wtorek, 14 kwiecień 2020 10:46

Kasy online dla gastronomii i hoteli dopiero w 2021 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zamknięte obiekty noclegowe, restauracje i inne lokale ratujące się dostawą posiłków do domu i sprzedażą na wynos – tak obecnie wyglądają branże hotelarska i gastronomiczna. W takim stanie wymiana kas fiskalnych na online’owe byłaby dla tych firm bardzo trudna. Dlatego rząd zdecydował o odroczeniu obowiązku.

Pandemia koronawirusa COVID-19 sparaliżowała ogromną liczbę polskich przedsiębiorstw. Masowe zwolnienia, zawieszane lub zamykane działalności, dramatyczna walka o płynność finansową – to współczesna rzeczywistość polskiej gospodarki. Aby ratować firmy i pracowników, rząd wprowadził szereg działań w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Nie zapomniano też o obowiązku stosowania kas fiskalnych online, który od 1 lipca 2020 r. miał objąć kolejną grupę podatników!

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli – obowiązek odroczony

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., przewidują harmonogram wymiany kas na urządzenia online przez część branż – przede wszystkim usługowych. Od 1 lipca 2020 r. obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online miał objąć podatników:

 1. świadczących usługi:

- związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 1. zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Tymczasem branże, które powinny właśnie rozpoczynać najlepszy okres roku – gastronomia i hotelarstwo – trwają w zamrożeniu z powodu nałożonych przez rząd ograniczeń. O ile jeszcze część lokali gastronomicznych próbuje radzić sobie oferując posiłki na wynos lub z dostawą do domu, o tyle większość obiektów noclegowych nie jest w stanie w ogóle świadczyć usług.

kasyonline dla gastronomii

 

Wsparcie dla poszkodowanych branż

 

Jak podkreślił wiceminister finansów Jan Sarnowski, branże gastronomiczna i hotelarska są w obecnej sytuacji jednymi z najbardziej pokrzywdzonych. Priorytetem rządu jest zapewnienie im płynności finansowej – możliwości utrzymania się na rynku. Dlatego termin instalacji nowych kas zostanie przesunięty na 1 stycznia 2021 r.

Odroczenie obowiązku wymiany kas na online’owe dotyczy wszystkich trzech branż: gastronomii, hotelarstwa i składów opału. Przesunięcie terminu zostanie wprowadzone na drodze rozporządzenia.

 

Zobacz też: Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

Czytany 732 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 kwiecień 2020 21:10

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług budowlanych! Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

  Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

  To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.