czwartek, 19 marzec 2020 09:34

Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Działające w formie oprogramowania np. na tabletach lub smartfonach – takie mają być kasy wirtualne. Rząd planuje jednak znaczne ograniczenie możliwości ich stosowania. Według projektowanych przepisów, kasy wirtualne mają być zarezerwowane tylko dla branży transportowej.  

Ostatni rok przyniósł podatnikom bardzo wiele zmian dotyczących użytkowania kas fiskalnych. Wiele mówiło się o e-paragonach. Ostatecznie jednak rząd nie wdrożył jeszcze żadnego rozwiązania umożliwiającego przesyłanie konsumentom paragonów w formie elektronicznej. Kasy fiskalne online pojawiły się na rynku w maju 2019 r. Z przesyłem danych do Centralnego Repozytorium Kas, ale bez e-paragonów. Teraz czekamy na kasy wirtualne.

 

Kasy wirtualne – co to takiego

Obecnie kasy fiskalne funkcjonują wyłącznie w formie sprzętowej. Ministerstwo Finansów od dawna planuje jednak wprowadzenie kas wirtualnych – to kasy fiskalne online w formie oprogramowania. Rozwiązanie takie może działać np. na smartfonach czy tabletach. Dla wielu przedsiębiorców taka opcja byłaby niezwykle wygodna. Kasy wirtualne to wyjście rządu naprzeciw nowoczesności i aktualnym potrzebom podatników.

 

Kasy wirtualne – jest projekt!

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) Ministerstwo Finansów zamieściło projekt rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Wersja projektu z 10 marca 2020 r. zakłada, iż kasy wirtualne będą mogły być używane wyłącznie przez przedstawicieli branży transportowej i przewozowej, czyli m.in. taksówkarzy. Oznacza to, iż pozostali podatnicy wciąż będą musieli stosować kasy w formie sprzętowej.

 

Zgodnie z projektem, kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników świadczących następujące usługi:

1) przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140);

2) wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);

3) związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);

4) transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);

5) transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0);

6) transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.21.0);

7) transportu kolejowego pasażerskiego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.10.0);

8) transportu pasażerskiego, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi (PKWiU 49.39.20.0);

9) transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.10.11.0);

10) transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.10.12.0);

11) transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.30.11.0);

12) transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.30.12.0);

13) pozostałego transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego (PKWiU 50.30.19.0);

14) transportu lotniczego regularnego krajowego pasażerskiego (PKWiU 51.10.11.0);

15) transportu lotniczego nieregularnego krajowego pasażerskiego, z wyłączeniem w celach widokowych (PKWiU 51.10.12.0).

 

Aktualnie projekt jest na etapie opiniowania. Zanim zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, mogą zostać w nim wprowadzone pewne zmiany. Widać już jednak tendencję resortu finansów – kasy wirtualne nie będą dla każdego. W rzeczywistości możliwość ich stosowania może zostać bardzo ograniczona, w zasadzie tylko do jednej branży.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Jak wskazuje projekt rozporządzenia, stanie się to 14 dni od ogłoszenia.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 1625 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż? Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

  Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

 • POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. lekarze oraz stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach będą musieli posiadać kasy online. Urządzenia fiskalne to dla branży medycznej żadna nowość – obowiązkowo funkcjonują już od kilku lat. Lekarzom i stomatologom polecamy POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej online, drukarki fiskalnej online oraz terminal płatniczy w jednym urządzeniu.