poniedziałek, 15 czerwiec 2020 10:53

Kasy online odroczone dla prawników!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Świadczysz usługi prawnicze? Masz pół roku więcej na zainstalowania kasy fiskalnej online! Rząd przesunął terminy wymiany kas na urządzenia online’owe dla wszystkich branż, które do tej pory jeszcze tego nie zrobiły. Możesz wymienić kasę do lipca 2021 r. bez obawy o utratę prawa do ulgi.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe uległ istotnym zmianom. W pierwszej kolejności rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej przesunął termin instalacji kas online dla podatników świadczących usługi gastronomiczne i noclegowe. Branże te bez wątpienia znalazły się wśród najbardziej poszkodowanych za sprawą pandemii COVID-19. Jednakże przesunięcie o pół roku terminu wymiany kas dla tych przedsiębiorców wymagało też zmiany harmonogramu dla pozostałych branż!

 

Kasy online odroczone dla prawników

Podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz m.in. usługi doradztwa podatkowego, muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od wartości sprzedaży. Od 1 stycznia 2021 r. na prawników miał zostać nałożony dodatkowy obowiązek. Przedstawiciele branży prawniczej mieli wymienić obecnie użytkowane kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online.

W terminie tym nowy wymóg miał objąć też m.in. lekarzy, fryzjerów, kosmetyczki, firmy budowlane oraz obiekty służące poprawie kondycji fizycznej. Jednak ze względu na przedłużającą się epidemię koronawirusa COVID-19 został on przesunięty o pół roku.

 

Ważne!

Zgodnie z nowym harmonogramem, kasy fiskalne online trzeba zainstalować do:

1 stycznia 2021 r.:

usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

1 lipca 2021 r. usługi:

fryzjerskie,
kosmetyczne i kosmetologiczne,
budowlane,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawnicze,
związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Kasy fiskalne online dla prawników

Zakup kasy fiskalnej online w wyznaczonym terminie uprawnia prawników do skorzystania z ulgi do 700 zł. Ulga przysługuje nawet w przypadku, gdy prawnik dokonał już takiego odliczenia przy zakupie pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Nie trzeba przy tym czekać do 2021 r. – jeśli prawnik wymieni kasę na online’ową teraz, będzie mógł wcześniej dokonać odliczenia lub uzyskać zwrot na rachunek bankowy.

Kasy fiskalne online to urządzenia, które oprócz podstawowych zadań spełniają też dodatkowe – przede wszystkim przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu Krajowa Administracja Skarbowa spełnia swój cel – ma na bieżąco pod kontrolą prawidłowość transakcji rejestrowanych przez podatników. Ponadto kasa online’owa wyposażona została w pamięć chronioną, która gwarantuje większe bezpieczeństwo niż nośnik danych. Od kwietnia 2020 r. użytkownicy tych urządzeń mogą wysyłać swoim klientom e-paragony.

 

Sprawdź też: Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Czytany 1197 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r. Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r.

  Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej rząd nie planuje kolejnego odroczenia terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla części branż. Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazły się m.in. lokale gastronomiczne, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sprawdź, do kiedy musisz kupić kasę online.

 • Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe

  Termin wymiany kas fiskalnych przez podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem, prowadzących obiekty noclegowe i składy opału został już raz przesunięty. Zbliża się obowiązująca data dla tych branż. Pomimo kolejnego wprowadzenia obostrzeń i istotnego paraliżu firm z branży HoReCa, rząd zdaje się nie planować przesunięcia aktualnego terminu wymiany kas.

 • Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać? Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać?

  Nie czekaj z wymianą kasy do 2021 r. – zrób to już teraz, a będziesz mieć większy wybór! Sprawdź, jaka kasa online dla stomatologa najlepiej trafi w potrzeby twojego gabinetu. Dowiedz się też, jakie parametry i czynniki wziąć pod uwagę, by wybrać urządzenie jednocześnie wygodne i niezawodne!

 • Kasa online dla składu opału – jaką wybrać? Kasa online dla składu opału – jaką wybrać?

  Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu wejdzie w życie już za kilka miesięcy. Sprawdź, jaka kasa online dla składu opału sprawdzi się najlepiej w twojej działalności: mała kasa mobilna, fiskalny terminal płatniczy, a może drukarka online?

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.