wtorek, 17 marzec 2020 11:42

Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

O tym, że trzeba wymienić kasy, wie już zdecydowana większość przedsiębiorców. Jednak czym tak naprawdę kasy online różnią się od tradycyjnych kas? Po co zostały wprowadzone? Jakie dane w rzeczywistości przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas? Rozwiewamy wątpliwości!

O kasach fiskalnych online mówi się już od kilku lat. W maju 2019 r. ostatecznie weszły w życie przepisy regulujące kwestię użytkowania nowych urządzeń oraz m.in. wymiany „starych” kas i drukarek fiskalnych z elektroniczną i papierową kopią paragonu.

Kasy online wciąż wywołują jednak wiele pytań i wątpliwości przedsiębiorców! Poruszane są kwestie nie tylko specyfiki samych urządzeń i terminów, w których trzeba je wymienić, ale też m.in. zasadności nowych przepisów.

 

Czym kasy online różnią się od zwykłych kas

Kasy fiskalne online to urządzenia, których nadrzędnym zadaniem jest rejestrowanie sprzedaży i drukowanie paragonów fiskalnych dla nabywców. Funkcja ta jest wspólna dla kas online oraz kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Urządzenia online’owe zostały wzbogacone o inne ważne funkcje. Przede wszystkim przesyłają one dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Robią to w sposób ciągły i automatyczny, dlatego przez cały czas muszą być połączone z siecią telekomunikacyjną.

 

Ponadto kasy online:

 • Zapisują kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci chronionej (w przeciwieństwie do kas „starego” typu, które zapisu dokonują na nośniku danych lub drugiej rolce papieru kasowego)
 • Posiadają możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania
 • Udostępniają opcję wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie (w standardzie)
 • Współpracują z terminalem płatniczym – w standardzie posiadają ujednolicony protokół do terminala płatniczego

 

Kasa fiskalna online obsługiwana jest w taki sam sposób jak tradycyjne urządzenia. Większość znanych i cenionych modeli kas z elektroniczną kopią paragonu ma obecnie także swoją wersję online (np. Posnet ERGO, FAWAG Lite, Novitus NANO, Elzab K10, Posnet BINGO i wiele innych).

 

Jakie dane kasa online wysyła do CRK

Zgodnie z ustalonym harmonogramem kasy online’owe automatycznie przesyłają dane do systemu teleinformatycznego administracji skarbowej.

 

Kasa online wysyła do CRK między innymi:

 • Informację o fiskalizacji wraz z danymi podatnika
 • Dane z paragonów
 • Informacje o zdarzeniach zapisywanych w pamięci kasy (np. przeglądzie technicznym)
 • Raporty dobowe
 • Informacje o zmianach stawek podatku
 • Informacje o zmianach adresu punktu sprzedaży

 

Kasy online – po co to wszystko

Celem Ministerstwa Finansów jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Tak ma się stać dzięki usprawnionej, zautomatyzowanej kontroli dokonywanej przez system CRK. Jak niejednokrotnie podkreślał resort finansów, kasy fiskalne online nie są narzędziem do wychwytywania drobnych błędów przedsiębiorców. Celem ich wprowadzenia jest szybkie ujawnianie poważnych nadużyć i przeciwdziałanie im.

Ponadto wprowadzenie na rynek kas online’owych ma zwiększyć liczbę transakcji bezgotówkowych. Celowi temu służy ujednolicony protokół komunikacyjny do terminala płatniczego.

 

Kto musi wymienić kasę na online

Zgodnie z aktualnymi przepisami, wymiana kas fiskalnych w 2020 r. przebiega według następującego harmonogramu określonego w ustawie o VAT:

 

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

1) do dnia 31 grudnia 2019 r. - do:

a) świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
b) sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

3) do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,
b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 1755 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marzec 2020 11:47

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż? Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

  Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

 • POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. lekarze oraz stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach będą musieli posiadać kasy online. Urządzenia fiskalne to dla branży medycznej żadna nowość – obowiązkowo funkcjonują już od kilku lat. Lekarzom i stomatologom polecamy POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej online, drukarki fiskalnej online oraz terminal płatniczy w jednym urządzeniu.