wtorek, 11 luty 2020 22:14

Jaką kasę fiskalną wybrać do restauracji?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Otwierasz restaurację? Niezależnie od tego, czy planujesz działać przez cały rok, czy tylko w sezonie, w 2020 r. musisz mieć kasę fiskalną online. Sprawdź, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w działalności gastronomicznej.

Rozpoczęcie sezonu zbliża się wielkimi krokami. Każdego roku polscy przedsiębiorcy otwierają dziesiątki nowych lokali gastronomicznych. Jeśli w 2020 r. planujesz otworzyć restaurację, pamiętaj o kasie fiskalnej. Posiadanie tego urządzenia w działalności jest bowiem obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych.

 

Kasa fiskalna do restauracji

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519) wyznacza katalog czynności, które muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej bez względu na wysokość obrotu podatnika. Wśród nich wymieniono m.in. świadczenie usług związanych z wyżywieniem przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Odpowiedni przepis znajduje się w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i rozporządzenia, które obowiązuje również w 2020 r.

Restauracja – zarówno całoroczna, jak i sezonowa – musi mieć kasę fiskalną już od pierwszego przyjętego gościa. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy też wziąć pod uwagę najnowsze przepisy – dotyczą one kas fiskalnych online i podmiotów, które muszą te urządzenia stosować w określonych terminach.

 

Kasa fiskalna online do restauracji

W ustawie o VAT wymieniono branże zobowiązane do wymiany kas fiskalnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online. Jedną z nich jest stacjonarna gastronomia. W art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a tego aktu prawnego czytamy:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Oznacza to, iż restauracja od 1 lipca 2020 r. obowiązkowo musi mieć kasę fiskalną online. To ważna informacja dla podatników otwierających restaurację. Ze względu na konieczność wymiany kasy, zakup urządzenia „starego” typu obecnie już zupełnie się nie opłaca. Najlepiej od razu kupić kasę fiskalną online do restauracji.

 

Ważne!

Każda restauracja od 1 lipca 2020 r. musi mieć kasę fiskalną online.

 

Kasa fiskalna online do restauracji – jaką wybrać

Wielu przedsiębiorców otwierających lokal gastronomiczny w wyborze kasy fiskalnej kieruje się przede wszystkim ceną. To oczywiście ważny czynnik, jednak warto wziąć pod uwagę także kilka innych istotnych kwestii. W restauracji jak w żadnej innej działalności liczy się wysoka jakość obsługi klienta. Odpowiednio dobrana kasa fiskalna online dla gastronomii nie tylko ułatwi obsługę, ale też usprawni pracę kelnerów i kuchni, zminimalizuje liczbę pomyłek i dostarczy pracownikom wiele dodatkowych funkcji.

Jeśli restauracja wykorzystuje oprogramowanie gastronomiczne, optymalnym wyborem okaże się drukarka fiskalna online. Nowoczesne urządzenie dostarcza obsłudze funkcji potrzebnych do efektywnego zarządzania lokalem. Warto zwrócić uwagę m.in. na kwestię współpracy z terminalem płatniczych, możliwość parkowania i dzielenia paragonów, szybkiego wystawienia faktury czy rozliczenia zmiany.

Na rynku dostępnych jest wiele kas i drukarek online’owych dostosowanych do potrzeb restauracji i innych lokali gastronomicznych. Przy wyborze urządzenia warto skorzystać z pomocy serwisanta, doświadczonego we współpracy z działalnością gastronomiczną.

 

Więcej o kasach online w gastronomii czytaj w Poradniku

Czytany 264 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 luty 2020 22:18

Artykuły powiązane

  • Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet

    Wytrzymała, niezawodna, zapewniająca doskonałą obsługę klienta – taka powinna być kasa lub drukarka fiskalna online w gastronomii! Lider branży fiskalnej – firma Posnet – proponuje rozwiązania dostosowane do potrzeb różnych firm z branży HoReCa. Sprawdź je!

  • Kasa fiskalna online w gastronomii 2020 – od kiedy obowiązkowa? Kasa fiskalna online w gastronomii 2020 – od kiedy obowiązkowa?

    Ustawa o VAT zobowiązuje wszystkich podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Kasa fiskalna online w gastronomii przesyła dane do CRK w sposób ciągły i automatyczny. Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi na kasę online dla gastronomii.

  • Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online

    Czy cukiernia serwująca lody musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2020 r.? A co z piekarnią, która oferuje swoim klientom burgery? Nowe przepisy wprowadzają obowiązek stosowania kas fiskalnych online w stacjonarnych placówkach gastronomicznych. Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych wyjaśniają, jak konkretnie należy rozumieć te wytyczne.