wtorek, 12 maj 2020 06:52

Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – został ogłoszony już w pierwszej połowie 2019 r. Pierwsza grupa podatników – mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw – wymienili kasy w terminie. Kolejna – przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem i prowadzący składy opału – mieli to zrobić do 1 lipca 2020 r.

 

Odroczenie kas online

Znaczne ograniczenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa uderzyły najbardziej m.in. w branżę gastronomiczną. Pozamykane lokale w pewnym zakresie ratują się sprzedażą posiłków na wynos lub z dostawą do domu, jednak nie wszystkie się na to zdecydowały. Nie wszystkie też miały taką możliwość. Potracono pracowników, którzy np. wrócili na Ukrainę lub musieli przebywać na kwarantannie. W rezultacie przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej zanotowali ogromne straty. Część zamknęła lub zawiesiła działalności. Wielu innych rozważa tę możliwość.

Z tego względu postanowiono przesunąć termin instalacji kas online dla gastronomii i składów opału z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. O zmiany szybko upomniały się pozostałe branże, w tym kolejne najbardziej pokrzywdzone przez epidemię i obostrzenia – branża fryzjerska i kosmetyczna, a także branża fitness.

 

Nowe terminy wprowadzenia kas online

W odpowiedzi na interpelację nr 4441 z dnia 22 kwietnia 2020 r. posła Krzysztofa Piątkowskiego, wiceminister Jan Sarnowski podał nowe terminy wymiany kas fiskalnych na kasy online.

 

DO 1 stycznia 2021 r.:

usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

DO 1 lipca 2021 r. usługi:

fryzjerskie,

kosmetyczne i kosmetologiczne,

budowlane,

w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

prawnicze,

związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Trwają prace nad brzmieniem aktu prawnego, który wprowadzi planowane zmiany. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że określone ustawą terminy zostaną przesunięte. Celem działań rządu jest pomoc przedsiębiorcom z tych branż w przetrwaniu kryzysu i sprawniejszy powrót na rynek, gdy obecne obostrzenia zostaną poluzowane, a w końcu zniesione. 

Zobacz też: POSPAY Online – bezpieczne transakcje nie tylko w czasie epidemii

Czytany 820 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 maj 2020 07:11

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r. Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r.

  Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej rząd nie planuje kolejnego odroczenia terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla części branż. Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazły się m.in. lokale gastronomiczne, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sprawdź, do kiedy musisz kupić kasę online.

 • Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe

  Termin wymiany kas fiskalnych przez podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem, prowadzących obiekty noclegowe i składy opału został już raz przesunięty. Zbliża się obowiązująca data dla tych branż. Pomimo kolejnego wprowadzenia obostrzeń i istotnego paraliżu firm z branży HoReCa, rząd zdaje się nie planować przesunięcia aktualnego terminu wymiany kas.

 • Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać? Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać?

  Nie czekaj z wymianą kasy do 2021 r. – zrób to już teraz, a będziesz mieć większy wybór! Sprawdź, jaka kasa online dla stomatologa najlepiej trafi w potrzeby twojego gabinetu. Dowiedz się też, jakie parametry i czynniki wziąć pod uwagę, by wybrać urządzenie jednocześnie wygodne i niezawodne!

 • Kasa online dla składu opału – jaką wybrać? Kasa online dla składu opału – jaką wybrać?

  Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu wejdzie w życie już za kilka miesięcy. Sprawdź, jaka kasa online dla składu opału sprawdzi się najlepiej w twojej działalności: mała kasa mobilna, fiskalny terminal płatniczy, a może drukarka online?

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.