poniedziałek, 01 czerwiec 2020 08:28

Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

Kasy fiskalne online miały być wprowadzane zgodnie z harmonogramem ustalonym już w 2019 r. Wśród branż zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazła się m.in. branża budowlana. Firmy świadczące usługi budowlane miały kupić nowe kasy w ostatniej turze – obowiązek ich stosowania miał wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Niestety, wśród wielu branż budowlanka jest jedną z tych, które mocno odczuły skutki epidemii. Wprawdzie nie zakazano kontynuowania budów ani zaczynania nowych inwestycji, jednak w grę weszły inne czynniki. Utrata płynności finansowej zleceniodawców, powrót pracowników na Ukrainę, zachorowania – wszystko to sprawiło, iż przestój w branży budowlanej stał się bardzo odczuwalny.

 

Kasy online odroczone dla usług budowlanych

W pierwszej kolejności o odroczenie kas online upomniały się branże gastronomiczna i noclegowa. To one miały wymienić urządzenia wcześniej – według harmonogramu do 1 lipca 2020 r. Rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej przesunął dla nich termin wymiany kas o pół roku. Ostatecznie to samo zrobiono w usługami, które miały być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie online od 1 stycznia 2020 r. Właśnie wśród nich znalazły się usługi budowlane.

 

Ważne!

Kasy online odroczone dla usług budowlanych – według nowego harmonogramu należy je zainstalować do 1 lipca 2021 r.

 

Co istotne, przedstawiciele branży budowalnej nie tracą prawa do ulgi na kasę online, nawet jeśli zdecydują się wymienić urządzenie wcześniej lub np. wprowadzają w działalności swoją pierwszą kasę. Nie trzeba więc czekać do czerwca 2021 r. z zakupem nowej kasy.

Warto pamiętać, iż ulga w wysokości od 700 zł za kasę zwracana jest podatnikowi dość szybko. Firma może ją odliczyć w deklaracji VAT składanej za miesiąc, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji na kasie, lub za miesiące kolejne. Przy czym obecnie zasady odliczania ulgi są znacznie prostsze niż kiedyś. Przedsiębiorca może odliczyć całą kwotę ulgi od razu, nawet jeśli oznaczałoby to dla niego wysoki zwrot z urzędu skarbowego.

 

Kasy online odroczone – nowy harmonogram

Podatnicy wprowadzają kasy na online’owe według nowego harmonogramu:

 

Do 1 stycznia 2021 r. wykonujący następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Do 1 lipca 2021 r. świadczący usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Zobacz też: Kas online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Czytany 298 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 czerwiec 2020 10:23

Artykuły powiązane

 • Szukasz kasy online dla lekarzy? Szukasz kasy online dla lekarzy?

  Już tylko kilka miesięcy zostało lekarzom do obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online w swoich gabinetach. Nawet jeśli kupią kasę wcześniej, mogą skorzystać z ulgi. Wybraliśmy cztery modele kas i drukarek fiskalnych online, które najlepiej sprawdzają się w branży medycznej.

 • Jak działa kasa fiskalna online? Jak działa kasa fiskalna online?

  Wyposażona w nowe funkcje, kasa fiskalna online przesyła dane do systemu CRK. Co to oznacza dla użytkownika? Czy konieczne jest zainwestowanie w szkolenie z obsługi technicznej urządzenia dla pracowników? Dowiedz się, jak działa kasa fiskalna online i jakie modele są dostępne na rynku.

 • Kasy fiskalne online – nowe terminy wymiany Kasy fiskalne online – nowe terminy wymiany

  Przepisy wyznaczające nowy harmonogram wymiany urządzeń z papierową i elektroniczną kopią paragonu na kasy fiskalne online weszły w życie w czerwcu 2020 r. Odroczenie terminów pozwoli przedsiębiorcom odsunąć w czasie wydatek. Warto jednak pamiętać o uldze, która przysługuje przy wymianie kasy.

 • Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane! Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!

  Zatwierdzono ostatecznie nowy terminarz wymiany kas na urządzenia online’owe przez określone branże. Tak jak zapowiadano, obowiązek wprowadzenia nowych kas został przesunięty o pół roku. Podatnicy, którzy zdecydują się kupić kasę online’ową wcześniej, mogą to zrobić bez utraty prawa do ulgi.

 • Nowa promocja POSNET dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku! Nowa promocja POSNET dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku!

  Prowadzisz punkt gastronomiczny lub obiekt noclegowy? Skorzystaj z nowej promocji Posnetu dedykowanej branży HoReCa! Wybierz kasę lub drukarkę online’ową dostosowaną do potrzeb twojej działalności – korzystaj z niej już teraz, zapłać nawet od 180 dni. Sprawdź szczegóły promocji!