sobota, 04 lipiec 2020 21:45

Kasy fiskalne online – nowe terminy wymiany

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przepisy wyznaczające nowy harmonogram wymiany urządzeń z papierową i elektroniczną kopią paragonu na kasy fiskalne online weszły w życie w czerwcu 2020 r. Odroczenie terminów pozwoli przedsiębiorcom odsunąć w czasie wydatek. Warto jednak pamiętać o uldze, która przysługuje przy wymianie kasy.

Harmonogram wymiany urządzeń z papierową i elektroniczną kopią paragonu został określony już w 2019 r. Pierwsza grupa podatników – mechanicy, wulkanizatorzy i stacje paliw – dopełnili nowego obowiązku w określonych wtedy terminach. Jednakże ze względu na pandemię COVID-19 rząd zdecydował się odroczyć niektóre obowiązki. Wśród nich znalazła się wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe.

 

Kasy fiskalne online – aktualny harmonogram

Dnia 19 czerwca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059). Zmieniło ono terminy wprowadzenia kas online’owych przez podatników, którzy pierwotnie mieli to zrobić od 1 lipca 2020 r. i od 1 stycznia 2021 r.

 

Nowy harmonogram wymiany urządzeń na kasy fiskalne online:

Do 1 stycznia 2021 r.:

usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

Do 1 lipca 2021 r. usługi:

fryzjerskie,
kosmetyczne i kosmetologiczne,
budowlane,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawnicze,
związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ulga na zakup kasy online w 2020 r.

Odroczenie obowiązku wymiany kas na urządzenia online’owe objęło branże szczególnie poszkodowane przez pandemię i wynikłe z niej rządowe obostrzenia. Podatnicy mogą wahać się przed wcześniejszym zakupem kasy online’owej, nawet jeśli już go zaplanowali. Warto jednak pamiętać, iż przedsiębiorcy działających w branżach określonych w ustawie mogę skorzystać z ulgi do 700 zł przy wymianie kasy. Ulga ta przysługuje nawet podatnikowi, który już wcześniej dokonał takiego odliczenia lub uzyskał zwrot na rachunek bankowy przy rozpoczęciu ewidencjonowania za pomocą kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Zobacz też: POSPAY Online – Innowacja w płatnościach bezgotówkowych

Czytany 1874 razy

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?