poniedziałek, 04 maj 2020 13:27

Księgowość internetowa – czym jest? Co dzięki niej zyskasz?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czasach, gdy osobisty kontakt ograniczamy do minimum, zdalna współpraca z księgowym jest doskonałym rozwiązaniem. Księgowość internetowa jest nie tylko bezpieczna, ale też oszczędna i bardzo wygodna – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowego.

Każda firma – nawet najmniejsza – musi rozliczać się z urzędem skarbowym, opłacać składki ZUS i dbać o terminowe składanie dokumentów. Wiąże się to z kosztami, które dla początkującej działalności mogą okazać się całkiem spore. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się samodzielnie prowadzić swoją księgowość, jednak wymaga to dużego nakładu czasu i może wzbudzać ciągłą obawę o prawidłowość wykonywanych rozliczeń.

Rozwiązaniem, które w małych i średnich firmach zyskuje obecnie coraz większą popularność, jest księgowość internetowa. W czasie, gdy ze względu na pandemię koronawirusa wskazane jest ograniczenie osobistego kontaktu do minimum, wielu przedsiębiorców szuka zdalnych rozwiązań. Księgowość internetowa jest opcją nie tylko bezpieczniejszą, ale też bardziej oszczędną pod względem czasu i pieniędzy.

 

Księgowość internetowa – co to takiego

Pod pojęciem księgowości internetowej należy rozumieć narzędzia księgowe i finansowe, z których korzystamy za pośrednictwem aplikacji internetowej. Stanowi ona bardzo wygodny kanał łączności pomiędzy przedsiębiorcą a jego biurem rachunkowym. Księgowość online sprawdza się przede wszystkim w małych i średnich firmach, które prowadzą uproszczoną księgowość w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów lub opłacają ryczałt ewidencjonowany.

Księgowość internetowa to ogromna oszczędność. W porównaniu do tradycyjnego kontaktu między biurem rachunkowym i przedsiębiorcą, jest tańsza i wygodniejsza. To też rozwiązanie dające większy komfort niż samodzielne wykonywanie rozliczeń. Bardzo często okazuje się bowiem, iż nawet jeden dzień w miesiącu przeznaczany na księgowość generuje w firmie mniejsze oszczędności niż w przypadku skorzystania z księgowości online i skupienia się na własnych zadaniach generujących przychód.

 

Korzyści z księgowości internetowej

Najważniejszymi zaletami księgowości online są wspomniana wcześniej oszczędność oraz wygoda. Korzystając z tego rozwiązania, masz dostęp do aplikacji w dowolnym miejscu – we własnym domu, w biurze, a nawet w podróży służbowej. Program działa w przeglądarce, nie musisz instalować go na swoim komputerze – dzięki temu możesz nie tylko przesłać dokumenty do księgowości, ale też np. wysłać je do urzędu skarbowego z dowolnego komputera.

Zapominasz o podróżach do siedziby biura rachunkowego celem dostarczenia faktur i innych dokumentów czy wysyłce za pośrednictwem poczty. Wszystko robisz online – na spokojnie, w dowolnym momencie, bez korków ulicznych i kolejek.

Kolejna zaleta to funkcjonalność – do dyspozycji masz pełen wachlarz różnych narzędzi księgowo-finansowych. Dzięki temu możesz dostosować program do własnych potrzeb, tak by prowadzić księgowość sprawnie, szybko i wygodnie.

Księgowość online jest bezpieczna. Administracja serwisu na bieżąco archiwizuje dane. Użytkownik może je też zapisywać w formie elektronicznej. Dzięki wdrożonym narzędziom bezpieczeństwa poufne dane są chronione przed dostępem osób niepożądanych i wyciekiem.

 

Księgowość online ze wsparciem

Warto przy tym podkreślić, iż księgowość internetowa to coś więcej niż program, w którym użytkownik sam rozlicza swoje dokumenty. Użytkownik zyskuje wsparcie doświadczonego księgowego. Dzięki temu ma pewność prawidłowo wykonywanych rozliczeń, a w razie potrzeby może skorzystać z pomocy specjalisty. To optymalne rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Już dziś eksperci przyznają, że po zakończeniu epidemii wiele dziedzin naszego życia ulegnie całkowitym przeobrażeniom. Wyrazem tego trendu jest księgowość online. Warto poznać jej liczne korzyści.

 

Zobacz też: Nie idź do biura rachunkowego! Prześlij dokumenty online przez Portal Biura

Czytany 710 razy

Artykuły powiązane

 • Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom

  Zmiana modelu współpracy biznesowej wymuszona trwającą od 2020 r. pandemią sprawiła, iż wielu przedsiębiorców przekonało się do elektronicznego obiegu dokumentów oraz ogólnie zdalnych kontaktów. Firmy, które kontynuowały działalność nawet w trudnych dla gospodarki miesiącach, musiały m.in. dostosować się do rządowych wytycznych podczas kontaktu ze swoim księgowym. Zarówno przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowe przekonały się, jak praktyczna jest w dzisiejszych czasach e-księgowość. Jakie korzyści przyniosła obu stronom?

 • Portal Biura – innowacyjne narzędzie w e-księgowości Portal Biura – innowacyjne narzędzie w e-księgowości

  E-księgowość z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większą popularność. Perspektywa przesyłania online wszystkich danych do księgowego i otrzymywania tą samą drogą informacji zwrotnych kusi nowoczesnych przedsiębiorców. Narzędziem od InsERT, które usprawnia komunikację pomiędzy biurem rachunkowym a klientem jest Portal Biura. Sprawdź, dlaczego warto z niego korzystać!

 • Programy do e-księgowości – który wybrać? Programy do e-księgowości – który wybrać?

  Księgowość internetowa z miesiąca na miesiąc zyskuje sobie coraz większą popularność. Niewątpliwie przyczyniły się do tego kolejne lockdowny, które znacząco ograniczyły bezpośrednie kontakty usługodawców z ich klientami. E-księgowość jest znacznie wygodniejsza od tradycyjnej obsługi biura rachunkowego. Ale czy tańsza? Sprawdź, z jakiego programu do e-księgowości warto korzystać.

 • Rodzaje księgowości internetowej, czyli e-księgowość w praktyce Rodzaje księgowości internetowej, czyli e-księgowość w praktyce

  W czasach globalnej cyfryzacji, gdy coraz więcej czynności wykonujemy bez wychodzenia z domu czy opuszczania biura, e-księgowość błyskawicznie zdobywa sobie nowych zwolenników. Tańsza od tradycyjnej obsługi, oszczędza nie tylko pieniądze, ale też czas. Decydując się na skorzystanie z takiej usługi warto wiedzieć, iż jako e-księgowość reklamowane są różne, niejednorodne czynności. Poznaj rodzaje księgowości internetowej i zdecyduj, która najlepiej sprawdzi się w twoim przedsiębiorstwie!

 • Księgowość tradycyjna czy internetowa – jakie biuro wybrać? Księgowość tradycyjna czy internetowa – jakie biuro wybrać?

  Niewielkie firmy rzadko decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości czy zatrudnianie na etat księgowego. Rozliczenia, składanie deklaracji i obliczanie podatków powierzają specjalistom z biura rachunkowego. Obecnie do wyboru mamy dwa sposoby kontaktu z biurem – tradycyjną księgowość oraz księgowość online. Jaką wybrać?