wtorek, 12 maj 2020 06:52

Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – został ogłoszony już w pierwszej połowie 2019 r. Pierwsza grupa podatników – mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw – wymienili kasy w terminie. Kolejna – przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem i prowadzący składy opału – mieli to zrobić do 1 lipca 2020 r.

 

Odroczenie kas online

Znaczne ograniczenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa uderzyły najbardziej m.in. w branżę gastronomiczną. Pozamykane lokale w pewnym zakresie ratują się sprzedażą posiłków na wynos lub z dostawą do domu, jednak nie wszystkie się na to zdecydowały. Nie wszystkie też miały taką możliwość. Potracono pracowników, którzy np. wrócili na Ukrainę lub musieli przebywać na kwarantannie. W rezultacie przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej zanotowali ogromne straty. Część zamknęła lub zawiesiła działalności. Wielu innych rozważa tę możliwość.

Z tego względu postanowiono przesunąć termin instalacji kas online dla gastronomii i składów opału z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. O zmiany szybko upomniały się pozostałe branże, w tym kolejne najbardziej pokrzywdzone przez epidemię i obostrzenia – branża fryzjerska i kosmetyczna, a także branża fitness.

 

Nowe terminy wprowadzenia kas online

W odpowiedzi na interpelację nr 4441 z dnia 22 kwietnia 2020 r. posła Krzysztofa Piątkowskiego, wiceminister Jan Sarnowski podał nowe terminy wymiany kas fiskalnych na kasy online.

 

DO 1 stycznia 2021 r.:

usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

DO 1 lipca 2021 r. usługi:

fryzjerskie,

kosmetyczne i kosmetologiczne,

budowlane,

w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

prawnicze,

związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Trwają prace nad brzmieniem aktu prawnego, który wprowadzi planowane zmiany. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że określone ustawą terminy zostaną przesunięte. Celem działań rządu jest pomoc przedsiębiorcom z tych branż w przetrwaniu kryzysu i sprawniejszy powrót na rynek, gdy obecne obostrzenia zostaną poluzowane, a w końcu zniesione. 

Zobacz też: POSPAY Online – bezpieczne transakcje nie tylko w czasie epidemii

Czytany 1746 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 maj 2020 07:11

Artykuły powiązane

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.