środa, 18 marzec 2020 12:39

Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

Wprowadzenie kasy online w działalności wiąże się ze sporym wydatkiem. Dla małego przedsiębiorstwa optymalnym rozwiązaniem może okazać się zakup kasy fiskalnej na raty. Przepisy dają podatnikom taką możliwość, a serwisy fiskalne i banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów.

Jeśli kupujesz swoją pierwszą kasę fiskalną, możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na każde urządzenie, zakupione w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania. Najpierw jednak musisz zapłacić wszystkie raty za kasę!

 

Kasa fiskalna online na raty a ulga do 700 zł

Zasady korzystania z ulgi na kasę online zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820). Zgodnie z § 2 ust. 1 tego aktu prawnego, aby skorzystać z ulgi musisz spełnić dwa warunki:

 • Rozpocząć prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje i wymagania techniczne dla kas rejestrujących (kasa musi mieć ważną homologację)
 • Posiadać fakturę potwierdzającą zakup kasy oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup

 

Przedsiębiorca może zakupić kasę fiskalną online na raty. Jednak z ulgi do 700 zł skorzysta dopiero po zapłacie ostatniej raty. Musi bowiem posiadać dowód zapłaty całej należności na kasę.

 

Taki stan rzeczy został potwierdzony w Objaśnieniach podatkowych z 11 lipca 2019 r., pt. "Ulga na zakup kas rejestrujących on-line” (www.podatki.gov.pl). Czytamy tak między innymi:

"(...) Podatnik może skorzystać z "ulgi" również w przypadku, gdy zapłata za zakup kasy rejestrującej dokonywana jest w ratach. Warunkiem skorzystania z "ulgi" będzie w tym przypadku zapłacenie wszystkich rat za kasę, ponieważ podstawą do uzyskania "ulgi" jest dowód zapłaty całej należności za jej zakup. (...)"

 

Ulga na kasę fiskalną online na raty

Prawo do odliczenia lub zwrotu ulgi przysługuje trzem grupom przedsiębiorców:

 1. Rozpoczynającym ewidencjonowanie ze względu na powstały obowiązek (np. przekroczenie limitu 20.000 zł do zwolnienia podmiotowego)
 2. Rozpoczynającym ewidencjonowanie dobrowolnie, pomimo braku obowiązku
 3. Wymieniającym kasy na online’owe ze względu na nałożony obowiązek (dot. branż wymienionych w ustawie o VAT)

 

Pamiętaj: ulga do 700 zł przysługuje tylko na kasy online! Nie skorzystasz z niej, jeśli kupisz kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu, nawet jeśli rozpoczynasz ewidencjonowanie.

 

Podobnie jak we wcześniejszych latach, przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT ulgę na kasę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Przy czym w 2020 r. sposób rozliczania ulgi jest znacznie prostszy niż w poprzednim stanie prawnym. Podatnicy zwolnieni z VAT składają w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku

Czytany 187 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

  To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.

 • Kasy fiskalne online z nowym terminem! Kasy fiskalne online z nowym terminem!

  Nie ma już wątpliwości – gastronomia i obiekty noclegowe nie muszą mieć kas online do 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że ze względu na trwającą epidemię termin ten zostanie przesunięty. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe przepisy!