czwartek, 29 październik 2020 11:24

Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Termin wymiany kas fiskalnych przez podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem, prowadzących obiekty noclegowe i składy opału został już raz przesunięty. Zbliża się obowiązująca data dla tych branż. Pomimo kolejnego wprowadzenia obostrzeń i istotnego paraliżu firm z branży HoReCa, rząd zdaje się nie planować przesunięcia aktualnego terminu wymiany kas.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas – został ustalony jeszcze w 2019 r. Gdyby wszystko odbyło się w zgodzie z pierwotnymi zamierzeniami, obiekty noclegowe, gastronomia i składy opału już stosowałyby kasy online’owe. Niestety, pandemia mocno uderzyła przede wszystkim w dwie pierwsze grupy przedsiębiorców. Z tego względu zdecydowano się przełożyć terminy wymiany kas o pół roku.

 

Według obowiązujących przepisów, podatnicy:

świadczący usługi:

- związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

a także zajmujący się dostawą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

muszą stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r.

 

Czas najwyższy kupić kasę

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wielu ratujących swoje lokale i obiekty przedsiębiorców zapomniało o nowym obowiązku. Wymiany kasy na online’ową nie warto jednak odkładać na ostatnią chwilę. W grudniu zainteresowanie kasami fiskalnymi online z pewnością będzie wyższe niż obecnie. Zwiększony popyt może rodzić dwa rodzaje komplikacji: pierwsza to możliwe wykupienie najbardziej popularnych, niedrogich modeli sprawdzających się z branży HoReCa. Druga natomiast to fizyczna obecność dużej liczny osób w serwisach fiskalnych – w obecnej sytuacji pandemii jest to okoliczność zdecydowanie niepożądana.

 

Kasy online dla hoteli i gastronomii

Zakup kasy online dla hotelu lub gastronomii nie musi być dużym wydatkiem. W wielu mniejszych lokalach i obiektach sprawdzą się niewielkie urządzenia mobilne. Nawet jeśli specyfika działalności wymaga zastosowania zaawansowanych drukarek fiskalnych do pracy w systemie sprzedaży, zawsze można skorzystać z ulgi na kasę online.

Ulga na kasę online przysługuje nie tylko przy rozpoczęciu ewidencji, ale też przy wymianie kasy na online’ową w określonym terminie. Dotyczy to podatników działających w branżach wymienionych w ustawie o VAT. Co istotne, stacjonarna gastronomia, obiekty noclegowe i składy opału mają prawo do ulgi na kasę online nawet w przypadku, gdy już wcześniej z niej skorzystali przy zakupie urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze na kasę fiskalną czytaj w Poradniku

 

Kasy online Warszawa i okolice – zobacz naszą ofertę

Czytany 1399 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć? Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

  Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

 • Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje? Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje?

  Przedsiębiorcom świadczącym usługi związane z wyżywieniem pozostało już tylko kilka dni na zakup nowego urządzenia. Wymiana kas fiskalnych na online 2021 nie zostanie odroczona – choć wielu podatników aż do końca miało na to nadzieję. Wybierając się do salonu sprzedaży kas online w Warszawie lub każdej innej miejscowości warto wcześniej zorientować się, czy obowiązek wymiany dotyczy wszystkich kas użytkowanych w firmie.

 • Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.! Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.!

  Nie tylko gastronomia i obiekty noclegowe, ale też podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu oraz m.in. koksu i półkoksu – od 1 stycznia 2021 r. branże te obejmie bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Ministerstwo Finansów przypomniało o zbliżającym się terminie i nie zamierza go przesuwać.