wtorek, 22 grudzień 2020 13:30

E-księgowość w biurze rachunkowym

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zmiany wprowadzane przez ustawodawcę, nowe pliki JPK, coraz większe wymagania klientów, ale też sytuacja związana z epidemią koronawirusa – wszystkie te czynniki wpływają na rzeczywistość współczesnego księgowego. Rozwiązaniem, które pozwala biurom rachunkowym dostosować się do potrzeb rynku, jest e-księgowość. Na czym ona polega?

Jeszcze kilkanaście lat temu praca biur rachunkowych wyglądała podobnie. Niezależnie od tego, czy świadczyły usługi księgowe dla spółek, czy dla jednoosobowych przedsiębiorstw, na podstawie dostarczonych dokumentów wprowadzaliśmy dane do programu księgowego. Po wykonaniu wyliczeń przekazywaliśmy klientowi informacje m.in. o należnych podatkach. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność, niektóre biura rachunkowe oferowały darmowy odbiór dokumentów od klienta.

Jednak dzisiaj nawet to nie wystarczy. Dzisiaj trzeba dać klientowi coś ekstra. Sama wiedza i rzetelna praca księgowych nie jest dla przedsiębiorcy wystarczającą przesłanką, by zapłacić za dobrą usługę księgową więcej niż za tę świadczoną przez osoby bez certyfikatów i kompetencji. Jak zatem wyróżnić się w rzeczywistości, gdzie nierzetelne podmioty psują rynek niską ceną?

 

E-księgowość w biurze rachunkowym, czyli daj klientowi coś ekstra

Czym tak naprawdę jest e-księgowość? To tak samo rzetelna usługa księgowa, jednak wykorzystująca nowoczesne rozwiązania informatyczne w celu usprawnienia komunikacji z klientem. Jednym z przykładów funkcjonalnego systemu ułatwiającego przesyłanie dokumentów jest Portal Biura. To nowoczesna aplikacja webowa, dzięki której osobisty kontakt księgowego z klientem zostaje zredukowany w zasadzie do zera.

Przedsiębiorca szybko i wygodnie wgrywa faktury, paragony, umowy i inne dokumenty do Portalu Biura. Jeśli ma je w formie elektronicznej, nie musi ich drukować. Jeśli otrzymał je w formie papierowej, może zrobić im zdjęcia lub zeskanować. Portal Biura dostępny jest na każdym urządzeniu – wystarczy zalogować się do swojego profilu. Po opracowaniu dokumentów księgowy przesyła informację zwrotną o podatku do zapłaty, ale też m.in. zbliżających się terminach i obowiązkach. Jeśli jakiś dokument wymaga poprawy, stosowny opis pojawi się w systemie, a program wyśle automatyczny komunikat drogą mailową.

W rezultacie przedsiębiorca otrzymuje wszystko, czego potrzebuje – błyskawiczną komunikację i rzetelne wsparcie doświadczonego księgowego. To znacznie więcej niż promowana „księgowość elektroniczna” oferowana przez banki, gdzie klient otrzymuje tylko narzędzie, a wszystkie rozliczenia musi wykonywać sam.

 

E-księgowość z korzyścią dla księgowego

E-księgowość oszczędza czas – nie tylko klienta, ale też biura rachunkowego. Dane pobierane są z Portalu Biura do programu Rachmistrz lub Rewizor, w którym księgowy opracowuje je wykorzystując własną wiedzę i doświadczenie. Jednak cały proces jest bardzo zautomatyzowany. Pozwala to na zminimalizowanie ilości błędów, które w tradycyjnym trybie często wynikały z konieczności wielokrotnego wprowadzania tych samych danych.

Co więcej, e-księgowość usprawnia komunikację z klientem. Przede wszystkim jest mu łatwiej dostarczyć dokumenty na czas. Jeśli trzeba coś poprawić, wszystko może wykonać zdalnie. Wszystkie potrzebne dane ma w Portalu – nie bombarduje księgowego dziesiątkami telefonów i maili.

W systemie wszystkie dokumenty są zawsze dostępne dla każdej ze stron. To ogromna wygoda dla klienta – gdy potrzebuje np. jakiejś faktury, sam w łatwy sposób może ją wyszukać i sprawdzić potrzebne dane lub np. wydrukować. Księgowemu natomiast oszczędza to wertowania segregatorów w celu znalezienia dokumentu, szczególnie jeśli klient nie pamięta daty jego wystawienia.

To tylko niektóre z wielu korzyści e-księgowości w biurze rachunkowym. To rozwiązanie, dzięki któremu rzetelni i doświadczeni przedstawicie branży księgowej mogą przetrwać ten trudny czas wysokich wymagań i dużej konkurencji. Dostarczenie najwyższej jakości usługi księgowej w nowoczesnej, wygodnej formie to też sposób na zachowanie adekwatnej ceny i zyskanie zaufania przedsiębiorców.

 

Więcej o e-księgowości dowiesz się TUTAJ

Czytany 818 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2020 13:59

Artykuły powiązane

 • Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrową księgowość! Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrową księgowość!

  Pliki JPK, elektroniczna ewidencja, faktury ustrukturyzowane – cyfryzacja na dobre zagościła w życiu współczesnego polskiego przedsiębiorcy. Aby zachować konkurencyjność na rynku, biuro księgowe musi dziś nie tylko rzetelnie świadczyć swoje usługi, ale też wychodzić naprzeciw potrzebom klienta, który chce wszystko załatwić szybko i najlepiej elektronicznie. Dowiedz się, jak przygotować biuro rachunkowe na cyfrową księgowość!

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

 • Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością! Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością!

  Dostosowany do potrzeb działalności, praktyczny program do wystawiania faktur znacząco ułatwia pracę firmy. Pomimo coraz większego wyboru aplikacji mobilnych, wciąż największą popularnością cieszy się fakturowanie w Windows. Jaki program wybrać, by pozwalał jednocześnie na sprawne zarządzanie e-księgowością?

 • Portal Biura – jak usprawnić księgowość w Biurach Rachunkowych? Portal Biura – jak usprawnić księgowość w Biurach Rachunkowych?

  Na pozór wydaje się, że księgowość w małej firmie jest sprawą prostą. Jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym już na starcie. Właściciele niedużych biznesów wolą zapłacić za usługę i mieć pewność, że rozrachunki, wyliczenia podatku czy obowiązkowych składek są przeprowadzane prawidłowo. Inny powód to oszczędność czasu – czasu, który można poświęcić na rozwijanie sprzedaży, zamiast na śledzenie przepisów i bieżących zmian w regulacjach podatkowych. Portal Biura to program, która pozwala jeszcze bardziej usprawnić prowadzenie księgowości  – zarówno od strony podatnika, jak i biura rachunkowego.

   

 • Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom

  Zmiana modelu współpracy biznesowej wymuszona trwającą od 2020 r. pandemią sprawiła, iż wielu przedsiębiorców przekonało się do elektronicznego obiegu dokumentów oraz ogólnie zdalnych kontaktów. Firmy, które kontynuowały działalność nawet w trudnych dla gospodarki miesiącach, musiały m.in. dostosować się do rządowych wytycznych podczas kontaktu ze swoim księgowym. Zarówno przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowe przekonały się, jak praktyczna jest w dzisiejszych czasach e-księgowość. Jakie korzyści przyniosła obu stronom?