wtorek, 22 grudzień 2020 13:30

E-księgowość w biurze rachunkowym

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zmiany wprowadzane przez ustawodawcę, nowe pliki JPK, coraz większe wymagania klientów, ale też sytuacja związana z epidemią koronawirusa – wszystkie te czynniki wpływają na rzeczywistość współczesnego księgowego. Rozwiązaniem, które pozwala biurom rachunkowym dostosować się do potrzeb rynku, jest e-księgowość. Na czym ona polega?

Jeszcze kilkanaście lat temu praca biur rachunkowych wyglądała podobnie. Niezależnie od tego, czy świadczyły usługi księgowe dla spółek, czy dla jednoosobowych przedsiębiorstw, na podstawie dostarczonych dokumentów wprowadzaliśmy dane do programu księgowego. Po wykonaniu wyliczeń przekazywaliśmy klientowi informacje m.in. o należnych podatkach. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność, niektóre biura rachunkowe oferowały darmowy odbiór dokumentów od klienta.

Jednak dzisiaj nawet to nie wystarczy. Dzisiaj trzeba dać klientowi coś ekstra. Sama wiedza i rzetelna praca księgowych nie jest dla przedsiębiorcy wystarczającą przesłanką, by zapłacić za dobrą usługę księgową więcej niż za tę świadczoną przez osoby bez certyfikatów i kompetencji. Jak zatem wyróżnić się w rzeczywistości, gdzie nierzetelne podmioty psują rynek niską ceną?

 

E-księgowość w biurze rachunkowym, czyli daj klientowi coś ekstra

Czym tak naprawdę jest e-księgowość? To tak samo rzetelna usługa księgowa, jednak wykorzystująca nowoczesne rozwiązania informatyczne w celu usprawnienia komunikacji z klientem. Jednym z przykładów funkcjonalnego systemu ułatwiającego przesyłanie dokumentów jest Portal Biura. To nowoczesna aplikacja webowa, dzięki której osobisty kontakt księgowego z klientem zostaje zredukowany w zasadzie do zera.

Przedsiębiorca szybko i wygodnie wgrywa faktury, paragony, umowy i inne dokumenty do Portalu Biura. Jeśli ma je w formie elektronicznej, nie musi ich drukować. Jeśli otrzymał je w formie papierowej, może zrobić im zdjęcia lub zeskanować. Portal Biura dostępny jest na każdym urządzeniu – wystarczy zalogować się do swojego profilu. Po opracowaniu dokumentów księgowy przesyła informację zwrotną o podatku do zapłaty, ale też m.in. zbliżających się terminach i obowiązkach. Jeśli jakiś dokument wymaga poprawy, stosowny opis pojawi się w systemie, a program wyśle automatyczny komunikat drogą mailową.

W rezultacie przedsiębiorca otrzymuje wszystko, czego potrzebuje – błyskawiczną komunikację i rzetelne wsparcie doświadczonego księgowego. To znacznie więcej niż promowana „księgowość elektroniczna” oferowana przez banki, gdzie klient otrzymuje tylko narzędzie, a wszystkie rozliczenia musi wykonywać sam.

 

E-księgowość z korzyścią dla księgowego

E-księgowość oszczędza czas – nie tylko klienta, ale też biura rachunkowego. Dane pobierane są z Portalu Biura do programu Rachmistrz lub Rewizor, w którym księgowy opracowuje je wykorzystując własną wiedzę i doświadczenie. Jednak cały proces jest bardzo zautomatyzowany. Pozwala to na zminimalizowanie ilości błędów, które w tradycyjnym trybie często wynikały z konieczności wielokrotnego wprowadzania tych samych danych.

Co więcej, e-księgowość usprawnia komunikację z klientem. Przede wszystkim jest mu łatwiej dostarczyć dokumenty na czas. Jeśli trzeba coś poprawić, wszystko może wykonać zdalnie. Wszystkie potrzebne dane ma w Portalu – nie bombarduje księgowego dziesiątkami telefonów i maili.

W systemie wszystkie dokumenty są zawsze dostępne dla każdej ze stron. To ogromna wygoda dla klienta – gdy potrzebuje np. jakiejś faktury, sam w łatwy sposób może ją wyszukać i sprawdzić potrzebne dane lub np. wydrukować. Księgowemu natomiast oszczędza to wertowania segregatorów w celu znalezienia dokumentu, szczególnie jeśli klient nie pamięta daty jego wystawienia.

To tylko niektóre z wielu korzyści e-księgowości w biurze rachunkowym. To rozwiązanie, dzięki któremu rzetelni i doświadczeni przedstawicie branży księgowej mogą przetrwać ten trudny czas wysokich wymagań i dużej konkurencji. Dostarczenie najwyższej jakości usługi księgowej w nowoczesnej, wygodnej formie to też sposób na zachowanie adekwatnej ceny i zyskanie zaufania przedsiębiorców.

 

Więcej o e-księgowości dowiesz się TUTAJ

Czytany 1350 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2020 13:59

Artykuły powiązane

  • Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia

    Postęp technologiczny nieustannie zmienia codzienność – wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Cyfryzacja firm z jednej strony stanowi usprawnienie, z drugiej wiąże się z wyzwaniami dla przedsiębiorców, w tym także dla biur rachunkowych. Wydaje się jednak, że nowe technologie są nieuniknione, jeśli nie chcemy zostać w tyle i stale świadczyć usługi na poziomie oczekiwanym przez klientów.

  • Portal Biura w biurze rachunkowym. Czy rzeczywiście warto? Portal Biura w biurze rachunkowym. Czy rzeczywiście warto?

    W dobie przymusowej cyfryzacji wielu dziedzin życia polskiego przedsiębiorcy wprowadzanie zmian jest nieuniknione. Wykorzystanie nowych technologii pozwala księgowym utrzymać się na rynku, nawet pomimo dużej konkurencji. Jakie rozwiązania rzeczywiście przynoszą korzyści biurom, a jakie są jedynie naciąganiem na kolejne zakupy? Pod lupę wzięliśmy Portal Biura w biurze rachunkowym – system InsERT do komunikacji na linii biuro-klient.

  • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

    Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

  • Elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców – od kiedy obowiązkowa? Elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców – od kiedy obowiązkowa?

    Powszechna (i obowiązkowa!) cyfryzacja życia przedsiębiorców nie omija tych, którzy korzystają z różnych podatkowych preferencji. Kolejną grupą, którą nowe przepisy zobligują do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, są podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, od kiedy elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców będzie obowiązkowa!

  • Portal Biura – teraz także dla linii InsERT GT Portal Biura – teraz także dla linii InsERT GT

    Innowacyjne narzędzie usprawniające komunikację pomiędzy przedsiębiorcą a biurem rachunkowym – Portal Biura – teraz działa także w linii InsERT GT! Poznaj funkcjonalność tego rozwiązania i dowiedz się, dlaczego warto w pełni wykorzystać potencjał e-księgowości! Portal Biura dla linii InsERT GT.