostanie przesunięty. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe przepisy!