czwartek, 19 marzec 2020 09:34

Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Działające w formie oprogramowania np. na tabletach lub smartfonach – takie mają być kasy wirtualne. Rząd planuje jednak znaczne ograniczenie możliwości ich stosowania. Według projektowanych przepisów, kasy wirtualne mają być zarezerwowane tylko dla branży transportowej.  

Ostatni rok przyniósł podatnikom bardzo wiele zmian dotyczących użytkowania kas fiskalnych. Wiele mówiło się o e-paragonach. Ostatecznie jednak rząd nie wdrożył jeszcze żadnego rozwiązania umożliwiającego przesyłanie konsumentom paragonów w formie elektronicznej. Kasy fiskalne online pojawiły się na rynku w maju 2019 r. Z przesyłem danych do Centralnego Repozytorium Kas, ale bez e-paragonów. Teraz czekamy na kasy wirtualne.

 

Kasy wirtualne – co to takiego

Obecnie kasy fiskalne funkcjonują wyłącznie w formie sprzętowej. Ministerstwo Finansów od dawna planuje jednak wprowadzenie kas wirtualnych – to kasy fiskalne online w formie oprogramowania. Rozwiązanie takie może działać np. na smartfonach czy tabletach. Dla wielu przedsiębiorców taka opcja byłaby niezwykle wygodna. Kasy wirtualne to wyjście rządu naprzeciw nowoczesności i aktualnym potrzebom podatników.

 

Kasy wirtualne – jest projekt!

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) Ministerstwo Finansów zamieściło projekt rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Wersja projektu z 10 marca 2020 r. zakłada, iż kasy wirtualne będą mogły być używane wyłącznie przez przedstawicieli branży transportowej i przewozowej, czyli m.in. taksówkarzy. Oznacza to, iż pozostali podatnicy wciąż będą musieli stosować kasy w formie sprzętowej.

 

Zgodnie z projektem, kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników świadczących następujące usługi:

1) przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140);

2) wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);

3) związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);

4) transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);

5) transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0);

6) transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.21.0);

7) transportu kolejowego pasażerskiego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.10.0);

8) transportu pasażerskiego, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi (PKWiU 49.39.20.0);

9) transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.10.11.0);

10) transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.10.12.0);

11) transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.30.11.0);

12) transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.30.12.0);

13) pozostałego transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego (PKWiU 50.30.19.0);

14) transportu lotniczego regularnego krajowego pasażerskiego (PKWiU 51.10.11.0);

15) transportu lotniczego nieregularnego krajowego pasażerskiego, z wyłączeniem w celach widokowych (PKWiU 51.10.12.0).

 

Aktualnie projekt jest na etapie opiniowania. Zanim zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, mogą zostać w nim wprowadzone pewne zmiany. Widać już jednak tendencję resortu finansów – kasy wirtualne nie będą dla każdego. W rzeczywistości możliwość ich stosowania może zostać bardzo ograniczona, w zasadzie tylko do jednej branży.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Jak wskazuje projekt rozporządzenia, stanie się to 14 dni od ogłoszenia.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 65 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

  Ile kosztuje wprowadzenie kasy online w działalności? Co się zmieni z punktu użytkownika? Czy kasa rezerwowa też musi być kasą online? To niektóre z pytań, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy. Odpowiadamy na najczęstsze z nich!

 • Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą? Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

  Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

 • Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć! Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć!

  O tym, że trzeba wymienić kasy, wie już zdecydowana większość przedsiębiorców. Jednak czym tak naprawdę kasy online różnią się od tradycyjnych kas? Po co zostały wprowadzone? Jakie dane w rzeczywistości przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas? Rozwiewamy wątpliwości!

 • POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE! POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE!

  Już jest! Ceniony za niezawodność i wielofunkcyjność, fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online. Tak prosty w obsłudze jak wersja z elektroniczną kopią paragonu EJ, został udoskonalony i wzbogacony o nowe możliwości. Sprawdź atrakcyjną ofertę cenową od Posnet!

 • Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet

  Wytrzymała, niezawodna, zapewniająca doskonałą obsługę klienta – taka powinna być kasa lub drukarka fiskalna online w gastronomii! Lider branży fiskalnej – firma Posnet – proponuje rozwiązania dostosowane do potrzeb różnych firm z branży HoReCa. Sprawdź je!