wtorek, 14 kwiecień 2020 10:46

Kasy online dla gastronomii i hoteli dopiero w 2021 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zamknięte obiekty noclegowe, restauracje i inne lokale ratujące się dostawą posiłków do domu i sprzedażą na wynos – tak obecnie wyglądają branże hotelarska i gastronomiczna. W takim stanie wymiana kas fiskalnych na online’owe byłaby dla tych firm bardzo trudna. Dlatego rząd zdecydował o odroczeniu obowiązku.

Pandemia koronawirusa COVID-19 sparaliżowała ogromną liczbę polskich przedsiębiorstw. Masowe zwolnienia, zawieszane lub zamykane działalności, dramatyczna walka o płynność finansową – to współczesna rzeczywistość polskiej gospodarki. Aby ratować firmy i pracowników, rząd wprowadził szereg działań w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Nie zapomniano też o obowiązku stosowania kas fiskalnych online, który od 1 lipca 2020 r. miał objąć kolejną grupę podatników!

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli – obowiązek odroczony

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., przewidują harmonogram wymiany kas na urządzenia online przez część branż – przede wszystkim usługowych. Od 1 lipca 2020 r. obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online miał objąć podatników:

 1. świadczących usługi:

- związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 1. zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Tymczasem branże, które powinny właśnie rozpoczynać najlepszy okres roku – gastronomia i hotelarstwo – trwają w zamrożeniu z powodu nałożonych przez rząd ograniczeń. O ile jeszcze część lokali gastronomicznych próbuje radzić sobie oferując posiłki na wynos lub z dostawą do domu, o tyle większość obiektów noclegowych nie jest w stanie w ogóle świadczyć usług.

kasyonline dla gastronomii

 

Wsparcie dla poszkodowanych branż

 

Jak podkreślił wiceminister finansów Jan Sarnowski, branże gastronomiczna i hotelarska są w obecnej sytuacji jednymi z najbardziej pokrzywdzonych. Priorytetem rządu jest zapewnienie im płynności finansowej – możliwości utrzymania się na rynku. Dlatego termin instalacji nowych kas zostanie przesunięty na 1 stycznia 2021 r.

Odroczenie obowiązku wymiany kas na online’owe dotyczy wszystkich trzech branż: gastronomii, hotelarstwa i składów opału. Przesunięcie terminu zostanie wprowadzone na drodze rozporządzenia.

 

Zobacz też: Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

Czytany 3270 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 kwiecień 2020 21:10

Artykuły powiązane

 • Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online! Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online!

  Od 15 maja 2021 r. restauracje znów mogą zapraszać do siebie gości! Na początku na świeżym powietrzu – w ogórkach gastronomicznych. Wkrótce także w lokalu. Jeśli wznawiasz działalność po długiej przerwie lub korzystasz ze zbliżającego się boomu i otwierasz nowy lokal, pamiętaj o obowiązku stosowania kasy fiskalnej online!

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż? Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

  Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!