środa, 18 marzec 2020 12:39

Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

Wprowadzenie kasy online w działalności wiąże się ze sporym wydatkiem. Dla małego przedsiębiorstwa optymalnym rozwiązaniem może okazać się zakup kasy fiskalnej na raty. Przepisy dają podatnikom taką możliwość, a serwisy fiskalne i banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów.

Jeśli kupujesz swoją pierwszą kasę fiskalną, możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na każde urządzenie, zakupione w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania. Najpierw jednak musisz zapłacić wszystkie raty za kasę!

 

Kasa fiskalna online na raty a ulga do 700 zł

Zasady korzystania z ulgi na kasę online zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820). Zgodnie z § 2 ust. 1 tego aktu prawnego, aby skorzystać z ulgi musisz spełnić dwa warunki:

 • Rozpocząć prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje i wymagania techniczne dla kas rejestrujących (kasa musi mieć ważną homologację)
 • Posiadać fakturę potwierdzającą zakup kasy oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup

 

Przedsiębiorca może zakupić kasę fiskalną online na raty. Jednak z ulgi do 700 zł skorzysta dopiero po zapłacie ostatniej raty. Musi bowiem posiadać dowód zapłaty całej należności na kasę.

 

Taki stan rzeczy został potwierdzony w Objaśnieniach podatkowych z 11 lipca 2019 r., pt. "Ulga na zakup kas rejestrujących on-line” (www.podatki.gov.pl). Czytamy tak między innymi:

"(...) Podatnik może skorzystać z "ulgi" również w przypadku, gdy zapłata za zakup kasy rejestrującej dokonywana jest w ratach. Warunkiem skorzystania z "ulgi" będzie w tym przypadku zapłacenie wszystkich rat za kasę, ponieważ podstawą do uzyskania "ulgi" jest dowód zapłaty całej należności za jej zakup. (...)"

 

Ulga na kasę fiskalną online na raty

Prawo do odliczenia lub zwrotu ulgi przysługuje trzem grupom przedsiębiorców:

 1. Rozpoczynającym ewidencjonowanie ze względu na powstały obowiązek (np. przekroczenie limitu 20.000 zł do zwolnienia podmiotowego)
 2. Rozpoczynającym ewidencjonowanie dobrowolnie, pomimo braku obowiązku
 3. Wymieniającym kasy na online’owe ze względu na nałożony obowiązek (dot. branż wymienionych w ustawie o VAT)

 

Pamiętaj: ulga do 700 zł przysługuje tylko na kasy online! Nie skorzystasz z niej, jeśli kupisz kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu, nawet jeśli rozpoczynasz ewidencjonowanie.

 

Podobnie jak we wcześniejszych latach, przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT ulgę na kasę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Przy czym w 2020 r. sposób rozliczania ulgi jest znacznie prostszy niż w poprzednim stanie prawnym. Podatnicy zwolnieni z VAT składają w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku

Czytany 965 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż? Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

  Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

 • POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. lekarze oraz stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach będą musieli posiadać kasy online. Urządzenia fiskalne to dla branży medycznej żadna nowość – obowiązkowo funkcjonują już od kilku lat. Lekarzom i stomatologom polecamy POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej online, drukarki fiskalnej online oraz terminal płatniczy w jednym urządzeniu.