wtorek, 21 lipiec 2020 21:27

Czy muszę mieć kasę ONLINE, czyli kogo obowiązuje zakup kasy nowej kategorii?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, mechanicy, prawnicy, właściciele hoteli, punktów gastronomicznych i firm budowlanych – to tylko część podatników zobowiązanych do stosowania kas online’owych. Sprawdź, czy znalazłeś się w tej grupie. Dowiedz się też, w jakich terminach trzeba wymienić „stare” urządzenia na kasy online.

Firmy zobowiązane do rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mają obecnie do wyboru dwa typu urządzeń: kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy online. Różnice pomiędzy nimi to przede wszystkim obecność dodatkowych funkcji w kasach online’owych: przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), emitowanie e-paragonów, opcja wydruku numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu, zapisywanie danych w pamięci chronionej zamiast na nośniku danych itp.

Większość przedsiębiorców może wybrać pomiędzy tradycyjnymi urządzeniami a kasami online. Jednak niektóre branże zostały wyznaczone przez ustawodawcę do obowiązkowego stosowania kas online. Wymiana obecnych urządzeń musi nastąpić w określonych terminach.

 

Kasy online dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw

Pierwsza grupa przedsiębiorców musiała obowiązkowo wymienić kasy na online’owe do 1 stycznia 2020 r. To jedyne branże, które wymóg objął zgodnie z ustalonym w 2019 r. harmonogramem – jeszcze przed pandemią koronawirusa i związanymi z nią odroczeniami. Ta grupa to podatnicy, którzy wykonują następujące czynności:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
 • usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

Jeśli rozpoczynasz działalność w tych branżach, do wyboru masz wyłącznie kasy online’owe. Musisz rejestrować sprzedaż na kasie już od pierwszej czynności, powyższe usługi wyłączają cię bowiem z prawa do zwolnienia podmiotowego z kas.

 

Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału

Druga grupa przedsiębiorców skorzystała z odroczenia obowiązku stosowania kas online’owych, wprowadzonego ze względu na skutki pandemii i związane z nią rządowe obostrzenia. Wymienione poniżej branże muszą mieć kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r. Na wymianę pozostało już niewiele czasu. Kasy online muszą mieć podatnicy wykonujący poniższe czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

 

Wymienione powyżej usługi związane z wyżywieniem muszą być rejestrowanie na kasie już od pierwszej sprzedaży. Otwierając działalność w tych branżach, najkorzystniej jest kupić od razu kasę online’ową. Tym bardziej, że ulga do 700 zł przysługuje obecnie wyłącznie przy zakupie tego typu kas.

 

Kasy online dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, fitness i budowlanki

Trzecia grupa wymieni kasy fiskalne najpóźniej. Branże te również zostały objęte odroczeniem obowiązku stosowania urządzeń online’owych. Choć mają jeszcze sporo czasu na wprowadzenia kas online w działalności, mogą to zrobić już teraz.

Od 1 lipca 2021 r. kasy online muszą stosować podatnicy świadczący:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Przy czym usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, a także usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów muszą być rejestrowane na kasie już od pierwszej wykonanej czynności. Świadczący je podatnik nie ma bowiem prawa do zwolnienia podmiotowego z kasy, przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości 20.000 zł.

Zastanawiasz się, jakie urządzenie najlepiej trafi w potrzeby Twojej działalności? Zapytaj doradcy naszego salonu sprzedaży kasy online w Warszawie – zapewni on nie tylko pomoc w wyborze kasy, ale też wdrożenie, fiskalizację i szkolenie z obsługi technicznej.

 

Kasy online Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 2238 razy

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?