czwartek, 17 grudzień 2020 14:42

Zła wiadomość dla branży HoReCa: Kasy online dla gastronomii i hoteli jednak nie zostaną przesunięte

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Rząd stanowczo odrzuca postulaty Opozycji, by przesunąć termin instalacji kas online w gastronomii, hotelach i pozostałych branżach. Projekt rozporządzenia zmieniającego daty obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online trafił do Sejmu 9 grudnia 2020 r. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jego proces legislacyjny nawet nie zostanie wzięty pod uwagę.

"Ministerstwo Finansów mówi twarde NIE wydłużaniu przedsiębiorcom terminu na zainstalowanie kas fiskalnych online". Do końca roku obiekty noclegowe i restauracje muszą u siebie wdrożyć takie właśnie nowoczesne kasy fiskalne – łączące się z internetem. Kłopot w tym, że akurat wielu firm z tych branż na to nie stać, bo są przez rząd zamknięte (…) Przede wszystkim skarbówka chce dokładnie wiedzieć, co dzieje się w każdej firmie, a kasy fiskalne online to umożliwiają. Po drugie, jak tłumaczy minister finansów Tadeusz Kościński, wielu przedsiębiorców już te kasy ma, więc opóźnianie tego obowiązku pozostałym firmom byłoby nie fair. Niektórzy właściciele restauracji, hoteli oraz pensjonatów są przerażeni – nie mogą działać już prawie 2 miesiące i nie mają pieniędzy na zakup nowych kas"

Usłyszeliśmy dziś w południe w radiu RMF FM

 

Na antenie minister Kościński przypomniał o możliwości zgłaszania się od właściwego podatnikowi urzędu skarbowego, gdzie może indywidualnie prosić o odroczenia terminu.

Źródło: RMF FM

 

Więcej: Restauracje i hotele z kasami online już od 1 stycznia 2021 r.

Czytany 1538 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 grudzień 2020 14:56

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

  Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć? Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

  Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.