czwartek, 23 kwiecień 2020 21:03

Kasy fiskalne online z nowym terminem!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nie ma już wątpliwości – gastronomia i obiekty noclegowe nie muszą mieć kas online do 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że ze względu na trwającą epidemię termin ten zostanie przesunięty. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe przepisy!

Branża gastronomiczna i hotelarska jeszcze do niedawna szykowały się do wymiany swoich obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 maja 2019 r., obowiązek ten miał je objąć od 1 lipca 2020 r. Obecnie jednak przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem oraz usługi noclegowej są jednymi z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa COVID-19. Rząd zdecydował się więc przesunąć dla nich termin instalacji kas online.

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli

Urządzenia fiskalne online działają w polskich firmach już od 2019 r. Większość podatników ma obecnie wybór – wciąż może stosować kasy „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu lub zdecydować się na zakup kasy online. Urządzenia nowego typu przesyłają dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej, który odbiera i gromadzi je w celach analitycznych i kontrolnych.

Do systemu CRK trafiają wszystkie informacje z paragonów fiskalnych, m.in. numer NIP podatnika, jego dane adresowe, podstawa opodatkowania, kwota podatku, stawka VAT, rodzaj towaru lub usługi, data i czas sprzedaży itp. Przekazywane są one automatycznie, bezpośrednio, w czasie rzeczywistym dokonywanej transakcji.

 

Od kiedy kasy online dla hoteli i gastronomii

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się oficjalny komunikat o odroczeniu terminu instalacji kas online przez punkty gastronomiczne, obiekty noclegowe oraz składy opału. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem, które ma te zmiany wprowadzić. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, iż w obecnej sytuacji 1 lipca 2020 r. nie będzie dla tych branż terminem instalacji kas online.

 

Uwaga!

Podatnicy świadczących usługi:

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

a także zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

kasy fiskalne online muszą wprowadzić do 1 stycznia 2021 r.

 

Zmiana terminu wprowadzenia kas online’owych przez hotele, punkty gastronomiczne i składy opału oznacza, iż branże te wymiany dokonają wraz z lekarzami, prawnikami, fryzjerami, kosmetyczkami, firmami budowlanymi i obiektami służącymi poprawie kondycji fizycznej.

 

Zobacz też: Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

Czytany 573 razy

Artykuły powiązane

 • Kasa online dla składu opału – jaką wybrać? Kasa online dla składu opału – jaką wybrać?

  Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu wejdzie w życie już za kilka miesięcy. Sprawdź, jaka kasa online dla składu opału sprawdzi się najlepiej w twojej działalności: mała kasa mobilna, fiskalny terminal płatniczy, a może drukarka online?

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

 • Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze? Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze?

  Mała, mobilna kasa mieszcząca się w torebce? Nowoczesne połączenie kasy, drukarki i terminala płatniczego? A może zaawansowana drukarka fiskalna do eleganckiego salonu? Sprawdź, jaka kasa online dla kosmetyczki sprawdzi się najlepiej!

 • Jaka powinna być kasa online do gastronomii? Jaka powinna być kasa online do gastronomii?

  Rozwiązanie sprzedażowe zastosowane w restauracji, barze, a nawet małej budce z hot-dogami ma ogromny wpływ na jakość obsługi i zadowolenie klienta. Podpowiadamy, jaka powinna być kasa online do gastronomii – jakie funkcje musi spełniać i jak dopasować urządzenie do specyfiki konkretnej placówki.

 • Kasa online dla lekarza – jaka powinna być? Kasa online dla lekarza – jaka powinna być?

  Już wkrótce podatnicy z branży medycznej wymienią dotychczasowe sprzęty na nowoczesne kasy online’owe. Wybór innowacyjnych modeli jest już bardzo duży. Który warto wybrać do gabinetu lub kliniki? Jaka kasa online dla lekarza najlepiej się sprawdzi?