wtorek, 21 lipiec 2020 21:27

Czy muszę mieć kasę ONLINE, czyli kogo obowiązuje zakup kasy nowej kategorii?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, mechanicy, prawnicy, właściciele hoteli, punktów gastronomicznych i firm budowlanych – to tylko część podatników zobowiązanych do stosowania kas online’owych. Sprawdź, czy znalazłeś się w tej grupie. Dowiedz się też, w jakich terminach trzeba wymienić „stare” urządzenia na kasy online.

Firmy zobowiązane do rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mają obecnie do wyboru dwa typu urządzeń: kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy online. Różnice pomiędzy nimi to przede wszystkim obecność dodatkowych funkcji w kasach online’owych: przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), emitowanie e-paragonów, opcja wydruku numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu, zapisywanie danych w pamięci chronionej zamiast na nośniku danych itp.

Większość przedsiębiorców może wybrać pomiędzy tradycyjnymi urządzeniami a kasami online. Jednak niektóre branże zostały wyznaczone przez ustawodawcę do obowiązkowego stosowania kas online. Wymiana obecnych urządzeń musi nastąpić w określonych terminach.

 

Kasy online dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw

Pierwsza grupa przedsiębiorców musiała obowiązkowo wymienić kasy na online’owe do 1 stycznia 2020 r. To jedyne branże, które wymóg objął zgodnie z ustalonym w 2019 r. harmonogramem – jeszcze przed pandemią koronawirusa i związanymi z nią odroczeniami. Ta grupa to podatnicy, którzy wykonują następujące czynności:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
 • usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

Jeśli rozpoczynasz działalność w tych branżach, do wyboru masz wyłącznie kasy online’owe. Musisz rejestrować sprzedaż na kasie już od pierwszej czynności, powyższe usługi wyłączają cię bowiem z prawa do zwolnienia podmiotowego z kas.

 

Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału

Druga grupa przedsiębiorców skorzystała z odroczenia obowiązku stosowania kas online’owych, wprowadzonego ze względu na skutki pandemii i związane z nią rządowe obostrzenia. Wymienione poniżej branże muszą mieć kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r. Na wymianę pozostało już niewiele czasu. Kasy online muszą mieć podatnicy wykonujący poniższe czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

 

Wymienione powyżej usługi związane z wyżywieniem muszą być rejestrowanie na kasie już od pierwszej sprzedaży. Otwierając działalność w tych branżach, najkorzystniej jest kupić od razu kasę online’ową. Tym bardziej, że ulga do 700 zł przysługuje obecnie wyłącznie przy zakupie tego typu kas.

 

Kasy online dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, fitness i budowlanki

Trzecia grupa wymieni kasy fiskalne najpóźniej. Branże te również zostały objęte odroczeniem obowiązku stosowania urządzeń online’owych. Choć mają jeszcze sporo czasu na wprowadzenia kas online w działalności, mogą to zrobić już teraz.

Od 1 lipca 2021 r. kasy online muszą stosować podatnicy świadczący:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Przy czym usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, a także usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów muszą być rejestrowane na kasie już od pierwszej wykonanej czynności. Świadczący je podatnik nie ma bowiem prawa do zwolnienia podmiotowego z kasy, przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości 20.000 zł.

Zastanawiasz się, jakie urządzenie najlepiej trafi w potrzeby Twojej działalności? Zapytaj doradcy naszego salonu sprzedaży kasy online w Warszawie – zapewni on nie tylko pomoc w wyborze kasy, ale też wdrożenie, fiskalizację i szkolenie z obsługi technicznej.

 

Kasy online Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 1626 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!

 • Posnet TRIO Online – najlepsza drukarka fiskalna online dla usług! Posnet TRIO Online – najlepsza drukarka fiskalna online dla usług!

  Prowadzisz kilkustanowiskowy salon fryzjerski, duży klub fitness, planujesz otwarcie restauracji? Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz oprogramowanie do zarządzania sprzedażą, najlepszym wyborem będzie drukarka fiskalna. Poznaj Posnet TRIO Online – innowacyjne urządzenie o atrakcyjnym, nieco futurystycznym designie, które spełnia wszystkie najnowsze wymogi określone w przepisach.

 • Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera

  Tylko kilka tygodni dzieli branżę Beauty od obowiązkowego wdrożenia nowoczesnych urządzeń do ewidencji sprzedaży. W wielu salonach oferuje się usługi kosmetyczne i fryzjerskie – klienci mogą wygodnie skorzystać z nich w tym samym punkcie. Sprawdź, jaka kasa fiskalna online będzie dobra zarówno dla kosmetyczki, jak i fryzjera!

 • 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim

  Obowiązkowa wymiana obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online to świetna okazja do wprowadzenia w salonie dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest terminal płatniczy – przez wielu uznany za standard jakości obsługi klienta, przez innych odkładany jako inwestycja „na lepsze czasy”. Poznaj 5 ważnych powodów, dla których terminal płatniczy w salonie fryzjerskim warto wprowadzić już teraz!

 • Jakie są najlepsze urządzenia fiskalne dla branży fitness? Jakie są najlepsze urządzenia fiskalne dla branży fitness?

  Siłownie, kluby fitness i wszystkie inne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej wreszcie są otwarte! Choć zamknięcie branży trwało bardzo długo, przepisy dotyczące kas online’owych pozostały niezmienne. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w odpowiedni sprzęt, czas najwyższy to zrobić! Z naszego poradnika opracowanego we współpracy z serwisantem dowiesz się, jakie są najlepsze urządzenia fiskalne dla branży fitness.