poniedziałek, 01 czerwiec 2020 08:28

Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

Kasy fiskalne online miały być wprowadzane zgodnie z harmonogramem ustalonym już w 2019 r. Wśród branż zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazła się m.in. branża budowlana. Firmy świadczące usługi budowlane miały kupić nowe kasy w ostatniej turze – obowiązek ich stosowania miał wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Niestety, wśród wielu branż budowlanka jest jedną z tych, które mocno odczuły skutki epidemii. Wprawdzie nie zakazano kontynuowania budów ani zaczynania nowych inwestycji, jednak w grę weszły inne czynniki. Utrata płynności finansowej zleceniodawców, powrót pracowników na Ukrainę, zachorowania – wszystko to sprawiło, iż przestój w branży budowlanej stał się bardzo odczuwalny.

 

Kasy online odroczone dla usług budowlanych

W pierwszej kolejności o odroczenie kas online upomniały się branże gastronomiczna i noclegowa. To one miały wymienić urządzenia wcześniej – według harmonogramu do 1 lipca 2020 r. Rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej przesunął dla nich termin wymiany kas o pół roku. Ostatecznie to samo zrobiono w usługami, które miały być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie online od 1 stycznia 2020 r. Właśnie wśród nich znalazły się usługi budowlane.

 

Ważne!

Kasy online odroczone dla usług budowlanych – według nowego harmonogramu należy je zainstalować do 1 lipca 2021 r.

 

Co istotne, przedstawiciele branży budowalnej nie tracą prawa do ulgi na kasę online, nawet jeśli zdecydują się wymienić urządzenie wcześniej lub np. wprowadzają w działalności swoją pierwszą kasę. Nie trzeba więc czekać do czerwca 2021 r. z zakupem nowej kasy.

Warto pamiętać, iż ulga w wysokości od 700 zł za kasę zwracana jest podatnikowi dość szybko. Firma może ją odliczyć w deklaracji VAT składanej za miesiąc, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji na kasie, lub za miesiące kolejne. Przy czym obecnie zasady odliczania ulgi są znacznie prostsze niż kiedyś. Przedsiębiorca może odliczyć całą kwotę ulgi od razu, nawet jeśli oznaczałoby to dla niego wysoki zwrot z urzędu skarbowego.

 

Kasy online odroczone – nowy harmonogram

Podatnicy wprowadzają kasy na online’owe według nowego harmonogramu:

 

Do 1 stycznia 2021 r. wykonujący następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Do 1 lipca 2021 r. świadczący usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Zobacz też: Kas online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Czytany 9827 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 czerwiec 2020 10:23

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!