sobota, 15 sierpień 2020 21:20

Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Badanie techniczne kasy fiskalnej to jeden z obowiązków podatnika. Chociaż przedsiębiorca nie wykonuje go osobiście, musi dopilnować, by w odpowiednim czasie zrobił to uprawniony serwisant. Czy jest możliwe odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej?

W świetle obecnie obowiązujących przepisów, podatnicy muszą dokonywać obowiązkowych przeglądów kasy fiskalnej w określonych terminach. Jednak w związku z zagrożeniem COVID-19, niektórzy obawiają się przeprowadzania w firmach badań technicznych.

 

Jak często należy przeprowadzać przegląd techniczny kasy fiskalnej?

Zgodnie z § 54 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). obowiązkowego przeglądu technicznego kasy dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata. Ten sam dokument precyzuje, jakie dokładnie czynności wykonuje serwisant podczas przeglądu. 

 

Jak przebiega przegląd kasy fiskalnej?

Jakie czynności składają się na zakres obowiązkowego przeglądu technicznego kas fiskalnych? Zgodnie z treścią rozporządzenia, badanie obejmuje m.in. sprawdzenie stanu i liczby plomb kasy oraz zgodności z zapisem w książce kasy i dokumentacją serwisową. Serwisant sprawdzi też ogólny stan obudowy kasy, poprawność działania wyświetlacza dla nabywcy oraz wewnętrznego zasilania (akumulatora). Przyjrzy się również czytelności dokumentów drukowanych przez urządzenie. Dokładną listę działań znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie kas.  

Po wykonanym przeglądzie technicznym pracownik serwisu sporządza wpis do książki kasy rejestrującej. Może też zalecić działania pokontrolne, jeżeli badanie wykazało jakieś nieprawidłowości.

Jak widać, fizyczna obecność serwisanta w firmie jest konieczna.

 

Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej?

Przeprowadzanie okresowych badań technicznych kas w przedsiębiorstwach podczas zagrożenia koronawirusem może budzić obawy - zarówno firm serwisujących, jak i operatorów urządzeń.

Ministerstwo Finansów poinformowało podatników, że mogą oni ubiegać się o odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej. Jednak powinni zrobić to przed upływem obowiązkowego terminu.

Odpowiedni wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego - istnieje możliwość wykonania tej czynności również drogą elektroniczną.

 

Zobacz też: Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

Czytany 1751 razy

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

 • Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie? Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie?

  Większość polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną ma w swoich sklepach i punktach usługowych urządzenia rejestrujące. Posiadanie kasy wiąże się z kilkoma ważnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zgłaszanie jej do okresowego badania technicznego. Poznaj terminy przeglądów kasy fiskalnej i dowiedz się, gdzie zgłosić urządzenie.

 • Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas? Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

  Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

 • Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej? Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

  Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?