czwartek, 29 październik 2020 11:24

Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Termin wymiany kas fiskalnych przez podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem, prowadzących obiekty noclegowe i składy opału został już raz przesunięty. Zbliża się obowiązująca data dla tych branż. Pomimo kolejnego wprowadzenia obostrzeń i istotnego paraliżu firm z branży HoReCa, rząd zdaje się nie planować przesunięcia aktualnego terminu wymiany kas.

Harmonogram wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas – został ustalony jeszcze w 2019 r. Gdyby wszystko odbyło się w zgodzie z pierwotnymi zamierzeniami, obiekty noclegowe, gastronomia i składy opału już stosowałyby kasy online’owe. Niestety, pandemia mocno uderzyła przede wszystkim w dwie pierwsze grupy przedsiębiorców. Z tego względu zdecydowano się przełożyć terminy wymiany kas o pół roku.

 

Według obowiązujących przepisów, podatnicy:

świadczący usługi:

- związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

a także zajmujący się dostawą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

muszą stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r.

 

Czas najwyższy kupić kasę

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wielu ratujących swoje lokale i obiekty przedsiębiorców zapomniało o nowym obowiązku. Wymiany kasy na online’ową nie warto jednak odkładać na ostatnią chwilę. W grudniu zainteresowanie kasami fiskalnymi online z pewnością będzie wyższe niż obecnie. Zwiększony popyt może rodzić dwa rodzaje komplikacji: pierwsza to możliwe wykupienie najbardziej popularnych, niedrogich modeli sprawdzających się z branży HoReCa. Druga natomiast to fizyczna obecność dużej liczny osób w serwisach fiskalnych – w obecnej sytuacji pandemii jest to okoliczność zdecydowanie niepożądana.

 

Kasy online dla hoteli i gastronomii

Zakup kasy online dla hotelu lub gastronomii nie musi być dużym wydatkiem. W wielu mniejszych lokalach i obiektach sprawdzą się niewielkie urządzenia mobilne. Nawet jeśli specyfika działalności wymaga zastosowania zaawansowanych drukarek fiskalnych do pracy w systemie sprzedaży, zawsze można skorzystać z ulgi na kasę online.

Ulga na kasę online przysługuje nie tylko przy rozpoczęciu ewidencji, ale też przy wymianie kasy na online’ową w określonym terminie. Dotyczy to podatników działających w branżach wymienionych w ustawie o VAT. Co istotne, stacjonarna gastronomia, obiekty noclegowe i składy opału mają prawo do ulgi na kasę online nawet w przypadku, gdy już wcześniej z niej skorzystali przy zakupie urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze na kasę fiskalną czytaj w Poradniku

 

Kasy online Warszawa i okolice – zobacz naszą ofertę

Czytany 2457 razy

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!