środa, 18 marzec 2020 12:39

Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

Wprowadzenie kasy online w działalności wiąże się ze sporym wydatkiem. Dla małego przedsiębiorstwa optymalnym rozwiązaniem może okazać się zakup kasy fiskalnej na raty. Przepisy dają podatnikom taką możliwość, a serwisy fiskalne i banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów.

Jeśli kupujesz swoją pierwszą kasę fiskalną, możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na każde urządzenie, zakupione w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania. Najpierw jednak musisz zapłacić wszystkie raty za kasę!

 

Kasa fiskalna online na raty a ulga do 700 zł

Zasady korzystania z ulgi na kasę online zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820). Zgodnie z § 2 ust. 1 tego aktu prawnego, aby skorzystać z ulgi musisz spełnić dwa warunki:

 • Rozpocząć prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje i wymagania techniczne dla kas rejestrujących (kasa musi mieć ważną homologację)
 • Posiadać fakturę potwierdzającą zakup kasy oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup

 

Przedsiębiorca może zakupić kasę fiskalną online na raty. Jednak z ulgi do 700 zł skorzysta dopiero po zapłacie ostatniej raty. Musi bowiem posiadać dowód zapłaty całej należności na kasę.

 

Taki stan rzeczy został potwierdzony w Objaśnieniach podatkowych z 11 lipca 2019 r., pt. "Ulga na zakup kas rejestrujących on-line” (www.podatki.gov.pl). Czytamy tak między innymi:

"(...) Podatnik może skorzystać z "ulgi" również w przypadku, gdy zapłata za zakup kasy rejestrującej dokonywana jest w ratach. Warunkiem skorzystania z "ulgi" będzie w tym przypadku zapłacenie wszystkich rat za kasę, ponieważ podstawą do uzyskania "ulgi" jest dowód zapłaty całej należności za jej zakup. (...)"

 

Ulga na kasę fiskalną online na raty

Prawo do odliczenia lub zwrotu ulgi przysługuje trzem grupom przedsiębiorców:

 1. Rozpoczynającym ewidencjonowanie ze względu na powstały obowiązek (np. przekroczenie limitu 20.000 zł do zwolnienia podmiotowego)
 2. Rozpoczynającym ewidencjonowanie dobrowolnie, pomimo braku obowiązku
 3. Wymieniającym kasy na online’owe ze względu na nałożony obowiązek (dot. branż wymienionych w ustawie o VAT)

 

Pamiętaj: ulga do 700 zł przysługuje tylko na kasy online! Nie skorzystasz z niej, jeśli kupisz kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu, nawet jeśli rozpoczynasz ewidencjonowanie.

 

Podobnie jak we wcześniejszych latach, przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT ulgę na kasę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Przy czym w 2020 r. sposób rozliczania ulgi jest znacznie prostszy niż w poprzednim stanie prawnym. Podatnicy zwolnieni z VAT składają w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku

Czytany 42 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

  Ile kosztuje wprowadzenie kasy online w działalności? Co się zmieni z punktu użytkownika? Czy kasa rezerwowa też musi być kasą online? To niektóre z pytań, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy. Odpowiadamy na najczęstsze z nich!

 • Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu! Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu!

  Działające w formie oprogramowania np. na tabletach lub smartfonach – takie mają być kasy wirtualne. Rząd planuje jednak znaczne ograniczenie możliwości ich stosowania. Według projektowanych przepisów, kasy wirtualne mają być zarezerwowane tylko dla branży transportowej.  

 • Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć! Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć!

  O tym, że trzeba wymienić kasy, wie już zdecydowana większość przedsiębiorców. Jednak czym tak naprawdę kasy online różnią się od tradycyjnych kas? Po co zostały wprowadzone? Jakie dane w rzeczywistości przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas? Rozwiewamy wątpliwości!

 • POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE! POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE!

  Już jest! Ceniony za niezawodność i wielofunkcyjność, fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online. Tak prosty w obsłudze jak wersja z elektroniczną kopią paragonu EJ, został udoskonalony i wzbogacony o nowe możliwości. Sprawdź atrakcyjną ofertę cenową od Posnet!

 • Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet

  Wytrzymała, niezawodna, zapewniająca doskonałą obsługę klienta – taka powinna być kasa lub drukarka fiskalna online w gastronomii! Lider branży fiskalnej – firma Posnet – proponuje rozwiązania dostosowane do potrzeb różnych firm z branży HoReCa. Sprawdź je!