poniedziałek, 15 czerwiec 2020 10:53

Kasy online odroczone dla prawników!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Świadczysz usługi prawnicze? Masz pół roku więcej na zainstalowania kasy fiskalnej online! Rząd przesunął terminy wymiany kas na urządzenia online’owe dla wszystkich branż, które do tej pory jeszcze tego nie zrobiły. Możesz wymienić kasę do lipca 2021 r. bez obawy o utratę prawa do ulgi.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe uległ istotnym zmianom. W pierwszej kolejności rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej przesunął termin instalacji kas online dla podatników świadczących usługi gastronomiczne i noclegowe. Branże te bez wątpienia znalazły się wśród najbardziej poszkodowanych za sprawą pandemii COVID-19. Jednakże przesunięcie o pół roku terminu wymiany kas dla tych przedsiębiorców wymagało też zmiany harmonogramu dla pozostałych branż!

 

Kasy online odroczone dla prawników

Podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz m.in. usługi doradztwa podatkowego, muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od wartości sprzedaży. Od 1 stycznia 2021 r. na prawników miał zostać nałożony dodatkowy obowiązek. Przedstawiciele branży prawniczej mieli wymienić obecnie użytkowane kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online.

W terminie tym nowy wymóg miał objąć też m.in. lekarzy, fryzjerów, kosmetyczki, firmy budowlane oraz obiekty służące poprawie kondycji fizycznej. Jednak ze względu na przedłużającą się epidemię koronawirusa COVID-19 został on przesunięty o pół roku.

 

Ważne!

Zgodnie z nowym harmonogramem, kasy fiskalne online trzeba zainstalować do:

1 stycznia 2021 r.:

usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

1 lipca 2021 r. usługi:

fryzjerskie,
kosmetyczne i kosmetologiczne,
budowlane,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawnicze,
związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Kasy fiskalne online dla prawników

Zakup kasy fiskalnej online w wyznaczonym terminie uprawnia prawników do skorzystania z ulgi do 700 zł. Ulga przysługuje nawet w przypadku, gdy prawnik dokonał już takiego odliczenia przy zakupie pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Nie trzeba przy tym czekać do 2021 r. – jeśli prawnik wymieni kasę na online’ową teraz, będzie mógł wcześniej dokonać odliczenia lub uzyskać zwrot na rachunek bankowy.

Kasy fiskalne online to urządzenia, które oprócz podstawowych zadań spełniają też dodatkowe – przede wszystkim przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu Krajowa Administracja Skarbowa spełnia swój cel – ma na bieżąco pod kontrolą prawidłowość transakcji rejestrowanych przez podatników. Ponadto kasa online’owa wyposażona została w pamięć chronioną, która gwarantuje większe bezpieczeństwo niż nośnik danych. Od kwietnia 2020 r. użytkownicy tych urządzeń mogą wysyłać swoim klientom e-paragony.

 

Sprawdź też: Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Czytany 5820 razy

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?