środa, 31 lipiec 2019 06:44

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online od 2020 r.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wymienią obecne urządzenia na kasy online’owe jako pierwsi. Sprawdź, czy obejmie cię ten obowiązek i w jakim terminie. Dowiedz się też, do kiedy możesz użytkować swoją „starą” kasę z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Kasy fiskalne online funkcjonują w sklepach i punktach usługowych od początku maja 2019 r. Reforma polskiego systemu kasowego planowana była przez rządu już od kilku lat. Uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas (CRK), czyli zaawansowanego systemu informatycznego analizującego dane przesyłane z urządzeń online’owych, ma za zadanie zapobiegać nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

 

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy mają wybór – mogą zakupić i użytkować kasę online’ową lub korzystać z urządzenia tradycyjnego z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jednak już za kilka miesięcy część branż będzie stosować kasy fiskalne online obowiązkowo.

 

Wymiana kas na kasy fiskalne online – od 1 stycznia 2020 r.

Pierwsza grupa podatników będzie musiała obowiązkowo stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2020 r. W praktyce oznacza to konieczność zakupienia urządzenia i dopełnienia niezbędnych formalności jeszcze w 2019 r. Producenci kas zadbali o szeroką ofertę – już dziś dostępnych jest wiele modeli spełniających wymagania różnych branż.

 

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online:

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy: 

  1. świadczący usługi:

- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

- w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

  1. zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 lipca 2020 r. podatnicy: 

 1. świadczący usługi:

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 1. zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. podatnicy świadczący usługi:

- fryzjerskie,

- kosmetyczne, kosmetologiczne,

- budowlane,

- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

- prawnicze,

- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przy czym należy podkreślić, iż obowiązek wymiany dotyczy tylko kas, które rejestrują wymienione powyżej czynności. Jeśli podatnik posiada dwa lub więcej urządzeń, a tylko jedno znajduje się np. w warsztacie samochodowym i służy do ewidencjonowania usług naprawy pojazdów silnikowych, tylko ta jedna kasa będzie musiała być wymieniona na online’ową.

Podatnicy wykonujący wymienione powyżej czynności będą musieli wprowadzić kasę online w działalności, nawet jeśli posiadają zupełnie sprawne urządzenia „starszego” typu. Po spełnieniu odpowiednich warunków zyskają jednak możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł na wymianę urządzenia.

 

Wymiana kas z elektroniczną i papierową kopią paragonu

Tradycyjne urządzenia fiskalne znikną z rynku stopniowo. Większość podatników będzie mogła je stosować jeszcze przez wiele lat. Nowe przepisy wprowadziły jednak terminy, po których kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu nie będą mogły być wprowadzane do obrotu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kasa fiskalna musi zapewnić prawidłowe ewidencjonowanie danych dotyczących sprzedaży, m.in. wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego. Musi także przechowywać te dane, a w przypadku kas z elektroniczną kopią paragonu – zapewnić bezpieczne ich przekazanie na nośnik zewnętrzny. Producent może wprowadzić urządzenie na rynek, jeśli uzyska ono potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar. Dokument ten poświadcza, iż dana kasa spełnia określone dla niej kryteria i warunki techniczne. Homologacje takie wydawane są na określony czas.

 

Tradycyjne kasy fiskalne będą uzyskiwały homologację:

Do 31 sierpnia 2019 r. – kasy fiskalne z papierową kopią paragonu

Do 31 grudnia 2022 r. – kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu

 

Wprowadzenie na rynek urządzenia fiskalnego bez ważnej homologacji wiązałoby się z karą nakładaną na producenta w wysokości 5.000 zł – kwota ta dotyczy każdej kasy wprowadzonej do sprzedaży z naruszeniem przepisów. Producenci z pewnością  nie zaryzykują takich konsekwencji. Oznacza to, iż od 1 września 2019 r. nikt już nie będzie mógł kupić kasy fiskalnej z papierową kopią paragonu.

 

Rozpoczynając pracę z kasą fiskalną z papierową lub elektroniczną kopią paragonu, należy pamiętać o wystąpieniu do urzędu skarbowego o nadanie urządzeniu numeru ewidencyjnego. Obowiązku tego nie mają użytkownicy kas online’owych.

Podatnicy, których nie objął obowiązek wymiany kas na online’owe, mogą kupować urządzenia tradycyjne i użytkować je jeszcze przez wiele lat – aż do ich śmierci technicznej. Jednak w przypadku kas z papierową kopią paragonu zabronione będzie wymienianie pamięci fiskalnej. Oznacza to, iż w przypadku zapełnienia lub uszkodzenia tej pamięci, kasa na zawsze zniknie z działalności podatnika. Będzie musiał zaopatrzyć się w nowe urządzenie.

Ministerstwo Finansów prowadzi działania zachęcające przedsiębiorców do wyboru nowych urządzeń – kas fiskalnych online. Jedną z takich zachęt jest ograniczenie możliwości korzystania z ulgi tylko do kas online’owych. Dotyczy to także nowych podatników, rozpoczynających prowadzenie ewidencji.

 

Więcej o kasach fiskalnych online i uldze do 700 zł czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne online Warszawa – poznaj naszą ofertę!

Czytany 14143 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 sierpień 2019 13:22

Artykuły powiązane

 • Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online! Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online!

  Od 15 maja 2021 r. restauracje znów mogą zapraszać do siebie gości! Na początku na świeżym powietrzu – w ogórkach gastronomicznych. Wkrótce także w lokalu. Jeśli wznawiasz działalność po długiej przerwie lub korzystasz ze zbliżającego się boomu i otwierasz nowy lokal, pamiętaj o obowiązku stosowania kasy fiskalnej online!

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika

  Zbliża się termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online przez pięć dużych branż. Wśród podatników zobowiązanych do stosowania kasy online od 1 lipca 2021 r. znaleźli się prawnicy. Przedstawicielom tego zawodu prezentujemy Posnet Mobilne Online. Zapytaliśmy eksperta – serwisanta urządzeń fiskalnych w Warszawie – dlaczego jest to najlepsza kasa online dla prawnika.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kasy online dla siłowni i fitness klubów – co oznacza sformułowanie „w zakresie wstępu”? Kasy online dla siłowni i fitness klubów – co oznacza sformułowanie „w zakresie wstępu”?

  Siłownie, kluby fitness oraz wszelkie inne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. W przepisach określono, iż wymóg ten obowiązuje „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co to oznacza? Czy np. trener personalny świadczący usługi dodatkowe również musi mieć kasę online? Odpowiedzi na te pytania udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej. Sprawdź też, jakie kasy online dla siłowni i fitness klubów sprawdzą się najlepiej.