czwartek, 27 luty 2020 12:36

Kasa fiskalna do gastronomii – jaką wybrać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowe przepisy wkrótce zobligują właścicieli restauracji i innych punktów gastronomicznych do posiadania kasy online’owej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna do gastronomii najlepiej sprawdzi się w twojej działalności. Dowiedz się też między innymi, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Gastronomia to bardzo wymagający biznes. Każdego roku w Polsce otwiera się dziesiątki nowych lokali – barów, restauracji, fast-foodów, lodziarni czy kawiarni. Niestety, to właśnie gastronomia widzie niechlubny prym wśród najszybciej zamykanych działalności. Duża konkurencja, restrykcyjne wymogi prawne, ciągłe kontrole Sanepidu, ale też bardzo duże wymagania klientów – nie tylko w zakresie jakości potraw, ale też standardu lokalu czy obsługi klienta. Wszystko to sprawia, iż prowadzenie działalności gastronomicznej nie jest w naszym kraju rzeczą łatwą.

 

Kasa fiskalna do gastronomii

Restrykcyjne są także wymogi dotyczące kas fiskalnych do gastronomii. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519), każdy przedsiębiorca świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych musi mieć kasę fiskalną niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Zwolnienia z kas nie obejmują usług gastronomicznych.

Jakby tego było mało, od 1 lipca 2020 r. wszystkie stacjonarne placówki gastronomiczne muszą wymienić obecnie stosowane kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online. Te urządzenia nowej generacji w zasadzie nie różnią się od „starych” kas pod względem obsługi. Działają jednak online, czyli przesyłają dane o transakcjach i zdarzeniach w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK).

 

Jaka kasa fiskalna do gastronomii

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli kas i drukarek fiskalnych. Wiele z nich zaprojektowanych zostało m.in. z myślą o potrzebach firm gastronomicznych. Jeśli jesteś na etapie otwierania działalności lub planujesz otwarcie kolejnego lokalu, od razu kup kasę fiskalną online. Obecnie wybranie „starego” typu kasy i wymiana urządzenia do końca czerwca 2020 r. zupełnie się nie opłaca.

Zastanów się raczej, jaka kasa fiskalna do gastronomii najlepiej trafi w potrzeby twojego punktu gastronomicznego. Kwestię tę warto dobrze przemyśleć. Szczególnie pod kątem wymagań, jakie obecny rynek stawia branży gastronomicznej. Oczywiście w niektórych punktach sprawdzą się kasy najprostsze, np. Posnet ERGO Online czy Elzab K10 Online. Intuicyjne w obsłudze, funkcjonalne i solidne pod kątem technologicznym, pozwalają prowadzić sprzedaż, czyli w prosty sposób rejestrować transakcje i wydawać klientom paragony.

 

Kasoterminal – więcej niż kasa fiskalna do gastronomii

Trudno obecnie wyobrazić sobie lokal gastronomiczny, a nawet zwykłą budkę z lodami czy zapiekankami, bez terminala płatniczego. Jednocześnie jednak w miejscach takich przestrzeń bywa bardzo ograniczona. Świetnym rozwiązaniem w tych okolicznościach są kasoterminale. Wielu podatników może przy ich zakupie oszczędzić nawet kilkaset złotych – wystarczy tylko spełnić wymagania dla dofinansowania w ramach programu Polska Bezgotówkowa.

 

Jakie rozwiązania mamy do wyboru? Pierwsze to kasoterminal iPOS Online – połączenie drukarki fiskalnej, terminala płatniczego oraz oprogramowania sprzedażowego. Kasoterminal zajmuje mniej miejsca na ladzie niż dwa urządzenia, do tego daje nam pełną funkcjonalność zaawansowanego systemu kasowego dla gastronomii. Kasoterminal iPOS Online daje szereg opcji dostępnych jedynie w ramach systemów do gastronomii.

 

Z drugiej strony mamy POSPAY Online – fiskalny terminal płatniczy. Niewielkie urządzenie pełni funkcję terminala płatniczego, kasy fiskalnej i drukarki fiskalnej. To kompletne rozwiązanie dla biznesu. Laureat tytułu Innowacja Handlu 2019, POSPAY Online współpracuje z wieloma systemami gastronomicznymi.

 

Kupujesz kasę do gastronomii? Zwróć uwagę na te kwestie

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz – czy będzie to np. kasoterminal iPOS, czy drukarka fiskalna współpracująca z niezależnym oprogramowaniem dla gastronomii, zwróć uwagę na kilka cech, które powinien mieć funkcjonalny system gastronomiczny:

 • Zaawansowana obsługa paragonów: dzielenie paragonów, obsługa kilku paragonów jednocześnie itp.
 • Płatności kartą z możliwością dzielenia należności na różne formy płatności (karta + gotówka, dwie różne karty itp.)
 • Rozliczanie zmian, rozliczanie stanu gotówki
 • Łatwa współpraca z wagą elektroniczną
 • Szybkie i proste wystawienie faktury
 • Łatwość modyfikacji bazy towarowej – dodawania nowych pozycji itp.
 • Czytelny, wygodny ekran
 • Zarządzenie gospodarką magazynową
 • Zarządzenie lokalem i dostęp do danych sprzedażowych – istnieją rozwiązania, które umożliwiają m.in. zdalny dostęp do informacji o lokalu

 

Jeśli twoja działalność gastronomiczna jest bardziej wymagająca, być może optymalnym rozwiązaniem będzie system kasowy. To wybór niosący ze sobą nieco większy koszt, jednak znacznie efektywniejszy pod względem zarządzania lokalem i obsługi klienta. Obecnie ogromnym zaufaniem branży gastronomicznej cieszą się m.in. systemy kasowe Storyous POS i Dotykacka Online.

 

Zobacz: Jaki system kasowy online dla gastronomii?

Czytany 845 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż? Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

  Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

 • POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. lekarze oraz stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach będą musieli posiadać kasy online. Urządzenia fiskalne to dla branży medycznej żadna nowość – obowiązkowo funkcjonują już od kilku lat. Lekarzom i stomatologom polecamy POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej online, drukarki fiskalnej online oraz terminal płatniczy w jednym urządzeniu.