środa, 31 lipiec 2019 06:44

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online od 2020 r.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wymienią obecne urządzenia na kasy online’owe jako pierwsi. Sprawdź, czy obejmie cię ten obowiązek i w jakim terminie. Dowiedz się też, do kiedy możesz użytkować swoją „starą” kasę z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Kasy fiskalne online funkcjonują w sklepach i punktach usługowych od początku maja 2019 r. Reforma polskiego systemu kasowego planowana była przez rządu już od kilku lat. Uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas (CRK), czyli zaawansowanego systemu informatycznego analizującego dane przesyłane z urządzeń online’owych, ma za zadanie zapobiegać nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

 

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy mają wybór – mogą zakupić i użytkować kasę online’ową lub korzystać z urządzenia tradycyjnego z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jednak już za kilka miesięcy część branż będzie stosować kasy fiskalne online obowiązkowo.

 

Wymiana kas na kasy fiskalne online – od 1 stycznia 2020 r.

Pierwsza grupa podatników będzie musiała obowiązkowo stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2020 r. W praktyce oznacza to konieczność zakupienia urządzenia i dopełnienia niezbędnych formalności jeszcze w 2019 r. Producenci kas zadbali o szeroką ofertę – już dziś dostępnych jest wiele modeli spełniających wymagania różnych branż.

 

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online:

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy: 

  1. świadczący usługi:

- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

- w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

  1. zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 lipca 2020 r. podatnicy: 

 1. świadczący usługi:

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 1. zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. podatnicy świadczący usługi:

- fryzjerskie,

- kosmetyczne, kosmetologiczne,

- budowlane,

- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

- prawnicze,

- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przy czym należy podkreślić, iż obowiązek wymiany dotyczy tylko kas, które rejestrują wymienione powyżej czynności. Jeśli podatnik posiada dwa lub więcej urządzeń, a tylko jedno znajduje się np. w warsztacie samochodowym i służy do ewidencjonowania usług naprawy pojazdów silnikowych, tylko ta jedna kasa będzie musiała być wymieniona na online’ową.

Podatnicy wykonujący wymienione powyżej czynności będą musieli wprowadzić kasę online w działalności, nawet jeśli posiadają zupełnie sprawne urządzenia „starszego” typu. Po spełnieniu odpowiednich warunków zyskają jednak możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł na wymianę urządzenia.

 

Wymiana kas z elektroniczną i papierową kopią paragonu

Tradycyjne urządzenia fiskalne znikną z rynku stopniowo. Większość podatników będzie mogła je stosować jeszcze przez wiele lat. Nowe przepisy wprowadziły jednak terminy, po których kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu nie będą mogły być wprowadzane do obrotu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kasa fiskalna musi zapewnić prawidłowe ewidencjonowanie danych dotyczących sprzedaży, m.in. wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego. Musi także przechowywać te dane, a w przypadku kas z elektroniczną kopią paragonu – zapewnić bezpieczne ich przekazanie na nośnik zewnętrzny. Producent może wprowadzić urządzenie na rynek, jeśli uzyska ono potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar. Dokument ten poświadcza, iż dana kasa spełnia określone dla niej kryteria i warunki techniczne. Homologacje takie wydawane są na określony czas.

 

Tradycyjne kasy fiskalne będą uzyskiwały homologację:

Do 31 sierpnia 2019 r. – kasy fiskalne z papierową kopią paragonu

Do 31 grudnia 2022 r. – kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu

 

Wprowadzenie na rynek urządzenia fiskalnego bez ważnej homologacji wiązałoby się z karą nakładaną na producenta w wysokości 5.000 zł – kwota ta dotyczy każdej kasy wprowadzonej do sprzedaży z naruszeniem przepisów. Producenci z pewnością  nie zaryzykują takich konsekwencji. Oznacza to, iż od 1 września 2019 r. nikt już nie będzie mógł kupić kasy fiskalnej z papierową kopią paragonu.

 

Rozpoczynając pracę z kasą fiskalną z papierową lub elektroniczną kopią paragonu, należy pamiętać o wystąpieniu do urzędu skarbowego o nadanie urządzeniu numeru ewidencyjnego. Obowiązku tego nie mają użytkownicy kas online’owych.

Podatnicy, których nie objął obowiązek wymiany kas na online’owe, mogą kupować urządzenia tradycyjne i użytkować je jeszcze przez wiele lat – aż do ich śmierci technicznej. Jednak w przypadku kas z papierową kopią paragonu zabronione będzie wymienianie pamięci fiskalnej. Oznacza to, iż w przypadku zapełnienia lub uszkodzenia tej pamięci, kasa na zawsze zniknie z działalności podatnika. Będzie musiał zaopatrzyć się w nowe urządzenie.

Ministerstwo Finansów prowadzi działania zachęcające przedsiębiorców do wyboru nowych urządzeń – kas fiskalnych online. Jedną z takich zachęt jest ograniczenie możliwości korzystania z ulgi tylko do kas online’owych. Dotyczy to także nowych podatników, rozpoczynających prowadzenie ewidencji.

 

Więcej o kasach fiskalnych online i uldze do 700 zł czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne online Warszawa – poznaj naszą ofertę!

Czytany 14721 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 sierpień 2019 13:22

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!