wtorek, 12 maj 2020 06:52

Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

Oceń ten artykuł
(1 głos)

To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – został ogłoszony już w pierwszej połowie 2019 r. Pierwsza grupa podatników – mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw – wymienili kasy w terminie. Kolejna – przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem i prowadzący składy opału – mieli to zrobić do 1 lipca 2020 r.

 

Odroczenie kas online

Znaczne ograniczenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa uderzyły najbardziej m.in. w branżę gastronomiczną. Pozamykane lokale w pewnym zakresie ratują się sprzedażą posiłków na wynos lub z dostawą do domu, jednak nie wszystkie się na to zdecydowały. Nie wszystkie też miały taką możliwość. Potracono pracowników, którzy np. wrócili na Ukrainę lub musieli przebywać na kwarantannie. W rezultacie przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej zanotowali ogromne straty. Część zamknęła lub zawiesiła działalności. Wielu innych rozważa tę możliwość.

Z tego względu postanowiono przesunąć termin instalacji kas online dla gastronomii i składów opału z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. O zmiany szybko upomniały się pozostałe branże, w tym kolejne najbardziej pokrzywdzone przez epidemię i obostrzenia – branża fryzjerska i kosmetyczna, a także branża fitness.

 

Nowe terminy wprowadzenia kas online

W odpowiedzi na interpelację nr 4441 z dnia 22 kwietnia 2020 r. posła Krzysztofa Piątkowskiego, wiceminister Jan Sarnowski podał nowe terminy wymiany kas fiskalnych na kasy online.

 

DO 1 stycznia 2021 r.:

usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

DO 1 lipca 2021 r. usługi:

fryzjerskie,

kosmetyczne i kosmetologiczne,

budowlane,

w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

prawnicze,

związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Trwają prace nad brzmieniem aktu prawnego, który wprowadzi planowane zmiany. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że określone ustawą terminy zostaną przesunięte. Celem działań rządu jest pomoc przedsiębiorcom z tych branż w przetrwaniu kryzysu i sprawniejszy powrót na rynek, gdy obecne obostrzenia zostaną poluzowane, a w końcu zniesione. 

Zobacz też: POSPAY Online – bezpieczne transakcje nie tylko w czasie epidemii

Czytany 171 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 maj 2020 07:11

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług budowlanych! Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

  Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online z nowym terminem! Kasy fiskalne online z nowym terminem!

  Nie ma już wątpliwości – gastronomia i obiekty noclegowe nie muszą mieć kas online do 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało, że ze względu na trwającą epidemię termin ten zostanie przesunięty. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe przepisy!