Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – został ogłoszony już w pierwszej połowie 2019 r. Pierwsza grupa podatników – mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw – wymienili kasy w terminie. Kolejna – przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem i prowadzący składy opału – mieli to zrobić do 1 lipca 2020 r.
Odroczenie kas online
Znaczne ograniczenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa uderzyły najbardziej m.in. w branżę gastronomiczną. Pozamykane lokale w pewnym zakresie ratują się sprzedażą posiłków na wynos lub z dostawą do domu, jednak nie wszystkie się na to zdecydowały. Nie wszystkie też miały taką możliwość. Potracono pracowników, którzy np. wrócili na Ukrainę lub musieli przebywać na kwarantannie. W rezultacie przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej zanotowali ogromne straty. Część zamknęła lub zawiesiła działalności. Wielu innych rozważa tę możliwość.
Z tego względu postanowiono przesunąć termin instalacji kas online dla gastronomii i składów opału z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. O zmiany szybko upomniały się pozostałe branże, w tym kolejne najbardziej pokrzywdzone przez epidemię i obostrzenia – branża fryzjerska i kosmetyczna, a także branża fitness.
Nowe terminy wprowadzenia kas online
W odpowiedzi na interpelację nr 4441 z dnia 22 kwietnia 2020 r. posła Krzysztofa Piątkowskiego, wiceminister Jan Sarnowski podał nowe terminy wymiany kas fiskalnych na kasy online.
DO 1 stycznia 2021 r.:
usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
DO 1 lipca 2021 r. usługi:
fryzjerskie,
kosmetyczne i kosmetologiczne,
budowlane,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawnicze,
związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Trwają prace nad brzmieniem aktu prawnego, który wprowadzi planowane zmiany. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że określone ustawą terminy zostaną przesunięte. Celem działań rządu jest pomoc przedsiębiorcom z tych branż w przetrwaniu kryzysu i sprawniejszy powrót na rynek, gdy obecne obostrzenia zostaną poluzowane, a w końcu zniesione.
Zobacz też: POSPAY Online – bezpieczne transakcje nie tylko w czasie epidemii