czwartek, 19 marzec 2020 09:34

Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Działające w formie oprogramowania np. na tabletach lub smartfonach – takie mają być kasy wirtualne. Rząd planuje jednak znaczne ograniczenie możliwości ich stosowania. Według projektowanych przepisów, kasy wirtualne mają być zarezerwowane tylko dla branży transportowej.  

Ostatni rok przyniósł podatnikom bardzo wiele zmian dotyczących użytkowania kas fiskalnych. Wiele mówiło się o e-paragonach. Ostatecznie jednak rząd nie wdrożył jeszcze żadnego rozwiązania umożliwiającego przesyłanie konsumentom paragonów w formie elektronicznej. Kasy fiskalne online pojawiły się na rynku w maju 2019 r. Z przesyłem danych do Centralnego Repozytorium Kas, ale bez e-paragonów. Teraz czekamy na kasy wirtualne.

 

Kasy wirtualne – co to takiego

Obecnie kasy fiskalne funkcjonują wyłącznie w formie sprzętowej. Ministerstwo Finansów od dawna planuje jednak wprowadzenie kas wirtualnych – to kasy fiskalne online w formie oprogramowania. Rozwiązanie takie może działać np. na smartfonach czy tabletach. Dla wielu przedsiębiorców taka opcja byłaby niezwykle wygodna. Kasy wirtualne to wyjście rządu naprzeciw nowoczesności i aktualnym potrzebom podatników.

 

Kasy wirtualne – jest projekt!

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) Ministerstwo Finansów zamieściło projekt rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Wersja projektu z 10 marca 2020 r. zakłada, iż kasy wirtualne będą mogły być używane wyłącznie przez przedstawicieli branży transportowej i przewozowej, czyli m.in. taksówkarzy. Oznacza to, iż pozostali podatnicy wciąż będą musieli stosować kasy w formie sprzętowej.

 

Zgodnie z projektem, kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników świadczących następujące usługi:

1) przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140);

2) wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);

3) związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);

4) transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);

5) transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0);

6) transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.21.0);

7) transportu kolejowego pasażerskiego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.10.0);

8) transportu pasażerskiego, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi (PKWiU 49.39.20.0);

9) transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.10.11.0);

10) transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.10.12.0);

11) transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.30.11.0);

12) transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.30.12.0);

13) pozostałego transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego (PKWiU 50.30.19.0);

14) transportu lotniczego regularnego krajowego pasażerskiego (PKWiU 51.10.11.0);

15) transportu lotniczego nieregularnego krajowego pasażerskiego, z wyłączeniem w celach widokowych (PKWiU 51.10.12.0).

 

Aktualnie projekt jest na etapie opiniowania. Zanim zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, mogą zostać w nim wprowadzone pewne zmiany. Widać już jednak tendencję resortu finansów – kasy wirtualne nie będą dla każdego. W rzeczywistości możliwość ich stosowania może zostać bardzo ograniczona, w zasadzie tylko do jednej branży.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Jak wskazuje projekt rozporządzenia, stanie się to 14 dni od ogłoszenia.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 285 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

  To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.

 • Kasy fiskalne online z nowym terminem! Kasy fiskalne online z nowym terminem!

  Nie ma już wątpliwości – gastronomia i obiekty noclegowe nie muszą mieć kas online do 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że ze względu na trwającą epidemię termin ten zostanie przesunięty. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe przepisy!