Kasy fiskalne są obowiązkowe dla podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych. Niezależnie od wysokości obrotów, usługi świadczone przez bary i restauracje należy rejestrować na urządzeniu fiskalnym od pierwszego gościa. Wkrótce lokale gastronomiczne będą musiały wymienić dotychczasowe sprzęty na innowacyjne kasy fiskalne online.
Niezależnie od stosowanego sprzętu, obowiązkiem placówek gastronomicznych jest ewidencjonowanie każdej transakcji na kasie fiskalnej. Czy również wszystkie napiwki na paragonie powinny być widoczne?
Napiwek na paragonie – dobrowolny czy obowiązkowy?
Istotne znaczenie ma kwestia, czy napiwek od klienta jest dobrowolny, czy też obowiązkowo doliczany do ceny usługi gastronomicznej. Podstawą prawną, która pomaga ustalić kwestię rejestrowania napiwków na kasie fiskalnej, jest ustawa o VAT.
Zgodnie z aktualnymi przepisami, każda usługa świadczona odpłatnie podlega opodatkowaniu. Świadczenie usługi musi wynikać z dwustronnego stosunku prawnego między usługobiorcą oraz usługodawcą. Zarówno jedna, jak i druga strona wiedzą dokładnie, jaka usługa ma być wykonana oraz jakie wynagrodzenie za nią przewidziano.
Dobrowolny napiwek nie musi być widoczny na paragonie
Dobrowolny napiwek od klienta nie spełnia powyższych kryteriów. Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 czerwca 2019 r., w takiej sytuacji pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą nie zachodzi stosunek prawny. Klient nie ma obowiązku zapłaty napiwku w określonej wysokości, nie istnieje żadna umowa prawna, która to reguluje. Nie występuje odpłatne świadczenie usługi na wcześniej ustaloną kwotę. Wobec tego dobrowolny napiwek nie jest zaliczony do kategorii sprzedaży.
Napiwek niewliczany w cenę usługi gastronomicznej nie musi być rejestrowany na kasie fiskalnej.
ObowiÄ…zkowy napiwek na paragonie fiskalnym
W niektórych lokalach gastronomicznych możemy się spotkać z obowiązkowym napiwkiem. Zdarza się, że jest on doliczany do usługi każdorazowo, w przypadku dużego zamówienia lub podczas posiłków okolicznościowych dla większej grupy gości. Klienci są też poinformowani wcześniej o wysokości dodatkowej opłaty za serwis. W takich sytuacjach napiwki podlegają opodatkowaniu VAT, gdyż są one częścią wynagrodzenia za świadczoną usługę.
Z zapisów ustawy o VAT wynika wyraźnie, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę za dostawę towarów lub wykonaną usługę. W zapłatę włączają się otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów lub usług świadczonych przez podatnika.
Napiwek na paragonie fiskalnym powinien być więc wydrukowany, jeżeli jest on obowiązkowo doliczany do ceny zamówienia, stanowi bowiem część składową podstawy opodatkowania VAT.
Zobacz też: Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii