poniedziałek, 01 czerwiec 2020 08:28

Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

Kasy fiskalne online miały być wprowadzane zgodnie z harmonogramem ustalonym już w 2019 r. Wśród branż zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazła się m.in. branża budowlana. Firmy świadczące usługi budowlane miały kupić nowe kasy w ostatniej turze – obowiązek ich stosowania miał wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Niestety, wśród wielu branż budowlanka jest jedną z tych, które mocno odczuły skutki epidemii. Wprawdzie nie zakazano kontynuowania budów ani zaczynania nowych inwestycji, jednak w grę weszły inne czynniki. Utrata płynności finansowej zleceniodawców, powrót pracowników na Ukrainę, zachorowania – wszystko to sprawiło, iż przestój w branży budowlanej stał się bardzo odczuwalny.

 

Kasy online odroczone dla usług budowlanych

W pierwszej kolejności o odroczenie kas online upomniały się branże gastronomiczna i noclegowa. To one miały wymienić urządzenia wcześniej – według harmonogramu do 1 lipca 2020 r. Rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej przesunął dla nich termin wymiany kas o pół roku. Ostatecznie to samo zrobiono w usługami, które miały być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie online od 1 stycznia 2020 r. Właśnie wśród nich znalazły się usługi budowlane.

 

Ważne!

Kasy online odroczone dla usług budowlanych – według nowego harmonogramu należy je zainstalować do 1 lipca 2021 r.

 

Co istotne, przedstawiciele branży budowalnej nie tracą prawa do ulgi na kasę online, nawet jeśli zdecydują się wymienić urządzenie wcześniej lub np. wprowadzają w działalności swoją pierwszą kasę. Nie trzeba więc czekać do czerwca 2021 r. z zakupem nowej kasy.

Warto pamiętać, iż ulga w wysokości od 700 zł za kasę zwracana jest podatnikowi dość szybko. Firma może ją odliczyć w deklaracji VAT składanej za miesiąc, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji na kasie, lub za miesiące kolejne. Przy czym obecnie zasady odliczania ulgi są znacznie prostsze niż kiedyś. Przedsiębiorca może odliczyć całą kwotę ulgi od razu, nawet jeśli oznaczałoby to dla niego wysoki zwrot z urzędu skarbowego.

 

Kasy online odroczone – nowy harmonogram

Podatnicy wprowadzają kasy na online’owe według nowego harmonogramu:

 

Do 1 stycznia 2021 r. wykonujący następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Do 1 lipca 2021 r. świadczący usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Zobacz też: Kas online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Czytany 767 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 czerwiec 2020 10:23

Artykuły powiązane

 • Kasa online dla składu opału – jaką wybrać? Kasa online dla składu opału – jaką wybrać?

  Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu wejdzie w życie już za kilka miesięcy. Sprawdź, jaka kasa online dla składu opału sprawdzi się najlepiej w twojej działalności: mała kasa mobilna, fiskalny terminal płatniczy, a może drukarka online?

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

 • Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze? Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze?

  Mała, mobilna kasa mieszcząca się w torebce? Nowoczesne połączenie kasy, drukarki i terminala płatniczego? A może zaawansowana drukarka fiskalna do eleganckiego salonu? Sprawdź, jaka kasa online dla kosmetyczki sprawdzi się najlepiej!

 • Jaka powinna być kasa online do gastronomii? Jaka powinna być kasa online do gastronomii?

  Rozwiązanie sprzedażowe zastosowane w restauracji, barze, a nawet małej budce z hot-dogami ma ogromny wpływ na jakość obsługi i zadowolenie klienta. Podpowiadamy, jaka powinna być kasa online do gastronomii – jakie funkcje musi spełniać i jak dopasować urządzenie do specyfiki konkretnej placówki.

 • Kasa online dla lekarza – jaka powinna być? Kasa online dla lekarza – jaka powinna być?

  Już wkrótce podatnicy z branży medycznej wymienią dotychczasowe sprzęty na nowoczesne kasy online’owe. Wybór innowacyjnych modeli jest już bardzo duży. Który warto wybrać do gabinetu lub kliniki? Jaka kasa online dla lekarza najlepiej się sprawdzi?