czwartek, 23 kwiecień 2020 21:03

Kasy fiskalne online z nowym terminem!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nie ma już wątpliwości – gastronomia i obiekty noclegowe nie muszą mieć kas online do 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że ze względu na trwającą epidemię termin ten zostanie przesunięty. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe przepisy!

Branża gastronomiczna i hotelarska jeszcze do niedawna szykowały się do wymiany swoich obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 maja 2019 r., obowiązek ten miał je objąć od 1 lipca 2020 r. Obecnie jednak przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem oraz usługi noclegowej są jednymi z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa COVID-19. Rząd zdecydował się więc przesunąć dla nich termin instalacji kas online.

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli

Urządzenia fiskalne online działają w polskich firmach już od 2019 r. Większość podatników ma obecnie wybór – wciąż może stosować kasy „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu lub zdecydować się na zakup kasy online. Urządzenia nowego typu przesyłają dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej, który odbiera i gromadzi je w celach analitycznych i kontrolnych.

Do systemu CRK trafiają wszystkie informacje z paragonów fiskalnych, m.in. numer NIP podatnika, jego dane adresowe, podstawa opodatkowania, kwota podatku, stawka VAT, rodzaj towaru lub usługi, data i czas sprzedaży itp. Przekazywane są one automatycznie, bezpośrednio, w czasie rzeczywistym dokonywanej transakcji.

 

Od kiedy kasy online dla hoteli i gastronomii

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się oficjalny komunikat o odroczeniu terminu instalacji kas online przez punkty gastronomiczne, obiekty noclegowe oraz składy opału. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem, które ma te zmiany wprowadzić. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, iż w obecnej sytuacji 1 lipca 2020 r. nie będzie dla tych branż terminem instalacji kas online.

 

Uwaga!

Podatnicy świadczących usługi:

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

a także zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

kasy fiskalne online muszą wprowadzić do 1 stycznia 2021 r.

 

Zmiana terminu wprowadzenia kas online’owych przez hotele, punkty gastronomiczne i składy opału oznacza, iż branże te wymiany dokonają wraz z lekarzami, prawnikami, fryzjerami, kosmetyczkami, firmami budowlanymi i obiektami służącymi poprawie kondycji fizycznej.

 

Zobacz też: Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

Czytany 303 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług budowlanych! Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

  Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

  To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.