Obowiązek posiadania kas fiskalnych niezależnie od wysokości obrotu wynika z §4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Zgodnie z tym przepisem, lekarzy i stomatologów nie obejmuje m.in. zwolnienie podmiotowe z kas.
Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 r. nie dla lekarzy?
W praktyce oznacza to, iż w każdym prywatnym gabinecie lekarskim musi być urządzenie rejestrujące. Obecnie może to być kasa online lub kasa starszego typu, np. z elektroniczną kopią paragonu. Stan ten nie potrwa jednak długo – lekarze i stomatolodzy tylko do końca czerwca 2021 r. mają czas na zakup i zainstalowanie kas online’owych.
Przepisy wspomnianego rozporządzenia przewidują jednak pewien wyjątek od obowiązku wystawiania paragonu każdemu przyjętemu pacjentowi. Został on określony w §4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, usługi:
- w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów
- prawnicze
- doradztwa podatkowego,
nie muszą być rejestrowane na kasie, jeśli świadczone są przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków. Wspomniane w tym przepisie środki to np. telefon czy internet. W praktyce oznacza to, iż paragonu nie trzeba wystawiać np. po udzieleniu teleporady lub spotkaniu z pacjentem na wideokonferencji.
Powyższe zwolnienie z kas fiskalnych w 2021 r. dla lekarzy obowiązuje pod warunkiem spełnienia przesłanek, o których mowa w poz. 37 załącznika do rozporządzenia:
37. Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Czy lekarz może nie mieć kasy fiskalnej?
Należy jednak podkreślić, iż świadczenie usług opieki medycznej spełniających powyższe warunki nie zwalnia lekarza z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, by specjalista przyjmował pacjentów wyłącznie online lub w formie teleporady. Każde bezpośrednie świadczenie usług wymaga wystawienia paragonu fiskalnego. Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim musi więc być, jednak w opisanych powyższej okolicznościach nie trzeba jej używać. Oczywiście nie zwalnia to podatnika od obowiązku wykazania przychodu z tak wykonanej czynności. W tym celu należy prowadzić odrębną ewidencję sprzedaży.
Zobacz naszÄ… ofertÄ™: Kasy fiskalne online Warszawa
Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2021 r. czytaj w Poradniku