Firmy zobowiązane do rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mają obecnie do wyboru dwa typu urządzeń: kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy online. Różnice pomiędzy nimi to przede wszystkim obecność dodatkowych funkcji w kasach online’owych: przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), emitowanie e-paragonów, opcja wydruku numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu, zapisywanie danych w pamięci chronionej zamiast na nośniku danych itp.
Większość przedsiębiorców może wybrać pomiędzy tradycyjnymi urządzeniami a kasami online. Jednak niektóre branże zostały wyznaczone przez ustawodawcę do obowiązkowego stosowania kas online. Wymiana obecnych urządzeń musi nastąpić w określonych terminach.
Kasy online dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw
Pierwsza grupa przedsiębiorców musiała obowiązkowo wymienić kasy na online’owe do 1 stycznia 2020 r. To jedyne branże, które wymóg objął zgodnie z ustalonym w 2019 r. harmonogramem – jeszcze przed pandemią koronawirusa i związanymi z nią odroczeniami. Ta grupa to podatnicy, którzy wykonują następujące czynności:
- usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
- usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Jeśli rozpoczynasz działalność w tych branżach, do wyboru masz wyłącznie kasy online’owe. Musisz rejestrować sprzedaż na kasie już od pierwszej czynności, powyższe usługi wyłączają cię bowiem z prawa do zwolnienia podmiotowego z kas.
Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału
Druga grupa przedsiębiorców skorzystała z odroczenia obowiązku stosowania kas online’owych, wprowadzonego ze względu na skutki pandemii i związane z nią rządowe obostrzenia. Wymienione poniżej branże muszą mieć kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r. Na wymianę pozostało już niewiele czasu. Kasy online muszą mieć podatnicy wykonujący poniższe czynności:
- usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
- usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
- dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych
Wymienione powyżej usługi związane z wyżywieniem muszą być rejestrowanie na kasie już od pierwszej sprzedaży. Otwierając działalność w tych branżach, najkorzystniej jest kupić od razu kasę online’ową. Tym bardziej, że ulga do 700 zł przysługuje obecnie wyłącznie przy zakupie tego typu kas.
Kasy online dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, fitness i budowlanki
Trzecia grupa wymieni kasy fiskalne najpóźniej. Branże te również zostały objęte odroczeniem obowiązku stosowania urządzeń online’owych. Choć mają jeszcze sporo czasu na wprowadzenia kas online w działalności, mogą to zrobić już teraz.
Od 1 lipca 2021 r. kasy online muszą stosować podatnicy świadczący:
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
- usługi budowlane,
- usługi prawnicze,
- usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
Przy czym usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, a także usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów muszą być rejestrowane na kasie już od pierwszej wykonanej czynności. Świadczący je podatnik nie ma bowiem prawa do zwolnienia podmiotowego z kasy, przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości 20.000 zł.
Zastanawiasz się, jakie urządzenie najlepiej trafi w potrzeby Twojej działalności? Zapytaj doradcy naszego salonu sprzedaży kasy online w Warszawie – zapewni on nie tylko pomoc w wyborze kasy, ale też wdrożenie, fiskalizację i szkolenie z obsługi technicznej.